Komunikaty PR

Pielęgniarka – zawód na wagę złota

2020-07-08  |  11:51
Biuro prasowe

W całym kraju jest ich niemal 240 tys.[1] Ich codzienna praca to opieka nad chorymi, często pełna wyrzeczeń i poświęcenia. Podczas pandemii COVID-19 stanęły również do walki z koronawirusem razem z innymi pracownikami systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Czy wysoka odpowiedzialność zawodowa idzie jednak w parze z komfortowymi warunkami pracy w Polsce?

W rankingu CBOS traktującym o najbardziej poważanych zawodach, pielęgniarka znajduje się na podium, zajmując drugie miejsce z 89% deklaracji dużego szacunku.[2] Jednak, paradoksalnie, ten zawód w Polsce kojarzy się z niską płacą, brakiem możliwości rozwoju zawodowego i wypaleniem. Jak wynika z badań przeprowadzanych przez Stowarzyszenie Pielęgniarek Cyfrowych: ponad 60% pielęgniarek po 12 godzinnym dyżurze idzie do drugiej pracy. [3]

Mimo tego, badania przeprowadzone wśród pielęgniarek wskazują, że nie żałują one wyboru tak ciężkiego zawodu. Podkreślają, że jest to praca, która potrafi dawać dużo satysfakcji. Równocześnie wskazują na wiele czynników wpływających na spadek zadowolenia, który obserwują z czasem. Najczęstsze z nich, to nadmiar obowiązków oraz zła organizacja stanowiska pracy. Czynnikiem, który sprawia, że badane pielęgniarki szukają pracy w kolejnych jednostkach ochrony zdrowia jest zbyt niskie wynagrodzenie w podstawowej placówce, w której są zatrudnione.[4]

Czy jedynym sposobem na uniknięcie ekstremalnych warunków pracy jest wyjazd za granicę? Dostrzegając problemy związane z wykonywaniem zawodu pielęgniarki w Polsce, wielu pracodawców podejmuje działania zmierzające do poprawy warunków pracy i płacy w tym niezwykle wymagającym zawodzie.

- Co roku w Polsce na rynek pracy wchodzi ok. 5 tys. nowych pielęgniarek i pielęgniarzy.[5] To zwykle osoby młode, pełne optymizmu i zapału do pracy. W Grupie American Heart of Poland chcemy tworzyć środowisko pracy przyjazne naszym pielęgniarkom poprzez oferowanie rynkowych warunków wynagrodzeń i dbanie o przyjazne środowisko w miejscu zatrudnienia. Oprócz wynagrodzenia proponujemy przejrzystą ścieżkę rozwoju zawodowego, a ponadto możliwość pracy przy ciekawych projektach badawczych, które mają realny wpływ na poprawę jakości leczenia schorzeń serca i naczyń - komentuje Paweł Kaźmierczak, Dyrektor Medyczny, Członek Zarządu Grupy American Heart of Poland

W Grupie American Heart of Poland pielęgniarki mogą aktualnie aplikować do pracy w miejscowościach takich jak: Drawsko Pomorskie, Suwałki, Augustów, Mielec, Kędzierzyn Koźle, Zgierz, Bełchatów, Bielsko-Biała, Ustroń, Nysa, Tychy czy Dąbrowa Górnicza. Poza rynkowym wynagrodzeniem i atrakcyjnymi warunkami pracy (stabilna forma zatrudnienia, dobrze wyposażone stanowiska pracy w ośrodkach z nowoczesną infrastrukturą), praca w Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca daje również ogromne możliwości rozwoju zawodowego. Pielęgniarki pracują przy ciekawych projektach badawczych, regularnie uczestniczą w szkoleniach i biorą udział w konferencjach branżowych.

Aktualne oferty pracy są dostępne pod linkiem: https://ahop.pl/kariera/praca-w-ahp/oferty-pracy-dla-kadry-medycznej/

Źródła:

[1] https://basiw.mz.gov.pl/index.html#/visualization?id=3403

[2] https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2019/K_157_19.PDF

[3] https://www.pielegniarkicyfrowe.pl/2018/05/26/warunki-pracy-pielegniarek-i-poloznych/

[4] https://www.pielegniarkicyfrowe.pl/2020/06/12/wplyw-pracy-pielegniarki-pielegniarza-na-zycie-osobiste-5/

[5] https://nipip.pl/liczba-osob-ktore-uzyskaly-prawo-wykonywania-zawodu/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Zmiany formalno-prawne w Grupie Sanofi w Polsce Biuro prasowe
2024-04-17 | 12:30

Zmiany formalno-prawne w Grupie Sanofi w Polsce

Zmiany formalno-prawne w Grupie Sanofi w Polsce Grupa Sanofi w Polsce łączy dwie spółki, upraszcza nazwę prawną oraz przenosi się do nowego biura. Te inicjatywy są kolejnym
Zdrowie Ruszają poszukiwania beneficjentów Poland Business Run 2024
2024-04-17 | 08:00

Ruszają poszukiwania beneficjentów Poland Business Run 2024

Rozpoczął się nabór wniosków na beneficjentów tegorocznej charytatywnej sztafety biznesowej Poland Business Run. Każdy, kto potrzebuje dofinansowania do zakupu protezy
Zdrowie Z jakich powodów Polacy sięgają po catering?
2024-04-05 | 10:40

Z jakich powodów Polacy sięgają po catering?

Jak wynika z danych Maczfit, aż 69,9% osób decyduje się na wybór cateringu ze względu na chęć zrzucenia kilogramów[1]. Na górze tej listy znajduje się też m.in.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Zmiany klimatu i dezinformacja wśród największych globalnych zagrożeń. Potrzeba nowego podejścia do zarządzania ryzykiem

Niestabilność polityczna i gospodarcza, coraz większa polaryzacja społeczeństwa, kryzys kosztów utrzymania, rosnąca liczba konfliktów zbrojnych i ryzyka cybernetyczne związane z rozwojem sztucznej inteligencji – to największe zagrożenia dla biznesu wskazywane w tegorocznym „Global Risks Report 2024”. Z raportu wynika, że obawy o bliską i dalszą przyszłość wciąż są zdominowane przez ryzyka klimatyczne i środowiskowe. Jednak w tym roku przykryły je niebezpieczeństwa związane z dezinformacją, wspieraną przez AI, która może wywoływać coraz większe niepokoje społeczne. – W tym roku na świecie 3 mld ludzi weźmie udział w wyborach, więc konieczność zaradzenia temu ryzyku staje się coraz pilniejsza – podkreśla Christos Adamantiadis, CEO Marsh McLennan w Europie.

Ochrona środowiska

Ciech od czerwca będzie działać jako Qemetica. Chemiczny gigant ma globalne aspiracje i nową strategię na sześć lat

Globalizacja biznesu, w tym możliwe akwizycje w Europie i poza nią – to jeden z głównych celów nowej strategii Grupy Ciech. Przedstawione plany na sześć lat zakładają także m.in. większe wykorzystanie patentów, współpracę ze start-upami w obszarze czystych technologii i przestawienie biznesu na zielone tory. – Mamy ambitny cel obniżenia emisji CO2 o 45 proc. do 2029 roku – zapowiada prezes spółki Kamil Majczak. Nowej strategii towarzyszy zmiana nazwy, która ma podsumować prowadzoną w ostatnich latach transformację i lepiej podkreślać globalne aspiracje spółki. Ciech oficjalnie zacznie działać jako Qemetica od czerwca br.

Finanse

72 proc. firm IT planuje podwyżki. W branży wciąż ogromna jest różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn

W ubiegłym roku rynek pracy IT był znacznie mniej dynamiczny niż w poprzednich latach – wynika z „Raportu płacowego branży IT w 2024” Organizacji Pracodawców Usług IT. Przy wysokim poziomie podwyżek specjaliści rzadziej zmieniali pracę, ale niektórych zmusiły do tego cięcia w zatrudnieniu wynoszące w zależności od wielkości firmy od 12 do 26 proc. Ten rok zapowiada się bardziej optymistycznie: 61 proc. przedsiębiorstw planuje zwiększać zatrudnienie, a 72 proc. – pensje. Eksperci zwracają uwagę na wciąż duży rozstrzał między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn w tej branży.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.