Pandemia wyzwala epidemię stresu, złości i samotności
IQS Sp. z o.o.
ul. Mangalia 2a
02-758 Warszawa
beata.sadowska|gmail.com| |beata.sadowska|gmail.com
(22) 592 63 00
www.grupaiqs.pl
W wyniku pandemii Covid-19 w Polakach narasta poczucie stresu, złości i samotności. Dotyczy to głównie kobiet, osób młodych oraz tych, będących w najstarszej grupie wiekowej[1] - tak wynika z badania przeprowadzonego przez agencję IQS na zlecenie Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, który bierze udział w międzynarodowym projekcie COH-FIT[2].
Stwierdzono istotny psychologiczny wpływ pandemii na stres, samotność i złość, podczas gdy zachowania altruistyczne nie uległy istotnym zmianom.
1/3 badanych Polaków odczuwa obecnie nasilenie stresu i narastanie uczucia gniewu w porównaniu do czasów sprzed pandemii. Nie odnotowano istotnych różnic w tym zakresie pomiędzy obiema płciami, jednak to kobiety zgłaszały nieco wyższy odsetek nasilenia stresu i odczuwania gniewu niż mężczyźni. Tylko niespełna 9 proc. badanych przyznało, że w wyniku pandemii ich poziom stresu i gniewu uległ poprawie. Nieproporcjonalnie wysokie wskaźniki nasilenia gniewu i złości wykazano natomiast u osób starszych.
Złość i gniew wyzwala w osobach starszych silniejsze postawy altruistyczne, nastawione na pomaganie innym, podczas, gdy u większości badanych nie odnotowano zmian w tym zakresie. Do wzmocnionej chęci pomagania innym, w badaniu zrealizowanym przez IQS, przyznaje się co szósty badany.
Podobnie jak w przypadku uczucia złości i stresu, aż 1/3 Polaków doskwiera poczucie samotności. Zmaga się z nim 2/5 badanych kobiet. Na uwagę jednak zasługuje fakt, że nieproporcjonalnie wysoki odsetek pogorszenia odczucia samotności – w porównaniu z innymi grupami wiekowymi – notuje się wśród młodzieży.
Polska na tle innych krajów
Zdrowie psychiczne Polaków nie odbiega istotnie od wskaźników notowanych na całym świecie, w tym również Włoch, które zmierzyły się z pandemią najwcześniej w Europie. Widać jednak, że zdecydowanie najniższe wskaźniki dobrostanu psychicznego opisują nadal mieszkańcy Afryki – podobnie jak inne poważne kryzysy zdrowia publicznego, pandemia COVID-19 obnażyła istniejące już nierówności zdrowotne i społeczne. Podobnie jest w przypadku osób nienormatywnych płciowo, na całym świecie. Zarówno w Polsce jak i Włoszech największe zmiany w pogorszeniu funkcjonowania psychicznego notowano w trakcie pierwszej fali. Trwająca już ponad rok epidemia sprawiła, że wykształciły się naturalne strategie radzenia sobie z napięciem z jakim przyszło nam żyć.
„Jednogłośnie na całym świecie kontakty poprzez social media oraz zwiększona aktywność fizyczna to najlepsze sposoby radzenia sobie ze stresem. Ten ostatni jest ważną wskazówką dla rządzących. Przywrócenie działania obiektów sportowych i klubów fitness może być ważnym krokiem do poprawy funkcjonowania psychicznego Polaków” – uważa dr hab. n. med. i zdr. Karolina Skonieczna-Żydecka, lider zespołu COH-FIT Polska.
[1] Badanie zrealizowane przez agencję IQS na reprezentatywnej próbie Polaków, zrealizowane w dniach 25.02 – 03.03.2021r. przy użyciu metodologii CAWI, realizacja na panelu Opinie.pl. Próba reprezentatywna, N=1500 (rozkład kwotowo-losowy, ze względu na wiek, płeć, miejsce zamieszkania, klasę miejscowości i wykształcenie, zgodnie z rozkładem tych zmiennych w populacji generalnej Polski)
[2] COH-FIT to międzynarodowy projekt badawczy dotyczący zachowań zdrowotnych i funkcjonowania psychospołecznego w dobie pandemii COVID-19, obejmujący populację krajów dotkniętych pandemią COVID-19. W projekcie bierze udział ponad 200 badaczy z ponad 40 krajów.
Udar mózgu - szybka reakcja może uratować życie
Zmiana czasu na zimowy już w ten weekend.
enel-med na konferencji „VITAzdrowie” zgromadził ponad 300 lekarzy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Finanse
Polacy boją się obniżenia poziomu życia na emeryturze. 40 proc. na ten cel oszczędza
Myśląc o emeryturze, dwa razy więcej Polaków odczuwa lęk niż nadzieję – wynika z badania ING Banku Śląskiego. Blisko połowa badanych spodziewa się obniżenia swojego poziomu życia po zakończeniu pracy. Mimo to wciąż mniejszość Polaków, bo 39 proc., oszczędza z myślą o tym okresie życia. Ten odsetek jednak stopniowo rośnie. Ponad 2/3 słabo orientuje się w instrumentach finansowych, które pozwalają gromadzić środki na emeryturę.
Polityka
Wyniki wyborów w USA kluczowe dla przyszłości NATO i Ukrainy. Ewentualna wygrana Donalda Trumpa będzie bardziej nieprzewidywalna
Wynik wyborów prezydenckich w USA może mieć kluczowe znaczenie dla wojny w Ukrainie. Kamala Harris jest zwolenniczką kontynuacji wsparcia militarnego dla Ukrainy i rozpoczęcia negocjacji z Moskwą tylko przy pełnym zaangażowaniu Kijowa. Donald Trump zapowiada zdecydowane działania na rzecz zakończenia wojny, ale nie wiadomo, w jaki sposób miałoby się to odbyć i czy kosztów nie poniesie Ukraina, a w konsekwencji także Europa. Wiele pytań budzą także jego plany co do NATO.
Handel
Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.