MHRA zatwierdziła biwalentną szczepionkę Moderna zawierającą wariant Omikron
Wyniki badania pokazują, że zastosowanie szczepionki mRNA-1273.214 pozwala na uzyskanie statystycznie istotnie wyższych mian przeciwciał przeciwko podwariantom Omikron BA.1 i BA.4/5 w porównaniu z mRNA-1273
CAMBRIDGE, MA.--(ACCESS WIRE)- 15 SIERPNIA 2022-- Moderna, Inc . (Nasdaq: MRNA), firma biotechnologiczna, będąca pionierem w zakresie wytwarzania leków i szczepionek opartych na matrycowym RNA (mRNA), ogłosiła dzisiaj, że Agencja Regulacyjna ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA) udzieliła warunkowego zezwolenia na stosowanie w Wielkiej Brytanii biwalentnej szczepionki przypominającej przeciwko COVID-19 zawierającej wariant Omikron mRNA-1273.214 (Spikevax Bivalent Original/Omicron ▼) jako dawki przypominającej w ramach czynnej immunizacji w celu zapobiegania chorobie COVID-19, wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2 u osób w wieku 18 lat i starszych. Spikevax Bivalent Original/Omicron jest biwalentną szczepionką nowej generacji zawierającą mRNA-1273 (Spikevax) i jest kandydatem na szczepionkę ukierunkowaną na budzący szczególne obawy wariant Omikron (BA.1).
„Wyrażamy satysfakcję z powodu dopuszczenia do obrotu przez MHRA Spikevax Bivalent Original/Omicron, naszej szczepionki przeciw COVID-19 nowej generacji. Jest to pierwsza decyzja umożliwiająca stosowanie biwalentnej szczepionki zawierającej wariant Omikron, co dodatkowo podkreśla zaangażowanie i wiodącą rolę władz brytyjskich odpowiedzialnych za zdrowie publiczne w walce z pandemią COVID-19” – powiedział Stéphane Bancel, dyrektor generalny firmy Moderna. „Szczepionka mRNA-1273.214 konsekwentnie wykazywała w badaniach klinicznych możliwość uzyskania większego zakresu odpowiedzi immunologicznej niż szczepionka mRNA-1273. Ta biwalentna szczepionka ma do odegrania szczególnie ważną rolę w ochronie mieszkańców Wielkiej Brytanii przed COVID-19 teraz, gdy powoli wchodzimy w zimowe miesiące”.
Decyzja MHRA opiera się na wynikach badań klinicznych fazy II/III , w których szczepionka mRNA-1273.214 osiągnęła wszystkie pierwszorzędowe punkty końcowe, w tym poprawę odpowiedzi w postaci wytwarzania przeciwciał neutralizujących przeciwko wariantowi Omikron (BA.1) u początkowo seronegatywnych uczestników badania w porównaniu ze szczepionką przypominającą mRNA-1273 w dawce 50 µg. Dawka przypominająca mRNA-1273.214 zwiększyła średnie geometryczne miana (GMT, geometric mean titer) przeciwciał neutralizujących skierowanych przeciwko wariantowi Omikron około 8-krotnie powyżej miana początkowego. Ponadto szczepionka mRNA-1273.214 wywołała silne odpowiedzi w postaci wytwarzania przeciwciał neutralizujących przeciwko podwariantom Omikron BA.4 i BA.5 w porównaniu z obecnie dopuszczoną do użytku szczepionką przypominającą (mRNA-1273) niezależnie od wcześniejszego zakażenia lub wieku.
Firma Moderna współpracuje z The Vaccine Taskforce, brytyjską Agencją Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA, UK Health Security Agency) i NHS, w celu udostępnienia szczepionki Spikevax Bivalent Original/Omicron mieszkańcom Wielkiej Brytanii. Firma Moderna złożyła stosowane wnioski rejestracyjne dotyczące mRNA-1273.214 w Australii, Kanadzie i UE i oczekuje dalszych decyzji dotyczących autoryzacji w nadchodzących tygodniach.
Zarejestrowane zastosowanie
Szczepionka Spikevax Bivalent Original/Omicron jest wskazana do stosowania jako dawka przypominająca w ramach czynnej immunizacji w celu zapobiegania chorobie COVID-19 wywołanej przez wirus SARS-CoV-2 u osób w wieku 18 lat i starszych.
O firmie Moderna
W ciągu 10 lat od powstania Moderna przekształciła się z firmy badawczej, rozwijającej programy związane z wykorzystywaniem informacyjnego RNA (mRNA, messenger RNA) w przedsiębiorstwo o zróżnicowanym portfolio klinicznym szczepionek i leków, obejmującym 7 metod terapeutycznych, szerokim portfolio własności intelektualnej w obszarach obejmujących mRNA i tworzenie nanocząstek lipidowych oraz zintegrowany zakład produkcyjny, który umożliwia zarówno produkcję kliniczną, jak i komercyjną na dużą skalę. Moderna współpracuje z wieloma krajowymi i zagranicznymi agencjami rządowymi i firmami komercyjnymi. W ostatnim czasie Moderna połączyła swoje zasoby w celu uzyskania zgody na stosowanie i rejestracji jednej z pierwszych i najskuteczniejszych szczepionek przeciwko pandemii COVID-19.
Platforma mRNA firmy Moderna opiera się na ciągłych postępach w zakresie nauk podstawowych oraz wiedzy stosowanej dotyczącej mRNA, technologii dostarczania i produkcji, umożliwiła też opracowanie terapii i szczepionek stosowanych w chorobach zakaźnych, immunoonkologii, chorobach rzadkich, chorobach układu sercowo-naczyniowego i chorobach autoimmunologicznych. Moderna od siedmiu lat jest uznawana przez Science za czołowego pracodawcę w branży biofarmaceutycznej. Dodatkowe informacje dostępne są na stronie www.modernatx.com.
Oświadczenie w zakresie prognoz na przyszłość
Niniejsza informacja prasowa zawiera wypowiedzi prognozujące w rozumieniu Ustawy o reformie rozstrzygania sporów dotyczących prywatnych papierów wartościowych z 1995 r., z późniejszymi zmianami, w tym dotyczące: rozwoju opracowanej przez firmę szczepionki przeciw COVID-19 (mRNA-1273.214 lub Spikevax Bivalent Original/Omicron); dopuszczenia przez Agencję Regulacji Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej szczepionki mRNA-1273.214 do stosowania u osób dorosłych w wieku 18 lat i starszych; zdolności szczepionki mRNA-1273.214 do indukowania wyższych mian przeciwciał neutralizujących przeciwko podwariantom Omikron BA.4 i BA.5 niż opracowany przez firmę kandydat na szczepionkę przeciwko wcześniejszym szczepom SARS-CoV-2 (mRNA-1273); bezpieczeństwa, skuteczności i tolerancji szczepionki mRNA-1273.214 u dorosłych w wieku 18 lat i starszych; oraz zdolności szczepionki mRNA-1273.214 do ochrony przed COVID-19. Oświadczenia dotyczące przyszłości zawarte w niniejszym komunikacie prasowym nie stanowią obietnic ani gwarancji. Nie należy nadmiernie polegać na tych oświadczeniach dotyczących przyszłości, ponieważ wiążą się ze znanym i nieznanym ryzykiem, niepewnością i innymi czynnikami, z których wiele jest poza kontrolą spółki Moderna i które mogą spowodować, że rzeczywiste wyniki będą się znacznie różnić od tych wyrażonych lub sugerowanych w oświadczeniach dotyczących przyszłości. Te ryzyka, niepewności i inne czynniki obejmują te inne ryzyka i niepewności opisane pod nagłówkiem "Czynniki ryzyka" w Raporcie rocznym Moderna na formularzu 10-K za rok fiskalny zakończony 31 grudnia 2021 r. oraz Raporcie Kwartalnym na formularzu 10-Q za okres kwartalny zakończony 31 marca 2022 r, złożonymi w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oraz w późniejszych dokumentach, które dostępne są na stronie internetowej SEC pod adresem www.sec.gov. Z wyjątkiem przypadków wymaganych przez prawo, Moderna zrzeka się jakiegokolwiek zamiaru bądź odpowiedzialności za aktualizację lub rewizję jakichkolwiek wypowiedzi prognozujących zawartych w niniejszym komunikacie prasowym w przypadku pojawienia się nowych informacji, przyszłego rozwoju sytuacji lub w inny sposób. Niniejsze oświadczenia dotyczące przyszłości są oparte na bieżących oczekiwaniach spółki Moderna i są aktualne wyłącznie w dniu ich publikacji.

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.