Lekarze-Wolontariusze niosą pomoc osobom z Ukrainy
Rusza Przyjacielska Pomoc Medyczna, charytatywna platforma telemedyczna łącząca polskich medyków bez znajomości języka ukraińskiego z pacjentami z Ukrainy. Wykorzystanie inteligentnych technologii umożliwi komunikację bez barier.
Pomoc bez barier
Przyjacielska Pomoc Medyczna to inicjatywa charytatywna stworzona przez podmioty medyczne, uniwersytety i firmy technologiczne w geście solidarności z obywatelami Ukrainy. Celem inicjatywy jest pomoc osobom z Ukrainy, przebywającym w Polsce w uzyskaniu niezbędnej opieki medycznej. Lekarze – Wolontariusze oraz Inteligentne Technologie nieść będą bezpłatną pomoc medyczną obywatelom Ukrainy. Bez barier komunikacyjnych i geograficznych.
W wyniku toczącej się wojny w Ukrainie wielu jej obywateli szuka pomocy w Polsce. Już po 10 dniach trwających walk, w Polsce znalazło się ponad 2 000 000 osób. Większość z nich to kobiety i dzieci dotknięte traumą wydarzeń w Ukrainie. Wszyscy jesteśmy obecnie w stanie pełnej mobilizacji, aby pomóc potrzebującym. W odpowiedzi na trwającą sytuację, środowisko medyczne postanowiło zaktywizować się, oferując bezpłatną pomoc medyczną.
Dzięki Przyjacielskiej Pomocy Medycznej możliwe jest pokonanie dwóch największych barier niesienia pomocy przez lekarzy - bariera geograficzna i językowa. Dziś większość osób trafia do dużych miast, ale za chwilę grupa będzie znacznie bardziej rozproszona. Sam język ukraiński nie jest powszechnie znany w Polsce, a osoby z Ukrainy w większości nie mówią w języku polskim (szczególnie dzieci).
Uruchomiona platforma telemedyczna - www.przyjacielskapomocmedyczna.pl - ma za zadanie połączenie lekarza z pacjentem, gdzie dzięki technologii pozwoli im komunikować się bez bariery językowej, w czasie rzeczywistym. Platforma jest udostępniana obu stronom bezpłatnie.
Jak działa Przyjacielska Pomoc Medyczna
Platforma telemedyczna łączy lekarza z pacjentem, który posiada paszport ukraiński.
LEKARZ:
-
udostępnia w platformie terminy bezpłatnych telekonsultacji dla osób z Ukrainy.
-
loguje się do swojego konta na platformie, gdzie rozpoczyna umówioną wizytę, zgodnie z oferowanymi godzinami
-
rozpoczyna telekonsultację, w trakcie której rozmowa z obrazem (wideo) lub tekstowa (czat) jest tłumaczona w czasie rzeczywistym na język ukraiński dla pacjenta oraz na język polski dla lekarza.
PACJENT:
-
umawia się na bezpłatną telekonsultacje przez stronę www, wybierając terminy spośród udostępnionych przez lekarza oraz wypełniając formularz i podając numer paszportu (osoby dorosłe oraz dzieci)
-
przed wizytą otrzymuje wiadomość z linkiem do wideokonferencji, w której odbywa się konsultacja
-
loguje się do wskazanej wideokonferencji o umówionej godzinie i odbywa telekonsultację, która jest tłumaczona w czasie rzeczywistym na język ukraiński dla pacjenta oraz na język polski dla lekarza.
Inteligentna Technologia
Do stworzenia platformy Przyjacielska Pomoc Medyczna użyta została technologia, która eliminuje barierę językową. Dzięki translacji głosowo tekstowej w czasie rzeczywistym platforma umożliwia nie tylko kontakt na linii lekarz – pacjent, ale także pozwala wystawiać eDokumenty medyczne: eReceptę i eSkierowanie. Lekarz loguje się do systemu informatycznego z elektroniczną dokumentacją medyczną (Aurero), który jest spięty z krajowym węzłem P1. Aurero jest dostępne z poziomu przeglądarki komputera, nie wymaga instalowania żadnej aplikacji ani dodatkowego oprogramowania na komputerze czy tablecie. Dane medyczne są przechowywane zgodnie ze standardami wymaganymi na rynku medycznym (zgodnie z ustawą o EDM) oraz z przepisami dotyczącymi RODO. Inicjatywa jest wspierana przez technologię Google.
-
Celem wszystkich partnerów platformy i skonsolidowanego środowiska medycznego jest włączenie do inicjatywy jak największej grupy lekarzy i partnerów oraz dotarcie z nią do jak największej grupy pacjentów z Ukrainy. Dlatego wspólnie zapraszamy do charytatywnego wolontariatu: lekarzy, podmioty medyczne i media, w tej ważnej akcji udzielania bezpłatnej pomocy medycznej online osobom z Ukrainy uciekającym przed koszmarem wojny - mówi Patryk Ogórek, CEO Aurero (Medily).
W czasie pandemii COVID-19 telemedycyna mocno się rozwinęła. Jest to bardzo aktywny segment rynku medycznego w Polsce. Zgromadzony w czasie ostatnich dwóch lat kapitał w postaci kompetencji lekarzy, którzy odnaleźli się w usługach telemedycznych oraz doświadczeń podmiotów medycznych w tym zakresie – rozwoju usług i rozwiązań technologicznych – to dzisiaj wartość, którą możemy wykorzystać w kryzysie humanitarnym jaki wywołuje wojna w Ukrainie.
Inicjatorem projektu platformy jest Aurero (Medily). Zespół Aurero przygotował technologię, dzięki której lekarze mogą się komunikować z pacjentami, bez bariery językowej. Dalszy rozwój technologiczny platformy wspiera też Zespół Hyggio. Oba podmioty na co dzień rozwijają technologie dla rynku medycznego. Ale inicjatywa jest tworzona na bieżąco przez wszystkich partnerów, którzy chcą ją budować i rozwijać – lekarzy wolontariuszy, podmioty medyczne oraz media i influencerów.
Partnerzy technologiczni: Aurero, Hyggio
Partnerzy medyczni: Grupa Neuca, HeyDoc, Centrum Medyczne AllMed, Salve Medica, callmed, Urząd Miasta Łodzi Wydział Zdrowia
Partnerzy medialni: Onet, WP, WP ABC
Partner PR, media & influencer relations: Agencja Lensomai Communication
-----------------
www.przyjacielskapomocmedyczna.pl
Chcesz dołączyć do inicjatywy? Masz pytania?
Więcej informacji: wspolpraca@przyjacielskapomocmedyczna.pl
BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu
Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych
74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.