Moderna i KE modyfikują umowę dotyczącą szczepionki przeciw COVID-19
Objęte umową pozostałe dawki szczepionki przeciwko COVID-19 wyprodukowane przez Moderna (Spikevax, mrna-1273) zostaną zamienione na szczepionki biwalentne (dwuskładnikowe) nowej generacji uwzględniające wariant Omikron.
CAMBRIDGE, Mass. – 8 sierpnia 2022 r. – Moderna, Inc., spółka biotechnologiczna będąca pionierem w dziedzinie terapii i szczepionek opartych na informacyjnym RNA (mRNA), poinformowała dziś o aktualizacji umowy z Komisją Europejską (KE) w celu konwersji uzgodnionych dawek szczepionki przeciwko COVID-19 (Spikevax, mRNA-1273) na szczepionki biwalentne (dwuskładnikowe) skierowane przeciwko wariantowi Omikron. Szczepionki, które mają zostać dostarczone w 2022 roku, oczekują na zatwierdzenie przez organy regulacyjne. Komisja Europejska wyraziła również chęć zakupu od spółki Moderna dodatkowych 15 mln dawek kandydatów na szczepionki przypominające skierowane przeciwko wariantowi Omikron.
– Komisja Europejska i Moderna nawiązały trwałe partnerstwo w walce z pandemią COVID-19. Umowa stanowi dowód zaufania KE do naszej platformy mRNA i biwalentnych szczepionek nowej generacji przeciwko COVID-19 – podkreśla Stéphane Bancel, dyrektor generalny Moderna. – Kraje członkowskie uczestniczące w programie zyskają przed sezonem zimowym dostęp do kandydatów na szczepionki przypominające uwzględniające wariant Omikron, zapewniających ochronę przed COVID-19.
W wyniku zmiany umowy, zaplanowane na lipiec i sierpień dostawy szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Moderna (Spikevax, mRNA-1273) zostaną przesunięte na późniejsze miesiące 2022 roku. Wszystkie pozostałe, uzgodnione w umowie, dawki mRNA-1273 zostaną zamienione na szczepionki biwalentne skierowane przeciwko wariantowi Omikron, oczekujące na zatwierdzenie przez Europejską Agencję Leków (EMA).
Moderna prowadzi prace nad dwoma biwalentnymi kandydatami do wykorzystania w globalnym programie szczepień. Kandydat na biwalentną szczepionkę przypominającą (tzw. booster) mRNA-1273.214 oparty jest na podwariancie Omikron BA.1. Badania kliniczne przyniosły pozytywne wnioski dotyczące działania przeciwko budzącym największy niepokój wariantom, w tym wariantowi Omikron. Drugi kandydat na biwalentny booster, mRNA 1273.222, oparty jest na szczepie BA.4/5. Obaj kandydaci na szczepionki zawierają 25 µg obecnie dopuszczonego boostera (mRNA-1273) oraz 25 µg podwariantu Omikron.
Dopuszczenie do użytkowania
Szczepionka Spikevax (szczepionka mRNA zawierająca elasomeran) uzyskała warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu, wydane przez Komisję Europejską na podstawie rekomendacji Europejskiej Agencji Leków. Wskazanie szczepionki Spikevax dotyczy czynnej immunizacji w celu zapobiegania chorobie COVID-19 wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2 u osób w wieku od 6. roku życia. Dawka przypominająca może zostać podana co najmniej trzy miesiące po drugiej dawce osobom, które ukończyły 12. rok życia.
O spółce Moderna
W ciągu dekady od założenia Moderna przekształciła się ze spółki skupionej na badaniach i rozwoju programów dotyczących informacyjnego RNA (mRNA) w organizację ze zróżnicowanym klinicznym portfolio szczepionek i środków terapeutycznych stosowanych w sześciu trybach, szerokim portfolio własności intelektualnej w obszarach obejmujących tworzenie różnych postaci preparatów zawierających mRNA i nanocząsteczki lipidów oraz zintegrowanym zakładem produkcyjnym, umożliwiającym zarówno bardzo szybki rozwój kliniczny, jak i produkcję komercyjną. Moderna ściśle współpracuje z szerokim gronem podmiotów państwowych i prywatnych w kraju i za granicą. W ramach organizacji zintensyfikowano współdziałanie między jednostkami, aby doprowadzić do zatwierdzenia jednej z najszybciej opracowanych i najskuteczniejszych szczepionek przeciwko COVID-19.
Platforma mRNA opracowana przez naukowców z Moderna opiera się na ciągłych postępach w wiedzy o mRNA i technologii produkcji, co pozwoliło na opracowanie szczepionek i terapii niezbędnych w leczeniu chorób zakaźnych, immuno-onkologicznych, jak również chorób rzadkich, sercowo-naczyniowych i autoimmunologicznych. Przez minione siedem lat w rankingu czasopisma naukowego „Science” spółka Moderna uznawana była za najlepszego pracodawcę w branży biofarmaceutycznej. Dalsze informacje na ten temat opublikowano na stronie www.modernatx.com.
Oświadczenie w zakresie prognoz na przyszłość
Niniejszy komunikat prasowy zawiera stwierdzenia dotyczące przyszłości w rozumieniu ustawy Private Securities Litigation Reform Act z 1995 r. z późniejszymi zmianami, w tym dotyczące: porozumienia Spółki z Komisją Europejską w sprawie konwersji pozostałych na mocy umowy dawek szczepionki COVID-19 firmy Moderna (Spikevax, mRNA-1273) na szczepionki biwalentne Spółki skierowane przeciwko wariantowi Omikron oraz zakupu dodatkowych 15 mln dawek szczepionki, terminu dostarczenia dawek szczepionki w ramach umów z Komisją Europejską oraz potencjalnej dostępności kandydatów do szczepionki biwalentnej w 2022 roku, w oczekiwaniu na zatwierdzenie przez Europejską Agencję Leków. Oświadczenia dotyczące przyszłości zawarte w niniejszym komunikacie prasowym nie stanowią obietnic ani gwarancji. Nie należy nadmiernie polegać na tych oświadczeniach dotyczących przyszłości, ponieważ wiążą się ze znanym i nieznanym ryzykiem, niepewnością i innymi czynnikami, z których wiele jest poza kontrolą spółki Moderna i które mogą spowodować, że rzeczywiste wyniki będą się znacznie różnić od tych wyrażonych lub sugerowanych w oświadczeniach dotyczących przyszłości. Te ryzyka, niepewności i inne czynniki obejmują te inne ryzyka i niepewności opisane pod nagłówkiem "Czynniki ryzyka" w Raporcie rocznym Moderna na formularzu 10-K za rok fiskalny zakończony 31 grudnia 2021 r. oraz Raporcie Kwartalnym na formularzu 10-Q za okres kwartalny zakończony 31 marca 2022 r, złożonymi w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oraz w późniejszych dokumentach, które dostępne są na stronie internetowej SEC pod adresem www.sec.gov. Z wyjątkiem przypadków wymaganych przez prawo, Moderna zrzeka się jakiegokolwiek zamiaru bądź odpowiedzialności za aktualizację lub rewizję jakichkolwiek wypowiedzi prognozujących zawartych w niniejszym komunikacie prasowym w przypadku pojawienia się nowych informacji, przyszłego rozwoju sytuacji lub w inny sposób. Niniejsze oświadczenia dotyczące przyszłości są oparte na bieżących oczekiwaniach spółki Moderna i są aktualne wyłącznie w dniu ich publikacji.
Giving Grudzień! Rusza charytatywny projekt na rzecz szkolnych psychologów
Wielkie rabaty na dermokosmetyki do -50% z okazji Black Weeks w Ziko Dermo. Odk
Medical Inventi podpisuje umowę o współpracy z Uniwersytetem Bolońskim
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.