Komunikaty PR

MHRA zatwierdziła biwalentną szczepionkę Moderna zawierającą wariant Omikron

2022-08-17  |  12:00

Wyniki badania pokazują, że zastosowanie szczepionki mRNA-1273.214 pozwala na uzyskanie statystycznie istotnie wyższych mian przeciwciał przeciwko podwariantom Omikron BA.1 i BA.4/5 w porównaniu z mRNA-1273

CAMBRIDGE, MA.--(ACCESS WIRE)- 15 SIERPNIA 2022-- Moderna, Inc . (Nasdaq: MRNA), firma biotechnologiczna, będąca pionierem w zakresie wytwarzania leków i szczepionek opartych na matrycowym RNA (mRNA), ogłosiła dzisiaj, że Agencja Regulacyjna ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA) udzieliła warunkowego zezwolenia na stosowanie w Wielkiej Brytanii biwalentnej szczepionki przypominającej przeciwko COVID-19 zawierającej wariant Omikron mRNA-1273.214 (Spikevax Bivalent Original/Omicron ▼) jako dawki przypominającej w ramach czynnej immunizacji w celu zapobiegania chorobie COVID-19, wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2 u osób w wieku 18 lat i starszych. Spikevax Bivalent Original/Omicron jest biwalentną szczepionką nowej generacji zawierającą mRNA-1273 (Spikevax) i jest kandydatem na szczepionkę ukierunkowaną na budzący szczególne obawy wariant Omikron (BA.1).

„Wyrażamy satysfakcję z powodu dopuszczenia do obrotu przez MHRA Spikevax Bivalent Original/Omicron, naszej szczepionki przeciw COVID-19 nowej generacji. Jest to pierwsza decyzja umożliwiająca stosowanie biwalentnej szczepionki zawierającej wariant Omikron, co dodatkowo podkreśla zaangażowanie i wiodącą rolę władz brytyjskich odpowiedzialnych za zdrowie publiczne w walce z pandemią COVID-19” – powiedział Stéphane Bancel, dyrektor generalny firmy Moderna. „Szczepionka mRNA-1273.214 konsekwentnie wykazywała w badaniach klinicznych możliwość uzyskania większego zakresu odpowiedzi immunologicznej niż szczepionka mRNA-1273. Ta biwalentna szczepionka ma do odegrania szczególnie ważną rolę w ochronie mieszkańców Wielkiej Brytanii przed COVID-19 teraz, gdy powoli wchodzimy w zimowe miesiące”.

Decyzja MHRA opiera się na wynikach badań klinicznych fazy II/III , w których szczepionka mRNA-1273.214 osiągnęła wszystkie pierwszorzędowe punkty końcowe, w tym poprawę odpowiedzi w postaci wytwarzania przeciwciał neutralizujących przeciwko wariantowi Omikron (BA.1) u początkowo seronegatywnych uczestników badania w porównaniu ze szczepionką przypominającą mRNA-1273 w dawce 50 µg. Dawka przypominająca mRNA-1273.214 zwiększyła średnie geometryczne miana (GMT, geometric mean titer) przeciwciał neutralizujących skierowanych przeciwko wariantowi Omikron około 8-krotnie powyżej miana początkowego. Ponadto szczepionka mRNA-1273.214 wywołała silne odpowiedzi w postaci wytwarzania przeciwciał neutralizujących przeciwko podwariantom Omikron BA.4 i BA.5 w porównaniu z obecnie dopuszczoną do użytku szczepionką przypominającą (mRNA-1273) niezależnie od wcześniejszego zakażenia lub wieku.

Firma Moderna współpracuje z The Vaccine Taskforce, brytyjską Agencją Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA, UK Health Security Agency) i NHS, w celu udostępnienia szczepionki Spikevax Bivalent Original/Omicron mieszkańcom Wielkiej Brytanii. Firma Moderna złożyła stosowane wnioski rejestracyjne dotyczące mRNA-1273.214 w Australii, Kanadzie i UE i oczekuje dalszych decyzji dotyczących autoryzacji w nadchodzących tygodniach.

Zarejestrowane zastosowanie

Szczepionka Spikevax Bivalent Original/Omicron jest wskazana do stosowania jako dawka przypominająca w ramach czynnej immunizacji w celu zapobiegania chorobie COVID-19 wywołanej przez wirus SARS-CoV-2 u osób w wieku 18 lat i starszych.

O firmie Moderna

W ciągu 10 lat od powstania Moderna przekształciła się z firmy badawczej, rozwijającej programy związane z wykorzystywaniem informacyjnego RNA (mRNA, messenger RNA) w przedsiębiorstwo o zróżnicowanym portfolio klinicznym szczepionek i leków, obejmującym 7 metod terapeutycznych, szerokim portfolio własności intelektualnej w obszarach obejmujących mRNA i tworzenie nanocząstek lipidowych oraz zintegrowany zakład produkcyjny, który umożliwia zarówno produkcję kliniczną, jak i komercyjną na dużą skalę. Moderna współpracuje z wieloma krajowymi i zagranicznymi agencjami rządowymi i firmami komercyjnymi. W ostatnim czasie Moderna połączyła swoje zasoby w celu uzyskania zgody na stosowanie i rejestracji jednej z pierwszych i najskuteczniejszych szczepionek przeciwko pandemii COVID-19.

Platforma mRNA firmy Moderna opiera się na ciągłych postępach w zakresie nauk podstawowych oraz wiedzy stosowanej dotyczącej mRNA, technologii dostarczania i produkcji, umożliwiła też opracowanie terapii i szczepionek stosowanych w chorobach zakaźnych, immunoonkologii, chorobach rzadkich, chorobach układu sercowo-naczyniowego i chorobach autoimmunologicznych. Moderna od siedmiu lat jest uznawana przez Science za czołowego pracodawcę w branży biofarmaceutycznej. Dodatkowe informacje dostępne są na stronie www.modernatx.com.

Oświadczenie w zakresie prognoz na przyszłość

Niniejsza informacja prasowa zawiera wypowiedzi prognozujące w rozumieniu Ustawy o reformie rozstrzygania sporów dotyczących prywatnych papierów wartościowych z 1995 r., z późniejszymi zmianami, w tym dotyczące: rozwoju opracowanej przez firmę szczepionki przeciw COVID-19 (mRNA-1273.214 lub Spikevax Bivalent Original/Omicron); dopuszczenia przez Agencję Regulacji Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej szczepionki mRNA-1273.214 do stosowania u osób dorosłych w wieku 18 lat i starszych; zdolności szczepionki mRNA-1273.214 do indukowania wyższych mian przeciwciał neutralizujących przeciwko podwariantom Omikron BA.4 i BA.5 niż opracowany przez firmę kandydat na szczepionkę przeciwko wcześniejszym szczepom SARS-CoV-2 (mRNA-1273); bezpieczeństwa, skuteczności i tolerancji szczepionki mRNA-1273.214 u dorosłych w wieku 18 lat i starszych; oraz zdolności szczepionki mRNA-1273.214 do ochrony przed COVID-19. Oświadczenia dotyczące przyszłości zawarte w niniejszym komunikacie prasowym nie stanowią obietnic ani gwarancji. Nie należy nadmiernie polegać na tych oświadczeniach dotyczących przyszłości, ponieważ wiążą się ze znanym i nieznanym ryzykiem, niepewnością i innymi czynnikami, z których wiele jest poza kontrolą spółki Moderna i które mogą spowodować, że rzeczywiste wyniki będą się znacznie różnić od tych wyrażonych lub sugerowanych w oświadczeniach dotyczących przyszłości. Te ryzyka, niepewności i inne czynniki obejmują te inne ryzyka i niepewności opisane pod nagłówkiem "Czynniki ryzyka" w Raporcie rocznym Moderna na formularzu 10-K za rok fiskalny zakończony 31 grudnia 2021 r. oraz Raporcie Kwartalnym na formularzu 10-Q za okres kwartalny zakończony 31 marca 2022 r, złożonymi w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oraz w późniejszych dokumentach, które dostępne są na stronie internetowej SEC pod adresem www.sec.gov. Z wyjątkiem przypadków wymaganych przez prawo, Moderna zrzeka się jakiegokolwiek zamiaru bądź odpowiedzialności za aktualizację lub rewizję jakichkolwiek wypowiedzi prognozujących zawartych w niniejszym komunikacie prasowym w przypadku pojawienia się nowych informacji, przyszłego rozwoju sytuacji lub w inny sposób. Niniejsze oświadczenia dotyczące przyszłości są oparte na bieżących oczekiwaniach spółki Moderna i są aktualne wyłącznie w dniu ich publikacji.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Polka bada możliwości naprawcze i procesy zapalne w mózgu Biuro prasowe
2024-06-25 | 09:12

Polka bada możliwości naprawcze i procesy zapalne w mózgu

W trakcie swojego życia, jedna na trzy osoby w Polsce zachoruje na schorzenie układu nerwowego[1]. Obecnie około 5 milionów Polek i Polaków potrzebuje wsparcia neurologicznego, a
Zdrowie Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu wśród kierujących zespołami?
2024-06-21 | 13:00

Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu wśród kierujących zespołami?

Spadek z 47% w styczniu 2020 do 22% w maju 2023 roku – tak prezentuje się odsetek osób kierujących zespołami, które uważają, że pracodawca dba o ich wellbeing[1]. Problem
Zdrowie Startuje 10. edycja „Recepty na Sukces” z inicjatywy Gedeon Richter Polska
2024-06-07 | 11:00

Startuje 10. edycja „Recepty na Sukces” z inicjatywy Gedeon Richter Polska

Firma Gedeon Richter Polska rusza z jubileuszową edycją programu „Recepta na Sukces”. W jego ramach w maju wystartowała kampania pod hasłem „REALIZUJ SIĘ. Spotkajmy się na

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Samorządy mogą liczyć na rekordowe finansowanie w tej perspektywie finansowej UE. Pierwsze środki już do nich trafiają

– Poza środkami własnymi samorządy mają dostęp do środków unijnych i do kredytów. To są trzy nogi, na których stoi finansowanie jednostek samorządu terytorialnego – podkreśla Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego. Bank w kwietniu br. uruchomił pierwszy instrument finansowany z KPO, czyli pożyczki wspierające zieloną transformację miast, z budżetem wynoszącym prawie 9 mld euro. Samorządy będą mogły sfinansować z tych środków inwestycje, które powodują, że miasto jest bardziej zielone, nowoczesne i przyjazne dla mieszkańców. Samorządy z niecierpliwością wyczekują również reformy finansowania jednostek samorządu terytorialnego, która ma ustabilizować ich sytuację po zmianach wprowadzonych w tzw. Polskim Ładzie.

Regionalne –

Przyspiesza dekarbonizacja ciepłownictwa. Elektrociepłownia w Bydgoszczy od przyszłego roku zrezygnuje z kolejnych kotłów węglowych

Elektrociepłownia Bydgoszcz II, należąca do PGE Energia Ciepła, wchodzi w kluczowy etap inwestycji, która ma doprowadzić do wyłączenia dwóch z czterech kotłów węglowych i ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 17 proc. To oznacza, że od II kwartału 2025 roku mieszkańcy Bydgoszczy będą korzystać z ciepła wytworzonego w nowych niskoemisyjnych źródłach. To jeden z kilku realizowanych projektów PGE Energia Ciepła, które zmierzają do dekarbonizacji w ciepłownictwie.

Nauka

Polski przemysł kosmiczny jest gotowy na zwiększanie udziału w programach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Do tego będzie potrzebować coraz więcej wykwalifikowanych kadr

Pierwsza grupa młodych inżynierów z Polski rozpoczęła dwuletni staż w ośrodkach Europejskiej Agencji Kosmicznej w Niderlandach, Hiszpanii, Francji i Niemczech. W sumie do 2025 roku na staże do ESA zostanie skierowanych 30 kandydatów z Polski, którzy wezmą udział w kluczowych przedsięwzięciach naukowych i technologicznych agencji. To tylko jedna z inicjatyw nakierowanych na kształcenie kadr do pracy w sektorze kosmicznym. Sytuacja w tym zakresie poprawiła się na przestrzeni ostatnich lat, jednak w związku z szybkim rozwojem branży w nadchodzących latach zapotrzebowanie na wykwalifikowanych ekspertów będzie rosło.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.