Medicover wdraża samodzielne usługi świadczone przez pielęgniarki i położne
Od 2020 r. pacjenci Medicover mogą umawiać się na wizyty do pielęgniarek lub położnych. W ramach wizyty pielęgniarka/położna przeprowadzi wywiad i badanie fizykalne, postawi diagnozę oraz zaleci leczenie, w tym w razie potrzeby wystawi e-receptę oraz skierowanie na badania. Wizyta u pielęgniarki lub położnej skróci czas oczekiwania na podjęcie właściwego leczenia, a tym samym da pacjentowi możliwość szybszego powrotu do zdrowia.
Pielęgniarki i położne stanowią ponad połowę pracowników sektora ochrony zdrowia w wielu krajach. Dziś ich rola jest znacznie większa, a ich kompetencje pozwalają na wykonanie szerszego zakresu usług. Dodatkowo w społeczeństwie rośnie prestiż tego zawodu – w Polsce aż 89 proc. osób, które wzięły udział w badaniu CBOS, uznało zawód pielęgniarki/pielęgniarza za najbardziej prestiżowy.[1] Według innych badań od 10 lat prestiż zawodu pielęgniarki lub położnej wzrósł bądź utrzymuje się na tym samym poziomie.[2]
W Medicover usługą pielęgniarki lub położnej świadczącej samodzielne wizyty mogą być objęci pełnoletni pacjenci abonamentowi. Podczas konsultacji pielęgniarka lub położna przeprowadza szczegółowy wywiad i badanie fizykalne, rekomenduje leczenie, w razie potrzeby wypisuje e-recepty na odpowiednie leki, skierowania na badania, wykonuje szybkie testy diagnostyczne, np. w kierunku COVID-19 czy grypy. Podczas wizyty nie ma jednak możliwości uzyskania zwolnienia lekarskiego. W tym zakresie, jak i w przypadku konieczności odbycia szerszej konsultacji medycznej (wykraczającej poza zakres kompetencji pielęgniarki/położnej), pielęgniarka/położna współpracuje z lekarzem specjalistą.
Zwiększenie roli i zakresu obowiązków pielęgniarki, które mają stosowne kwalifikacje, to także krok w kierunku usprawnienia systemu opieki zdrowotnej w Polsce.
Dziś rola pielęgniarki jest znacznie większa, jej kompetencje pozwalają na wykonanie szerszego zakresu usług. Wierzymy, że oferowanie samodzielnych usług świadczonych przez wykwalifikowane pielęgniarki i położne istotnie podniesie prestiż zawodu pielęgniarki w oczach opinii publicznej. Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych, który jest obchodzony 12 maja, chcę podkreślić, że pielęgniarki i położne mają bezpośredni wpływ na jakość leczenia naszych pacjentów. To samodzielny, kompetentny pracownik medyczny, który nie tylko realizuje zlecenia lekarskie, lecz także pracuje samodzielnie, zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami
– komentuje dr n. o zdr. Karolina Prasek, Dyrektor Działu Rozwoju Pielęgniarstwa i Położnictwa w Medicover w Polsce.
Medicover zwraca uwagę na bezpośredni wpływ pielęgniarek i położnych na komfort i efektywność leczenia, jak i ogólny wellbeing pacjenta.
Między pacjentem a pielęgniarką, czy położną, tworzy się wyjątkowa więź. Ta bliska, indywidualna relacja pozwala na opartą o partnerstwo i zaufanie współpracę, która jest kluczowa dla skuteczności diagnostyki i leczenia pacjenta. Zawsze, nie tylko ze względu na okolicznościowe święta, pamiętamy o naszych pielęgniarkach i położnych, o ich wpływie na jakość życia naszych pacjentów i wartości dodanej, jaką wnoszą do naszych usług. Jakkolwiek dziś, w obliczu Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej, chcemy nasz szacunek dodatkowo zaakcentować
– podsumowuje dr n. o zdr. Karolina Prasek.
Pielęgniarka i położna to samodzielne zawody medyczne, które na przełomie ostatnich kilku lat nabyły uprawnienia do samodzielnego prowadzenia diagnostyki i leczenia pacjentów, w tym przeprowadzania wywiadu i badania fizykalnego oraz samodzielnej ordynacji wybranych produktów leczniczych.
[1] Falkowska M.: Prestiż zawodów. CBOS, Komunikat z badań, BS/32/99, Warszawa, 1999: 1-9.
[2] Dr hab. n. o zdr. Jolanta Lewko, Dr hab. n. o zdr. Cecylia R. Łukaszuk, Prof. dr hab. n. med. Elżbieta Krajewska-Kułak: PIELĘGNIARSTWO WCZORAJ I DZIŚ - ROK 2020 ROKIEM PIELĘGNIARSTWA, Białystok 2020, ISBN -978-83-9555921-5-7
BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu
Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych
74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.