Pielęgniarka – zawód na wagę złota
W całym kraju jest ich niemal 240 tys.[1] Ich codzienna praca to opieka nad chorymi, często pełna wyrzeczeń i poświęcenia. Podczas pandemii COVID-19 stanęły również do walki z koronawirusem razem z innymi pracownikami systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Czy wysoka odpowiedzialność zawodowa idzie jednak w parze z komfortowymi warunkami pracy w Polsce?
W rankingu CBOS traktującym o najbardziej poważanych zawodach, pielęgniarka znajduje się na podium, zajmując drugie miejsce z 89% deklaracji dużego szacunku.[2] Jednak, paradoksalnie, ten zawód w Polsce kojarzy się z niską płacą, brakiem możliwości rozwoju zawodowego i wypaleniem. Jak wynika z badań przeprowadzanych przez Stowarzyszenie Pielęgniarek Cyfrowych: ponad 60% pielęgniarek po 12 godzinnym dyżurze idzie do drugiej pracy. [3]
Mimo tego, badania przeprowadzone wśród pielęgniarek wskazują, że nie żałują one wyboru tak ciężkiego zawodu. Podkreślają, że jest to praca, która potrafi dawać dużo satysfakcji. Równocześnie wskazują na wiele czynników wpływających na spadek zadowolenia, który obserwują z czasem. Najczęstsze z nich, to nadmiar obowiązków oraz zła organizacja stanowiska pracy. Czynnikiem, który sprawia, że badane pielęgniarki szukają pracy w kolejnych jednostkach ochrony zdrowia jest zbyt niskie wynagrodzenie w podstawowej placówce, w której są zatrudnione.[4]
Czy jedynym sposobem na uniknięcie ekstremalnych warunków pracy jest wyjazd za granicę? Dostrzegając problemy związane z wykonywaniem zawodu pielęgniarki w Polsce, wielu pracodawców podejmuje działania zmierzające do poprawy warunków pracy i płacy w tym niezwykle wymagającym zawodzie.
- Co roku w Polsce na rynek pracy wchodzi ok. 5 tys. nowych pielęgniarek i pielęgniarzy.[5] To zwykle osoby młode, pełne optymizmu i zapału do pracy. W Grupie American Heart of Poland chcemy tworzyć środowisko pracy przyjazne naszym pielęgniarkom poprzez oferowanie rynkowych warunków wynagrodzeń i dbanie o przyjazne środowisko w miejscu zatrudnienia. Oprócz wynagrodzenia proponujemy przejrzystą ścieżkę rozwoju zawodowego, a ponadto możliwość pracy przy ciekawych projektach badawczych, które mają realny wpływ na poprawę jakości leczenia schorzeń serca i naczyń - komentuje Paweł Kaźmierczak, Dyrektor Medyczny, Członek Zarządu Grupy American Heart of Poland
W Grupie American Heart of Poland pielęgniarki mogą aktualnie aplikować do pracy w miejscowościach takich jak: Drawsko Pomorskie, Suwałki, Augustów, Mielec, Kędzierzyn Koźle, Zgierz, Bełchatów, Bielsko-Biała, Ustroń, Nysa, Tychy czy Dąbrowa Górnicza. Poza rynkowym wynagrodzeniem i atrakcyjnymi warunkami pracy (stabilna forma zatrudnienia, dobrze wyposażone stanowiska pracy w ośrodkach z nowoczesną infrastrukturą), praca w Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca daje również ogromne możliwości rozwoju zawodowego. Pielęgniarki pracują przy ciekawych projektach badawczych, regularnie uczestniczą w szkoleniach i biorą udział w konferencjach branżowych.
Aktualne oferty pracy są dostępne pod linkiem: https://ahop.pl/kariera/praca-w-ahp/oferty-pracy-dla-kadry-medycznej/
Źródła:
[1] https://basiw.mz.gov.pl/index.html#/visualization?id=3403
[2] https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2019/K_157_19.PDF
[3] https://www.pielegniarkicyfrowe.pl/2018/05/26/warunki-pracy-pielegniarek-i-poloznych/
[4] https://www.pielegniarkicyfrowe.pl/2020/06/12/wplyw-pracy-pielegniarki-pielegniarza-na-zycie-osobiste-5/
[5] https://nipip.pl/liczba-osob-ktore-uzyskaly-prawo-wykonywania-zawodu/
Udar mózgu - szybka reakcja może uratować życie
Zmiana czasu na zimowy już w ten weekend.
enel-med na konferencji „VITAzdrowie” zgromadził ponad 300 lekarzy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Resort rolnictwa chce uporządkować kwestię dzierżawy rolniczej. Dzierżawcy mają zyskać dostęp do unijnych dopłat
Resort rolnictwa pracuje nad zmianami w ustawie o dzierżawie rolniczej. Nowe przepisy mają uporządkować kwestię umów dzierżawy, dziś często zawieranych w formie ustnej, bez rejestracji, co uniemożliwia rolnikom uprawiającym dzierżawioną ziemię starania o krajowe i unijne dopłaty. Ministerstwo zapewnia, że na zmianach skorzystają obie strony. Wkrótce mają ruszyć konsultacje projektu ustawy z rolnikami, a nowe przepisy mogłyby wejść w życie w 2026 roku.
Polityka
Wynik wyborów prezydenckich w USA zależeć będzie od kilku stanów. Jest ryzyko nieuznania przegranej jednej ze stron, zwłaszcza przez Donalda Trumpa
Kończy się kampania prezydencka w Stanach Zjednoczonych, obfitująca w historyczne wydarzenia. Symbolicznie wybory rozstrzygną się we wtorek 5 listopada, ale ostateczną decyzję podejmie Kolegium Elektorów dopiero w grudniu. O wyniku zadecydują głosy w tzw. stanach wahających się, czyli niepopierających tradycyjnie demokratów ani republikanów. Najnowszy sondaż wskazuje na minimalną przewagę Kamali Harris w większości tych okręgów. Istnieje ryzyko, że Donald Trump nie uzna niekorzystnego dla siebie wyniku wyborów, jak było to cztery lata temu.
Konsument
Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie
Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.