Komunikaty PR

Prof. Danielewicz: jestem przekonany, że poradzimy sobie z zapaścią covidową

2023-01-05  |  14:40
Biuro prasowe
Kontakt
Jakub Karasek
Public Policy

Frascati 1/28d
00-492 Warszawa
jakub.karasek|publicpolicy.pl| |jakub.karasek|publicpolicy.pl
793 554 487
www.publicpolicy.pl

Co do zapaści covidowej, to ja jestem przekonany, że sobie z tym poradzimy. Widać to było w tych miesiącach pandemii, że tam, gdzie trzeba było, to programy były zawieszane. Była duża panika związana z zakażeniami koronawirusem, świadomość dużego zagrożenia […]. Ale widać było po ośrodkach transplantacyjnych, że bardzo szybko, kiedy to zagrożenie mija, potrafią wrócić do swojej aktywności – przekonuje prof. dr hab. Roman Danielewicz. Przewodniczący Krajowej Rady Transplantacyjnej, wziął udział w pierwszym spotkaniu okrągłego stołu na temat stanu polskiego systemu opieki transplantologicznej, które zorganizowała Federacja Przedsiębiorców Polskich.

  • Prof. Danielewicz wskazuje, że polska transplantologia poradzi sobie po zapaści covidowej.
  • Pandemia Covid-19 była dużym zagrożeniem dla biorców narządów oraz osób, które są na immunosupresji, co przyczyniło się do ograniczania lub nawet zawieszania niektórych programów.
  • Przewodniczący Krajowej Rady Transplantacyjnej przyznaje, że przez ostatnich kilkanaście lat wskaźnik przeszczepiania narządów w Polsce bardzo wolno rośnie albo utrzymuje się na tym samym poziomie.
  • Ekspert wskazuje, że jest wiele elementów, nad którymi trzeba pracować, aby ten wskaźnik poprawić m.in. kwestia akceptacji społecznej dla transplantacji.

 

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) zorganizowała spotkanie, którego celem było podsumowanie obecnej sytuacji, z jaką mierzy się system opieki transplantologicznej i uzyskanie możliwie najszerszej perspektywy oraz zestawienie różnych punktów widzenia na konieczne zmiany w tym obszarze. W obradach zorganizowanych w formule okrągłego stołu udział wziął m.in. prof. dr hab. Roman Danielewicz, Przewodniczący Krajowej Rady Transplantacyjnej.


Polska na tle Europy jest w klasie średniej. Wskaźnik liczby pobranych, przeszczepianych narządów od dawców zmarłych w Polsce jest podobny […] do średniej europejskiej. To jest około 13 dawców na milion mieszkańców. Jesteśmy niestety bardzo daleko od lidera, którym nie tylko w Europie, ale i na świecie jest Hiszpania, gdzie ten wskaźnik przekracza 40, w niektórych prowincjach Hiszpanii nawet 60 na milion mieszkańców. Tam wdrożono wiele programów, m.in. dedykowanych pobieraniu narządów od dawców po zatrzymaniu krążenia, co znacząco podniosło ten wskaźnik liczby dawców zmarłych. Tu niestety nam bardzo, bardzo brakuje. Od wielu lat nie udaje się tego wskaźnika poprawić w Polsce. Te lata covidowe go troszkę jeszcze uszczupliły, więc znowu będziemy musieli odrabiać. Tak jak wiemy z historii po 2007 roku, jeżeli mamy do czynienia z jakimś zmniejszeniem, osłabieniem, to wymaga to kilku lat systematycznej pracy, żeby do poprzedniej aktywności wrócić. Więc nie jesteśmy na najlepszej pozycji w Europie, także nie najgorszej - utrzymujemy się cały czas w tej strefie średniej – powiedział prof. dr hab. Roman Danielewicz, Przewodniczący Krajowej Rady Transplantacyjnej.


Link do całej wypowiedzi prof. dra hab. Romana Danielewicza jest dostępny poniżej: https://www.youtube.com/watch?v=7R5UpcOXWCE


W dyskusji zorganizowanej przez Federację Przedsiębiorców Polskich udział wzięli: Magdalena Kramska, Naczelnik Wydziału Transplantologii i Krwiolecznictwa w Departamencie Oceny Inwestycji Ministerstwa Zdrowia, poseł Patryk Wicher, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Honorowych Dawców Krwi i Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Promocji Krwiodawstwa, Dawstwa Szpiku Kostnego i Transplantologii, prof. dr hab. Alicja Chybicka, Senator, Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Transplantacji, dr hab. Artur Kamiński, dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant”, prof. dr hab. Roman Danielewicz, Przewodniczący Krajowej Rady Transplantacyjnej, prof. dr hab. Alicja Dębska-Ślizień, prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, prof. dr hab. Lech Cierpka, Konsultant Krajowy w dziedzinie Transplantologii Klinicznej oraz przedstawiciele organizacji pacjentów: Grzegorz Perzyński, prezes Fundacji Transplantacja LIVERstrong, Jarosław Cyrynger, Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Transplantacji Serca oraz przedstawiciele Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP).

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Konferencja ONE HEALTH – JEDNO ZDROWIE w Senacie RP Biuro prasowe
2024-03-27 | 14:30

Konferencja ONE HEALTH – JEDNO ZDROWIE w Senacie RP

25 marca 2024 r. w Senacie RP w Warszawie odbyła się konferencja ONE HEALTH – JEDNO ZDROWIE organizowana przez Komisję Zdrowia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Radę Programową
Zdrowie Zdrowie bieruńskich seniorów w centrum uwagi
2024-03-27 | 13:00

Zdrowie bieruńskich seniorów w centrum uwagi

Dbanie o własne zdrowie i dobrostan oraz budowanie odpowiednich nawyków żywieniowych u seniorów były głównymi tematami konferencji „Zdrowie Seniora w Centrum
Zdrowie Najwyższy poziom profilaktyki.
2024-03-27 | 12:00

Najwyższy poziom profilaktyki.

W dzisiejszych czasach coraz większą wagę przywiązujemy do dbałości o zdrowie i regularnych badań profilaktycznych. Świadomość konieczności monitorowania stanu zdrowia prowadzi nas do

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Kongres MOVE

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Zorganizowane grupy cyberprzestępcze sięgają po coraz bardziej zaawansowane narzędzia sztucznej inteligencji. Często celem ataków jest infrastruktura krytyczna

Rozwój cyberprzestępczości postępuje w kierunku budowania powiązań o charakterze mafijnym i wykorzystywania zaawansowanych technologicznie rozwiązań, po jakie sięgają służby specjalne. Coraz częściej służy do tego także sztuczna inteligencja, która przyniosła ze sobą szereg nowych zagrożeń. Choć w ślad za technologicznym zaawansowaniem cyberprzestępców rozwijają się też narzędzia zapobiegające atakom, to wciąż najsłabszym ogniwem jest człowiek. Atrakcyjnym celem ataków dla hakerów są jednostki publiczne, infrastruktura krytyczna i samorządy, również te małe, którym brakuje zasobów finansowych i kadrowych, by zapewnić wystarczającą ochronę. 

Handel

Polacy jedzą coraz mniej jaj. Częściej sięgają po te z chowu alternatywnego, za które są skłonni zapłacić więcej

Od 10 lat sukcesywnie rośnie udział alternatywnych systemów chowu kur niosek. Pochodzi z nich już co trzecie opakowanie jaj, choć nadal w klatkach żyje ponad 37 mln kur. Stopniowe zmiany w hodowli to skutek większej świadomości konsumentów, za którymi podąża branża HoReCa. Są oni gotowi nawet zapłacić więcej za jajka, które pochodzą z chowu nieklatkowego.

Problemy społeczne

Docenianie przez szefa jest równie ważne dla pracowników, co atrakcyjne wynagrodzenie i obowiązki. Kluczową rolę odgrywa komunikacja między liderem a zespołem

Niemal co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa, nawet mimo zadowolenia z firmy i zarobków – wynika z badania „Lider w oczach pracowników” zrealizowanego dla Pluxee. – Liderzy pełnią kluczową rolę w budowaniu zespołu – są też coraz lepsi w rozumieniu tego, że niezbędna jest wizja i cel, do którego można angażować ludzi – ocenia Monika Reszko, psycholożka biznesu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.