Pandemia wyzwala epidemię stresu, złości i samotności
IQS Sp. z o.o.
ul. Mangalia 2a
02-758 Warszawa
beata.sadowska@gmail.com
(22) 592 63 00
www.grupaiqs.pl
W wyniku pandemii Covid-19 w Polakach narasta poczucie stresu, złości i samotności. Dotyczy to głównie kobiet, osób młodych oraz tych, będących w najstarszej grupie wiekowej[1] - tak wynika z badania przeprowadzonego przez agencję IQS na zlecenie Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, który bierze udział w międzynarodowym projekcie COH-FIT[2].
Stwierdzono istotny psychologiczny wpływ pandemii na stres, samotność i złość, podczas gdy zachowania altruistyczne nie uległy istotnym zmianom.
1/3 badanych Polaków odczuwa obecnie nasilenie stresu i narastanie uczucia gniewu w porównaniu do czasów sprzed pandemii. Nie odnotowano istotnych różnic w tym zakresie pomiędzy obiema płciami, jednak to kobiety zgłaszały nieco wyższy odsetek nasilenia stresu i odczuwania gniewu niż mężczyźni. Tylko niespełna 9 proc. badanych przyznało, że w wyniku pandemii ich poziom stresu i gniewu uległ poprawie. Nieproporcjonalnie wysokie wskaźniki nasilenia gniewu i złości wykazano natomiast u osób starszych.
Złość i gniew wyzwala w osobach starszych silniejsze postawy altruistyczne, nastawione na pomaganie innym, podczas, gdy u większości badanych nie odnotowano zmian w tym zakresie. Do wzmocnionej chęci pomagania innym, w badaniu zrealizowanym przez IQS, przyznaje się co szósty badany.
Podobnie jak w przypadku uczucia złości i stresu, aż 1/3 Polaków doskwiera poczucie samotności. Zmaga się z nim 2/5 badanych kobiet. Na uwagę jednak zasługuje fakt, że nieproporcjonalnie wysoki odsetek pogorszenia odczucia samotności – w porównaniu z innymi grupami wiekowymi – notuje się wśród młodzieży.
Polska na tle innych krajów
Zdrowie psychiczne Polaków nie odbiega istotnie od wskaźników notowanych na całym świecie, w tym również Włoch, które zmierzyły się z pandemią najwcześniej w Europie. Widać jednak, że zdecydowanie najniższe wskaźniki dobrostanu psychicznego opisują nadal mieszkańcy Afryki – podobnie jak inne poważne kryzysy zdrowia publicznego, pandemia COVID-19 obnażyła istniejące już nierówności zdrowotne i społeczne. Podobnie jest w przypadku osób nienormatywnych płciowo, na całym świecie. Zarówno w Polsce jak i Włoszech największe zmiany w pogorszeniu funkcjonowania psychicznego notowano w trakcie pierwszej fali. Trwająca już ponad rok epidemia sprawiła, że wykształciły się naturalne strategie radzenia sobie z napięciem z jakim przyszło nam żyć.
„Jednogłośnie na całym świecie kontakty poprzez social media oraz zwiększona aktywność fizyczna to najlepsze sposoby radzenia sobie ze stresem. Ten ostatni jest ważną wskazówką dla rządzących. Przywrócenie działania obiektów sportowych i klubów fitness może być ważnym krokiem do poprawy funkcjonowania psychicznego Polaków” – uważa dr hab. n. med. i zdr. Karolina Skonieczna-Żydecka, lider zespołu COH-FIT Polska.
[1] Badanie zrealizowane przez agencję IQS na reprezentatywnej próbie Polaków, zrealizowane w dniach 25.02 – 03.03.2021r. przy użyciu metodologii CAWI, realizacja na panelu Opinie.pl. Próba reprezentatywna, N=1500 (rozkład kwotowo-losowy, ze względu na wiek, płeć, miejsce zamieszkania, klasę miejscowości i wykształcenie, zgodnie z rozkładem tych zmiennych w populacji generalnej Polski)
[2] COH-FIT to międzynarodowy projekt badawczy dotyczący zachowań zdrowotnych i funkcjonowania psychospołecznego w dobie pandemii COVID-19, obejmujący populację krajów dotkniętych pandemią COVID-19. W projekcie bierze udział ponad 200 badaczy z ponad 40 krajów.
Giving Grudzień! Rusza charytatywny projekt na rzecz szkolnych psychologów
Wielkie rabaty na dermokosmetyki do -50% z okazji Black Weeks w Ziko Dermo. Odk
Medical Inventi podpisuje umowę o współpracy z Uniwersytetem Bolońskim
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.