Piaseczyńska „porodówka” z rekordem urodzeń
Oddział ginekologiczno-położniczy Szpitala św. Anny w Piasecznie, należący do grupy EMC,
już od 11 lat świadczy wszechstronną, kompleksową opiekę medyczną, ciesząc się dużą renomą
i popularnością wśród przyszłych mam. Tylko w 2021 roku urodziło się tu 1 602 dzieci, co stanowi absolutny rekord piaseczyńskiej porodówki. W ciągu ostatnich 11 lat w Szpitalu św. Anny urodziło
się ich ponad 14 tysięcy.
Trzy lata temu oddział przeszedł modernizację. Otworzono nowy trakt porodowy, który został w pełni doposażony we wszystkie sprzęty potrzebne pacjentkom w czasie porodu. W strukturach traktu porodowego znajduje się sala do cięć cesarskich i sala nadzoru po znieczuleniowego oraz sala przedporodowa i 3 sale porodowe z pełnym monitoringiem. W szpitalu został również wdrożony program Koordynowanej Opieki nad Kobietą w ciąży, tzw. KOC. Dzięki niemu pacjentki mają zapewnioną opiekę, obejmującą czas od poczęcia do narodzin oraz cały połóg. Wprowadzono także porody
w wodzie.
– Liczba porodów w naszej placówce systematycznie rośnie. W ostatnim roku o ponad 20 proc., co jest wynikiem renomy i zaufania, jakie wypracowaliśmy sobie wśród przyszłych mam w ciągu ponad dekady. Nie bez znaczenia jest także fakt ciągłego podnoszenia jakości, doposażania naszej placówki oraz wprowadzania nowych usług dla pacjentek – mówi Ewa Ciechowicz, koordynator funkcjonującej w szpitalu szkoły rodzenia i programu Koordynowanej Opieki nad Kobietą Ciężarną. – Mimo pandemii uruchomiliśmy również bezpłatną szkołę rodzenia, która okazała się strzałem w dziesiątkę i cieszy się dużą popularnością wśród przyszłych mam. Takie zajęcia mają niebagatelne znaczenie w przygotowaniu ich do porodu – podkreśla Ewa Ciechowicz.
W toku programu szkoły omawiane są wszystkie możliwe tematy medyczne oraz kwestie związane
z aktywnością podczas porodu, ze znieczuleniem czy emocjami w ciąży. Mogą w niej uczestniczyć przyszłe mamy od 21 tygodnia ciąży wraz z osobą towarzyszącą. W szkole mogą porozmawiać z ekspertami i nabyć umiejętności praktyczne, jak: ćwiczenia oparte na nauce przygotowania do porodu, praktyka oddechu podczas porodu, formy łagodzenia bólu porodowego, relaksacja podczas porodu, czy aktywne ćwiczenia na matach i piłkach. Zajęcia dotyczą także praktycznej opieki i pielęgnacji dziecka, nauki technik laktacji oraz - co jest nowością - pierwszej pomocy u noworodka. Szeroki i kompleksowy program zajęć sprawia, że zainteresowanie szkołą jest bardzo duże. W jednym cyklu szkoleniowym, który trwa dwa miesiące, uczestniczy zazwyczaj 60 kobiet. Kluczowe znaczenie w przygotowaniu do porodu ma też opieka w zakresie psychoterapii okołoporodowej.
– Zwykło się uważać, że ciąża i macierzyństwo to czas radości i spełnienia. Rzeczywistość jest jednak bardziej złożona. Okres ciąży i narodziny dziecka, to przede wszystkim czas dużych przemian. Rola rodzica niesie za sobą często przeżycia i doświadczenia emocjonalne, na które trudno jest się przygotować. Wyczerpanie fizyczne i psychiczne w trakcie ciąży oraz po porodzie może wpływać na obniżenie nastroju u kobiet. Pojawia się przygnębienie, trudność w zaakceptowaniu swojego stanu lub lęk przed porodem, czy emocjonalne obciążenie, w związku z niepomyślną diagnozą stanu zdrowia dziecka – zaznacza mgr Adriana Dąbrowska, psychoterapeuta, psycholog i psychodietetyk ze Szpitala św. Anny w Piasecznie.
Dużą popularnością wśród przygotowujących się do porodu kobiet cieszy się immersja wodna, znacznie zmniejszającą ból i sprawiającą, że przebiega on szybciej. Metoda polega na spędzeniu w wodzie przez kobietę całego pierwszego okresu porodu, a kolejnych etapów już na łóżku porodowym. Z kolei podczas pełnowymiarowego porodu w wodzie nie tylko pierwsza, ale również i druga jego faza ma tam miejsce.
– W naszej placówce wiele dzieci przychodzi na świat właśnie w ten sposób. Część kobiet spełnia swoje marzenie o porodzie do wody mając za sobą miesiące przygotowań. Inne zaś korzystają z podpowiedzi położnych i rodzą swoje dziecko w wodzie, zupełnie tego wcześniej nie planując – mówi Martyna Wylot, położna w Szpitalu Św. Anny
Warto podkreślić, że w roku 2021 oddział ginekologiczno-położniczy Szpitala Św. Anny znalazł
się na czwartym miejscu rankingu Fundacji Rodzić Po Ludzku, który powstaje na podstawie opinii pacjentek. To przeskok o lokatę do góry. W roku 2020 było to miejsce piąte. Piaseczyński szpital jest też wspólnie z placówką na Żelaznej liderem, jeżeli chodzi o porody bezpłatne. W roku 2021 placówka osiągnęła również piątą lokatę rankingu polskich porodówek: Złote “Maluchy na brzuchy”, pod kątem realizacji prawa do dwugodzinnego kontaktu skóra do skóry po porodzie. Pielęgniarki położne placówki: Iwona Owczarek oraz Anna Kwiatkowska, były też nominowane do konkursu Położna na Medal, który co roku wyłania trzy najlepsze położne ogólnopolskie i najlepsze położne z każdego województwa. Na nominacji się nie skończyło - Anna Kwiatkowska została wybrana najlepszą położną w województwie mazowieckim w 8. edycji konkursu!
BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu
Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych
74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.