Komunikaty PR

MHRA zatwierdziła biwalentną szczepionkę Moderna zawierającą wariant Omikron

2022-08-17  |  12:00

Wyniki badania pokazują, że zastosowanie szczepionki mRNA-1273.214 pozwala na uzyskanie statystycznie istotnie wyższych mian przeciwciał przeciwko podwariantom Omikron BA.1 i BA.4/5 w porównaniu z mRNA-1273

CAMBRIDGE, MA.--(ACCESS WIRE)- 15 SIERPNIA 2022-- Moderna, Inc . (Nasdaq: MRNA), firma biotechnologiczna, będąca pionierem w zakresie wytwarzania leków i szczepionek opartych na matrycowym RNA (mRNA), ogłosiła dzisiaj, że Agencja Regulacyjna ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA) udzieliła warunkowego zezwolenia na stosowanie w Wielkiej Brytanii biwalentnej szczepionki przypominającej przeciwko COVID-19 zawierającej wariant Omikron mRNA-1273.214 (Spikevax Bivalent Original/Omicron ▼) jako dawki przypominającej w ramach czynnej immunizacji w celu zapobiegania chorobie COVID-19, wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2 u osób w wieku 18 lat i starszych. Spikevax Bivalent Original/Omicron jest biwalentną szczepionką nowej generacji zawierającą mRNA-1273 (Spikevax) i jest kandydatem na szczepionkę ukierunkowaną na budzący szczególne obawy wariant Omikron (BA.1).

„Wyrażamy satysfakcję z powodu dopuszczenia do obrotu przez MHRA Spikevax Bivalent Original/Omicron, naszej szczepionki przeciw COVID-19 nowej generacji. Jest to pierwsza decyzja umożliwiająca stosowanie biwalentnej szczepionki zawierającej wariant Omikron, co dodatkowo podkreśla zaangażowanie i wiodącą rolę władz brytyjskich odpowiedzialnych za zdrowie publiczne w walce z pandemią COVID-19” – powiedział Stéphane Bancel, dyrektor generalny firmy Moderna. „Szczepionka mRNA-1273.214 konsekwentnie wykazywała w badaniach klinicznych możliwość uzyskania większego zakresu odpowiedzi immunologicznej niż szczepionka mRNA-1273. Ta biwalentna szczepionka ma do odegrania szczególnie ważną rolę w ochronie mieszkańców Wielkiej Brytanii przed COVID-19 teraz, gdy powoli wchodzimy w zimowe miesiące”.

Decyzja MHRA opiera się na wynikach badań klinicznych fazy II/III , w których szczepionka mRNA-1273.214 osiągnęła wszystkie pierwszorzędowe punkty końcowe, w tym poprawę odpowiedzi w postaci wytwarzania przeciwciał neutralizujących przeciwko wariantowi Omikron (BA.1) u początkowo seronegatywnych uczestników badania w porównaniu ze szczepionką przypominającą mRNA-1273 w dawce 50 µg. Dawka przypominająca mRNA-1273.214 zwiększyła średnie geometryczne miana (GMT, geometric mean titer) przeciwciał neutralizujących skierowanych przeciwko wariantowi Omikron około 8-krotnie powyżej miana początkowego. Ponadto szczepionka mRNA-1273.214 wywołała silne odpowiedzi w postaci wytwarzania przeciwciał neutralizujących przeciwko podwariantom Omikron BA.4 i BA.5 w porównaniu z obecnie dopuszczoną do użytku szczepionką przypominającą (mRNA-1273) niezależnie od wcześniejszego zakażenia lub wieku.

Firma Moderna współpracuje z The Vaccine Taskforce, brytyjską Agencją Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA, UK Health Security Agency) i NHS, w celu udostępnienia szczepionki Spikevax Bivalent Original/Omicron mieszkańcom Wielkiej Brytanii. Firma Moderna złożyła stosowane wnioski rejestracyjne dotyczące mRNA-1273.214 w Australii, Kanadzie i UE i oczekuje dalszych decyzji dotyczących autoryzacji w nadchodzących tygodniach.

Zarejestrowane zastosowanie

Szczepionka Spikevax Bivalent Original/Omicron jest wskazana do stosowania jako dawka przypominająca w ramach czynnej immunizacji w celu zapobiegania chorobie COVID-19 wywołanej przez wirus SARS-CoV-2 u osób w wieku 18 lat i starszych.

O firmie Moderna

W ciągu 10 lat od powstania Moderna przekształciła się z firmy badawczej, rozwijającej programy związane z wykorzystywaniem informacyjnego RNA (mRNA, messenger RNA) w przedsiębiorstwo o zróżnicowanym portfolio klinicznym szczepionek i leków, obejmującym 7 metod terapeutycznych, szerokim portfolio własności intelektualnej w obszarach obejmujących mRNA i tworzenie nanocząstek lipidowych oraz zintegrowany zakład produkcyjny, który umożliwia zarówno produkcję kliniczną, jak i komercyjną na dużą skalę. Moderna współpracuje z wieloma krajowymi i zagranicznymi agencjami rządowymi i firmami komercyjnymi. W ostatnim czasie Moderna połączyła swoje zasoby w celu uzyskania zgody na stosowanie i rejestracji jednej z pierwszych i najskuteczniejszych szczepionek przeciwko pandemii COVID-19.

Platforma mRNA firmy Moderna opiera się na ciągłych postępach w zakresie nauk podstawowych oraz wiedzy stosowanej dotyczącej mRNA, technologii dostarczania i produkcji, umożliwiła też opracowanie terapii i szczepionek stosowanych w chorobach zakaźnych, immunoonkologii, chorobach rzadkich, chorobach układu sercowo-naczyniowego i chorobach autoimmunologicznych. Moderna od siedmiu lat jest uznawana przez Science za czołowego pracodawcę w branży biofarmaceutycznej. Dodatkowe informacje dostępne są na stronie www.modernatx.com.

Oświadczenie w zakresie prognoz na przyszłość

Niniejsza informacja prasowa zawiera wypowiedzi prognozujące w rozumieniu Ustawy o reformie rozstrzygania sporów dotyczących prywatnych papierów wartościowych z 1995 r., z późniejszymi zmianami, w tym dotyczące: rozwoju opracowanej przez firmę szczepionki przeciw COVID-19 (mRNA-1273.214 lub Spikevax Bivalent Original/Omicron); dopuszczenia przez Agencję Regulacji Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej szczepionki mRNA-1273.214 do stosowania u osób dorosłych w wieku 18 lat i starszych; zdolności szczepionki mRNA-1273.214 do indukowania wyższych mian przeciwciał neutralizujących przeciwko podwariantom Omikron BA.4 i BA.5 niż opracowany przez firmę kandydat na szczepionkę przeciwko wcześniejszym szczepom SARS-CoV-2 (mRNA-1273); bezpieczeństwa, skuteczności i tolerancji szczepionki mRNA-1273.214 u dorosłych w wieku 18 lat i starszych; oraz zdolności szczepionki mRNA-1273.214 do ochrony przed COVID-19. Oświadczenia dotyczące przyszłości zawarte w niniejszym komunikacie prasowym nie stanowią obietnic ani gwarancji. Nie należy nadmiernie polegać na tych oświadczeniach dotyczących przyszłości, ponieważ wiążą się ze znanym i nieznanym ryzykiem, niepewnością i innymi czynnikami, z których wiele jest poza kontrolą spółki Moderna i które mogą spowodować, że rzeczywiste wyniki będą się znacznie różnić od tych wyrażonych lub sugerowanych w oświadczeniach dotyczących przyszłości. Te ryzyka, niepewności i inne czynniki obejmują te inne ryzyka i niepewności opisane pod nagłówkiem "Czynniki ryzyka" w Raporcie rocznym Moderna na formularzu 10-K za rok fiskalny zakończony 31 grudnia 2021 r. oraz Raporcie Kwartalnym na formularzu 10-Q za okres kwartalny zakończony 31 marca 2022 r, złożonymi w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oraz w późniejszych dokumentach, które dostępne są na stronie internetowej SEC pod adresem www.sec.gov. Z wyjątkiem przypadków wymaganych przez prawo, Moderna zrzeka się jakiegokolwiek zamiaru bądź odpowiedzialności za aktualizację lub rewizję jakichkolwiek wypowiedzi prognozujących zawartych w niniejszym komunikacie prasowym w przypadku pojawienia się nowych informacji, przyszłego rozwoju sytuacji lub w inny sposób. Niniejsze oświadczenia dotyczące przyszłości są oparte na bieżących oczekiwaniach spółki Moderna i są aktualne wyłącznie w dniu ich publikacji.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Giving Grudzień! Rusza charytatywny projekt na rzecz szkolnych psychologów Biuro prasowe
2024-12-03 | 11:40

Giving Grudzień! Rusza charytatywny projekt na rzecz szkolnych psychologów

Giving Tuesday to ogólnoświatowy dzień dobroczynności. W tym roku wypada 3 grudnia i zyska szczególne znaczenie. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty zaprasza na
Zdrowie Wielkie rabaty na dermokosmetyki do -50% z okazji Black Weeks w Ziko Dermo. Odk
2024-11-28 | 13:00

Wielkie rabaty na dermokosmetyki do -50% z okazji Black Weeks w Ziko Dermo. Odk

Black Weeks od Ziko Dermo to świetny moment, by odkryć szeroką gamę dermokosmetyków, które spełnią różnorodne potrzeby skóry. Klienci mogą skorzystać z
Zdrowie Medical Inventi podpisuje umowę o współpracy z Uniwersytetem Bolońskim
2024-11-27 | 13:50

Medical Inventi podpisuje umowę o współpracy z Uniwersytetem Bolońskim

Lubelska Spółka zajmująca się komercjalizacją badań naukowych w profilaktyce i ochronie zdrowia nawiązała współpracę z Uniwersytetem w Bolonii. Medical Inventi będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm

Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.

Farmacja

Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów

Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.

Ochrona środowiska

Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania

Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.