Komunikaty PR

Pandemia wyzwala epidemię stresu, złości i samotności

2021-04-15  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Beata Sadowska
IQS Sp. z o.o.

ul. Mangalia 2a
02-758 Warszawa
beata.sadowska|gmail.com| |beata.sadowska|gmail.com
(22) 592 63 00
www.grupaiqs.pl

W wyniku pandemii Covid-19 w Polakach narasta poczucie stresu, złości i samotności. Dotyczy to głównie kobiet, osób młodych oraz tych, będących w najstarszej grupie wiekowej[1] - tak wynika z badania przeprowadzonego przez agencję IQS na zlecenie Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, który bierze udział w międzynarodowym projekcie COH-FIT[2].

Stwierdzono istotny psychologiczny wpływ pandemii na stres, samotność i złość, podczas gdy zachowania altruistyczne nie uległy istotnym zmianom.

1/3 badanych Polaków odczuwa obecnie nasilenie stresu i narastanie uczucia gniewu w porównaniu do czasów sprzed pandemii. Nie odnotowano istotnych różnic w tym zakresie pomiędzy obiema płciami, jednak to kobiety zgłaszały nieco wyższy odsetek nasilenia stresu i odczuwania gniewu niż mężczyźni. Tylko niespełna 9 proc. badanych przyznało, że w wyniku pandemii ich poziom stresu i gniewu uległ poprawie. Nieproporcjonalnie wysokie wskaźniki nasilenia gniewu i złości wykazano natomiast u osób starszych.

Złość i gniew wyzwala w osobach starszych silniejsze postawy altruistyczne, nastawione na pomaganie innym, podczas, gdy u większości badanych nie odnotowano zmian w  tym zakresie. Do wzmocnionej chęci pomagania innym, w badaniu zrealizowanym przez IQS, przyznaje się co szósty badany.

Podobnie jak w przypadku uczucia złości i stresu, aż 1/3 Polaków doskwiera poczucie samotności. Zmaga się z nim 2/5 badanych kobiet. Na uwagę jednak zasługuje fakt, że nieproporcjonalnie wysoki odsetek pogorszenia odczucia samotności – w porównaniu z innymi grupami wiekowymi – notuje się wśród młodzieży.

Polska na tle innych krajów

Zdrowie psychiczne Polaków nie odbiega istotnie od wskaźników notowanych na całym świecie, w tym również Włoch, które zmierzyły się z pandemią najwcześniej w Europie. Widać jednak, że zdecydowanie najniższe wskaźniki dobrostanu psychicznego opisują nadal mieszkańcy Afryki – podobnie jak inne poważne kryzysy zdrowia publicznego, pandemia COVID-19 obnażyła istniejące już nierówności zdrowotne i społeczne. Podobnie jest w przypadku osób nienormatywnych płciowo, na całym świecie. Zarówno w Polsce jak i Włoszech największe zmiany w pogorszeniu funkcjonowania psychicznego notowano w trakcie pierwszej fali. Trwająca już ponad rok epidemia sprawiła, że wykształciły się naturalne strategie radzenia sobie z napięciem z jakim przyszło nam żyć.

 

„Jednogłośnie na całym świecie kontakty poprzez social media oraz zwiększona aktywność fizyczna to najlepsze sposoby radzenia sobie ze stresem. Ten ostatni jest ważną wskazówką dla rządzących. Przywrócenie działania obiektów sportowych i klubów fitness może być ważnym krokiem do poprawy funkcjonowania psychicznego Polaków” – uważa dr hab. n. med. i zdr. Karolina Skonieczna-Żydecka, lider zespołu COH-FIT Polska.

 

 


[1]  Badanie zrealizowane przez agencję IQS na reprezentatywnej próbie Polaków, zrealizowane w dniach 25.02 – 03.03.2021r. przy użyciu metodologii CAWI, realizacja na panelu Opinie.pl. Próba reprezentatywna, N=1500 (rozkład kwotowo-losowy, ze względu na wiek, płeć, miejsce zamieszkania, klasę miejscowości i wykształcenie, zgodnie z rozkładem tych zmiennych w populacji generalnej Polski)

[2] COH-FIT to międzynarodowy projekt badawczy dotyczący zachowań zdrowotnych i funkcjonowania psychospołecznego w dobie pandemii COVID-19, obejmujący populację krajów dotkniętych pandemią COVID-19. W projekcie bierze udział ponad 200 badaczy z ponad 40 krajów.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: IQS Sp. z o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy Biuro prasowe
2025-03-26 | 19:00

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt,
Zdrowie Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
2025-03-12 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Z apelem o jak najszybsze uchwalenie przepisów, zgodnie z którymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejąłby wypłatę zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia
Zdrowie Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
2025-03-11 | 06:00

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie

Z badania opinii przeprowadzonego przez SW Research dla marki Domowe Laboratorium wynika, że wielu Polaków postrzega raka jelita grubego jako chorobę nieuleczalną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy

Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.

Prawo

Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.

Prawo

W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.