Komunikaty PR

Ponad 48% Polek zmieniło swoje podejście do badań profilaktycznych

2021-07-30  |  17:20
Biuro prasowe
Kontakt
Izabela Hoppe
LoveBrands Relations

Ul. Generała Józefa Zajączka 11 lok. C5
01-510 Warszawa
izabela.hoppe|lbrelations.pl| |izabela.hoppe|lbrelations.pl
608 750 786
www.lbrelations.pl

Według badania zrealizowanego w ramach kampanii #wKobiecejGłowie[1] ponad 48% Polek zmieniło swoje podejście do profilaktycznych badań lekarskich w czasie pandemii. Problemem były nie tylko odgórnie odwołane wizyty lekarskie, ale również motywacja kobiet do dbania o swoje zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Postanowiliśmy zapytać się ekspertów, z czego może wynikać ta zmiana oraz czy dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z konsultacji zdalnych, w tym również z psychoterapii online.

Pandemia a regularność profilaktyki

Jak wynikło z badań nie tylko odwołane wizyty  i utrudniony dostęp do wielu przychodni były powodem dla którego Polki rzadziej wykonywały profilaktyczne badania lekarskie w dobie pandemii. Prawie 22% kobiet stwierdziło, że ze względu na ciągłe przebywanie w domu trudniej jest mi się zmobilizować do umówienia wizyt, z kolei tyle samo kobiet deklaruje, że całkowicie zrezygnowały z tradycyjnych wizyt w gabinecie, ponieważ boją się zakażenia COVID-19. Z kolei niemal 47% kobiet jest zdania, że póki czuje się dobrze nie ma potrzeby umawiania się na wizyty lekarskie. Takie podejście może zagrażać naszemu zdrowiu, ze względu na to, że to właśnie profilaktyka jest kluczem do zdrowia zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym!

Z czego może wynikać strach przed badaniami? Pandemia namieszała nam w głowach, co przejawia się nie tylko w sferze psychicznej, ale również w ogólnym podejściu do swojego zdrowia, w tym również do profilaktyki zdrowotnej. Towarzyszący lęk i strach przed chorobą blokuje kobiety do regularnych badań w gabinecie lekarskim, a część osób zdalnych konsultacji ze specjalistami nie uznaje. To duży problem i konieczna jest z pewnością tutaj edukacja i przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa w placówkach, w których miałoby się odbyć konkretne badanie. Ale to już jest rola placówek medycznych. Być może kobiety czują też dużą odpowiedzialność za zdrowie swojej rodziny, dlatego nie decydują się na badania w miejscach, gdzie przebywa dużo ludzi, co wiąże się z ryzykiem zakażenia COVID-19 – mówi dr Magdalena Namysłowska, psychiatra i psychoterapeuta z Warszawskiego Ośrodka Psychoterapii i Psychiatrii.

Odwołana wizyta lekarska może powodować błędne koło strachu. Rezygnujemy z wizyty, ponieważ boimy się zakażenia, ale przecież i tak musimy zbadać się w późniejszym czasie! Pojawia się wtedy niepewność… Czy dobrze zrobiłam, że odwołałam wizytę? Czy nie powinnam tego zrobić od razu, w trosce o swoje zdrowie fizyczne? Z pomocą może przyjść psychoterapia – w dobie pandemii dobrym rozwiązaniem może być spotkanie online z psychoterapeutą, bez konieczności osobistego spotkania w gabinecie.

Psychoterapia online – czy jest skuteczna tak samo jak psychoterapia tradycyjna?

Według innego badania[1] samopoczucie prawie 2/3 badanych pogorszyło się przez wybuch epidemii COVID-19 w marcu 2020 w Polsce (64%). Złe samopoczucie, uciążliwy strach bądź lęk mogą prowadzić do zaburzeń zdrowia psychicznego, zwłaszcza jeśli utrzymują się stosunkowo długo, np. przez okres dwóch tygodni. W takim wypadku warto zasięgnąć porady specjalisty – psychologa  bądź psychoterapeuty. Wiele poradni wyszło naprzeciw sytuacji pandemicznej, oferując konsultacje zdalne. Jak się okazuje, nie wszyscy są jednak przekonani do takich rozwiązań, myśląc, że taka forma pomocy jest mniej skuteczna. Postanowiliśmy zapytać się ekspertki, psychoterapeutki Jagny Ambroziak jakie jest jej zdanie na temat terapii realizowanej online.

Będąc psychoterapeutką regularnie superwizjuję swoją pracę oraz sama uczęszczam na psychoterapię. Robię to w trosce o siebie i swoich pacjentów, ponieważ dzięki temu wiem, że jestem w stanie lepiej wykonywać swoją pracę. Widuję się z moim psychoanalitykiem 3 razy w tygodniu, w trakcie lockdownu pracowaliśmy rozmawiając przez telefon. Kiedyś taka forma terapii była nie do pomyślenia, natomiast teraz jest już normą. Co więcej, jest wiele badań mówiących o tym, że psychoterapia online naprawdę się sprawdza. Są to badania zrealizowane na najlepszych uniwersytetach, tj. Haiffa czy Cambridge. Wynika z nich, że skuteczność psychoterapii online jest taka sama jak skuteczność psychoterapii offline mówi Jagna Ambroziak, Psychoterapeutka z Warszawskiego Ośrodka Psychoterapii i Psychiatrii. Sama psychoterapię online prowadzę już od wielu lat z uwagi na to, że mam doświadczenie  pracy poza Polską. W związku z tym, fizyczna obecność pacjenta lub moja nie była czasem możliwa. Jako psychoterapeutka rekomenduję taką formę uczęszczania na psychoterapię – puentuje ekspertka.

 


[2] Badanie stanu zdrowia psychicznego Polek przeprowadzone na zlecenie Instytutu LB Medical. Badanie zostało zrealizowane w dn. 3-9 grudnia 2020 przez agencję SW Research metodą wywiadów indywidualnych (IDI online) za pośrednictwem aplikacji ZOOM z wykorzystaniem kamer internetowych.

 


[1] Badanie „Profilaktyka zdrowotna w czasach COVID-19 i wpływ mediów społecznościowych na samoocenę kobiet” przeprowadzone na zlecenie Instytutu LB Medical. Badanie zostało zrealizowane w dn. 2-3 marca 2021 przez agencję SW Research, n=805, metoda badawcza CAWI

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: LoveBrands Relations
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu Biuro prasowe
2024-12-28 | 13:15

BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu

  Ochrona zdrowia od wielu dekad nie jest niestety priorytetem kolejnych rządów, mimo przedwyborczych deklaracji, że takowym priorytetem będzie objęta. Na przeszkodzie stała
Zdrowie Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych
2024-12-18 | 01:00

Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych

Aurumaris Professional, marka specjalizująca się w skutecznej kosmetyce profesjonalnej i konsumenckiej, odnotowuje dynamiczny wzrost skali biznesu. W niespełna pół roku od debiutu w
Zdrowie 74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy
2024-12-06 | 11:00

74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy

Magdalena Damasiewicz, dyrektor ds. abonamentów i ubezpieczeń zdrowotnych w enel-med: Rola medycyny pracy w ostatnich latach była mocno niedoceniana i ograniczała

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.