Komunikaty PR

Prof. Danielewicz: jestem przekonany, że poradzimy sobie z zapaścią covidową

2023-01-05  |  14:40
Biuro prasowe
Kontakt
Jakub Karasek
Public Policy

Frascati 1/28d
00-492 Warszawa
jakub.karasek|publicpolicy.pl| |jakub.karasek|publicpolicy.pl
793 554 487
www.publicpolicy.pl

Co do zapaści covidowej, to ja jestem przekonany, że sobie z tym poradzimy. Widać to było w tych miesiącach pandemii, że tam, gdzie trzeba było, to programy były zawieszane. Była duża panika związana z zakażeniami koronawirusem, świadomość dużego zagrożenia […]. Ale widać było po ośrodkach transplantacyjnych, że bardzo szybko, kiedy to zagrożenie mija, potrafią wrócić do swojej aktywności – przekonuje prof. dr hab. Roman Danielewicz. Przewodniczący Krajowej Rady Transplantacyjnej, wziął udział w pierwszym spotkaniu okrągłego stołu na temat stanu polskiego systemu opieki transplantologicznej, które zorganizowała Federacja Przedsiębiorców Polskich.

  • Prof. Danielewicz wskazuje, że polska transplantologia poradzi sobie po zapaści covidowej.
  • Pandemia Covid-19 była dużym zagrożeniem dla biorców narządów oraz osób, które są na immunosupresji, co przyczyniło się do ograniczania lub nawet zawieszania niektórych programów.
  • Przewodniczący Krajowej Rady Transplantacyjnej przyznaje, że przez ostatnich kilkanaście lat wskaźnik przeszczepiania narządów w Polsce bardzo wolno rośnie albo utrzymuje się na tym samym poziomie.
  • Ekspert wskazuje, że jest wiele elementów, nad którymi trzeba pracować, aby ten wskaźnik poprawić m.in. kwestia akceptacji społecznej dla transplantacji.

 

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) zorganizowała spotkanie, którego celem było podsumowanie obecnej sytuacji, z jaką mierzy się system opieki transplantologicznej i uzyskanie możliwie najszerszej perspektywy oraz zestawienie różnych punktów widzenia na konieczne zmiany w tym obszarze. W obradach zorganizowanych w formule okrągłego stołu udział wziął m.in. prof. dr hab. Roman Danielewicz, Przewodniczący Krajowej Rady Transplantacyjnej.


Polska na tle Europy jest w klasie średniej. Wskaźnik liczby pobranych, przeszczepianych narządów od dawców zmarłych w Polsce jest podobny […] do średniej europejskiej. To jest około 13 dawców na milion mieszkańców. Jesteśmy niestety bardzo daleko od lidera, którym nie tylko w Europie, ale i na świecie jest Hiszpania, gdzie ten wskaźnik przekracza 40, w niektórych prowincjach Hiszpanii nawet 60 na milion mieszkańców. Tam wdrożono wiele programów, m.in. dedykowanych pobieraniu narządów od dawców po zatrzymaniu krążenia, co znacząco podniosło ten wskaźnik liczby dawców zmarłych. Tu niestety nam bardzo, bardzo brakuje. Od wielu lat nie udaje się tego wskaźnika poprawić w Polsce. Te lata covidowe go troszkę jeszcze uszczupliły, więc znowu będziemy musieli odrabiać. Tak jak wiemy z historii po 2007 roku, jeżeli mamy do czynienia z jakimś zmniejszeniem, osłabieniem, to wymaga to kilku lat systematycznej pracy, żeby do poprzedniej aktywności wrócić. Więc nie jesteśmy na najlepszej pozycji w Europie, także nie najgorszej - utrzymujemy się cały czas w tej strefie średniej – powiedział prof. dr hab. Roman Danielewicz, Przewodniczący Krajowej Rady Transplantacyjnej.


Link do całej wypowiedzi prof. dra hab. Romana Danielewicza jest dostępny poniżej: https://www.youtube.com/watch?v=7R5UpcOXWCE


W dyskusji zorganizowanej przez Federację Przedsiębiorców Polskich udział wzięli: Magdalena Kramska, Naczelnik Wydziału Transplantologii i Krwiolecznictwa w Departamencie Oceny Inwestycji Ministerstwa Zdrowia, poseł Patryk Wicher, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Honorowych Dawców Krwi i Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Promocji Krwiodawstwa, Dawstwa Szpiku Kostnego i Transplantologii, prof. dr hab. Alicja Chybicka, Senator, Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Transplantacji, dr hab. Artur Kamiński, dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant”, prof. dr hab. Roman Danielewicz, Przewodniczący Krajowej Rady Transplantacyjnej, prof. dr hab. Alicja Dębska-Ślizień, prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, prof. dr hab. Lech Cierpka, Konsultant Krajowy w dziedzinie Transplantologii Klinicznej oraz przedstawiciele organizacji pacjentów: Grzegorz Perzyński, prezes Fundacji Transplantacja LIVERstrong, Jarosław Cyrynger, Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Transplantacji Serca oraz przedstawiciele Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP).

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Public Policy
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu Biuro prasowe
2024-12-28 | 13:15

BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu

  Ochrona zdrowia od wielu dekad nie jest niestety priorytetem kolejnych rządów, mimo przedwyborczych deklaracji, że takowym priorytetem będzie objęta. Na przeszkodzie stała
Zdrowie Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych
2024-12-18 | 01:00

Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych

Aurumaris Professional, marka specjalizująca się w skutecznej kosmetyce profesjonalnej i konsumenckiej, odnotowuje dynamiczny wzrost skali biznesu. W niespełna pół roku od debiutu w
Zdrowie 74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy
2024-12-06 | 11:00

74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy

Magdalena Damasiewicz, dyrektor ds. abonamentów i ubezpieczeń zdrowotnych w enel-med: Rola medycyny pracy w ostatnich latach była mocno niedoceniana i ograniczała

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.