Polska Misja Medyczna pomaga w strefie stanu wyjątkowego
PMM
ul. Batorego 2/30
31-135 Kraków
dorota.zadroga|pmm.org.pl| |dorota.zadroga|pmm.org.pl
698989141
pmm.org.pl
Od wczoraj pierwsi medycy, wolontariusze Polskiej Misji Medycznej, udzielają pomocy medycznej migrantom w strefie stanu wyjątkowego. Jest to możliwe dzięki współpracy ze szpitalem w Hajnówce. Ratowniczka medyczna i chirurg dziecięcy zostały oddelegowane jako pracowniczki-wolontariuszki szpitala w Hajnówce do podległego mu ośrodka zdrowia w Białowieży, w strefie stanu wyjątkowego. Migranci którzy trafiają do placówki są zmęczeni, odwodnieni, wyziębieni, potrzebują lekarstw oraz pomocy w opatrzeniu ran.
W Gminnym Ośrodku Zdrowia w Białowieży pracują obecnie dwie wolontariuszki Polskiej Misji Medycznej, które zostały tam skierowane przez dyrekcję szpitala w Hajnówce jako pracowniczki – wolontariuszki szpitala. Do placówki codziennie trafiają osoby, które wymagają pomocy medycznej. Najczęstsze przypadki związane są z wyziębieniem, otarciami, ranami do opatrzenia. Pacjenci w cięższym stanie są natomiast kierowani do szpitala w Hajnówce, jednak, jak podkreśla dyrekcja szpitala, są to pojedyncze przypadki.
– Wolontariuszki PMM zostały oddelegowane jako pracowniczki – wolontariuszki szpitala przez dyrekcję szpitala w Hajnówce do pracy w przychodni w Białowieży, która podlega pod szpital. Są pierwszymi medykami pracującym dla organizacji, którzy zostali wysłani do pracy w strefie stanu wyjątkowego. I tak naprawdę Polska Misja Medyczna jako pierwsza legalnie pracuje w strefie stanu wyjątkowego, właśnie w Białowieży – mówi Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej
W ramach współpracy, którą Polska Misja Medyczna nawiązała ze szpitalem w Hajnówce, przez ostatnie tygodnie prowadzony był nabór ratowników medycznych, pediatrów, internistów i specjalistów chorób zakaźnych, którzy mieli wesprzeć szpital i podlegające mu POZ w Czeremsze i Białowieży. Z kilkudziesięciu zgłoszeń wolontariuszy udało się wybrać osoby, które tydzień temu rozpoczęły współpracę i wzmocniły zespół medyczny, aby zapewnić wszystkim pacjentom stały dostęp do opieki w momencie zwiększonej liczby przyjęć do placówki. W najbliższych tygodniach wolontariusze będą pracować na miejscu w systemie rotacyjnym, w oparciu o bieżącą ocenę sytuacji i zapotrzebowania na personel.
Wciąż można dołączyć do zespołu wolontariuszy Polskiej Misji Medycznej. Zgłoszenia medyków przyjmujemy na adres: sekretariat@pmm.org.pl oraz poprzez formularz dostępny pod adresem https://bit.ly/Formularz_medycy
Wesprzyj akcję Polskiej Misji Medycznej:
· przekaż darowiznę na oficjalnej zbiórce na Facebooku: https://bit.ly/GRANICA
· przekaż darowiznę na numer konta Polskiej Misji Medycznej: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444 z dopiskiem GRANICA
· ustaw płatność cykliczną w Twoim banku na działania PMM lub na https://pmm.org.pl/chce-pomoc
Udar mózgu - szybka reakcja może uratować życie
Zmiana czasu na zimowy już w ten weekend.
enel-med na konferencji „VITAzdrowie” zgromadził ponad 300 lekarzy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Finanse
Polacy boją się obniżenia poziomu życia na emeryturze. 40 proc. na ten cel oszczędza
Myśląc o emeryturze, dwa razy więcej Polaków odczuwa lęk niż nadzieję – wynika z badania ING Banku Śląskiego. Blisko połowa badanych spodziewa się obniżenia swojego poziomu życia po zakończeniu pracy. Mimo to wciąż mniejszość Polaków, bo 39 proc., oszczędza z myślą o tym okresie życia. Ten odsetek jednak stopniowo rośnie. Ponad 2/3 słabo orientuje się w instrumentach finansowych, które pozwalają gromadzić środki na emeryturę.
Polityka
Wyniki wyborów w USA kluczowe dla przyszłości NATO i Ukrainy. Ewentualna wygrana Donalda Trumpa będzie bardziej nieprzewidywalna
Wynik wyborów prezydenckich w USA może mieć kluczowe znaczenie dla wojny w Ukrainie. Kamala Harris jest zwolenniczką kontynuacji wsparcia militarnego dla Ukrainy i rozpoczęcia negocjacji z Moskwą tylko przy pełnym zaangażowaniu Kijowa. Donald Trump zapowiada zdecydowane działania na rzecz zakończenia wojny, ale nie wiadomo, w jaki sposób miałoby się to odbyć i czy kosztów nie poniesie Ukraina, a w konsekwencji także Europa. Wiele pytań budzą także jego plany co do NATO.
Handel
Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.