Komunikaty PR

Raport o zdrowiu psychicznym: czego mieszkańcy oczekują od miast?

2024-09-19  |  14:52
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 1.07 MB )

Czy miasta troszczą się o nasze zdrowie psychiczne tak, jak o ścieżki rowerowe czy edukację? 65% respondentów uważa dbanie o zdrowie psychiczne za ważny obowiązek miasta, jednak tylko co czwarta osoba twierdzi, że ich miasto rzeczywiście wywiązuje się z tego zadania – wynika z badania przeprowadzonego przez Kantar Polska na zlecenie Grupy LUX MED. Raport z badania „Dobrostan psychiczny a wybrana oferta miast” stanowi istotny krok w kierunku holistycznego podejścia do zdrowia, które integruje zarówno aspekty fizyczne, jak i psychiczne. 

W ostatnich latach zdrowie psychiczne stało się istotnym tematem w obszarze zdrowia publicznego. Na depresję choruje ok. 1,2 mln Polaków – co piąty dorosły i coraz więcej dzieci. Zgodnie z szacunkami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2030 roku depresja będzie najczęstszą chorobą na świecie. Długotrwały stres oraz nieleczone problemy psychiczne wpływają negatywnie na zdrowie fizyczne i mogą prowadzić do przewlekłych schorzeń, takich jak nadciśnienie czy cukrzyca. W odpowiedzi na te wyzwania w ramach celów zrównoważonego rozwoju (SDG), ONZ postawiła na poprawę zdrowia psychicznego i zmniejszenia liczby samobójstw o jedną trzecią do 2030 roku. 

Kluczowe wnioski i metodyka 

Badanie przeprowadzone w sierpniu 2024 r. przez Kantar Polska na zlecenie Grupy LUX MED objęło 1000 osób, czyli reprezentatywną próbę mieszkańców polskich miast i dotyczyło ich świadomości na temat oferty miejskiej w zakresie wsparcia zdrowia psychicznego. Wyniki pokazują, że 65% respondentów uważa dbanie o zdrowie psychiczne za ważny obowiązek miasta, jednak tylko 24% sądzi, że ich miasto rzeczywiście wywiązuje się z tego zadania. Ponadto 38% ogółu (49% najstarszej grupy wiekowej) uważa, że miasto mogłoby wspierać osoby starsze przez różne inicjatywy, np. zajęcia sportowe, warsztaty przeznaczone specjalnie dla nich. Samotność to jedna z głównych przyczyn złego stanu psychicznego dla 70% w grupie total, a dla 82% w najstarszej grupie wiekowej.

Zdrowie psychiczne na pierwszym planie: nowe wyzwania dla miast 

Jednym z wyzwań stojących przed polskimi miastami jest zdrowie psychiczne ich mieszkańców. Zgodnie z wynikami badania, problemy związane z dobrostanem psychicznym znajdują się na trzecim miejscu wśród najpilniejszych kwestii wymagających interwencji. Wyżej są tylko zagadnienia związane z zanieczyszczaniem powietrza i zmianami klimatu[1]. 

Czego mieszkańcy oczekują od miast? 

Respondenci wyraźnie wskazują na potrzebę ogólnodostępnej psychoterapii, szybkiej pomocy psychologicznej oraz tworzenie zielonych przestrzeni, które sprzyjają relaksowi i zdrowiu psychicznemu. Szczególnie ważnym aspektem dla wielu z nich jest edukacja młodzieży w zakresie zdrowia psychicznego oraz organizacja grup wsparcia, które mogłyby realnie pomóc w codziennych trudnościach. Wszystkie te rozwiązania mogą mieć bezpośredni wpływ na poprawę jakości życia i zmniejszenie ryzyka przedwczesnej śmierci. 

- Rzeczywistość stawia przed nami coraz większe wyzwania; to m.in. stres w życiu prywatnym i zawodowym, sytuacją gospodarcza, konflikty międzynarodowe, czy po prostu codzienna troska o zdrowie swoje i swoich najbliższych. Jako współorganizatorzy Kongresu Zdrowe Miasta chcemy uwrażliwić opinię publiczną również na ten element. Wierzymy, że zdrowe miasto to również takie, które jest świadome potrzeb swoich mieszkańców w zakresie zdrowia psychicznego i potrafi je odpowiednio adresować – mówi Anna Rulkiewicz, członkini rady programowej kongresu Zdrowe Miasta i prezeska Grupy LUX MED.

Raport „Dobrostan psychiczny a wybrana oferta miast” powstał z myślą o lepszym zrozumieniu potrzeb mieszkańców, a jego szczegółowe wyniki zostaną zaprezentowane podczas bloku tematycznego „Ludność i pokolenia” na Kongresie Zdrowe Miasta: Ludzie – Biznes – Środowisko. Premiera raportu odbędzie się 23 września, o godz. 13.00 w Auli Głównej Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Obecnie na stronie www.zdrowemiasta.pl trwa bezpłatna rejestracja na wydarzenie. 

*Jeśli nie wskazano inaczej, wszystkie dane pochodzą z Raportu Kantar Polska „Świadomość oferty miast w dbaniu o dobrostan psychiczny mieszkańców”, CAWI, N=1000, Rep. próba mieszkańców polskich miast, data realizacji: sierpień 2024

 


Więcej o Grupie LUX MED:

Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią Bupa, która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce od ponad 30 lat. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 3 000 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 300 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 16 szpitali oraz ok. 3 000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia ponad 24 000 osób, w tym ponad 10 000 lekarzy i 8 000 wspierającego personelu medycznego, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.

Więcej informacji: www.luxmed.pl

Więcej o Szkole Głównej Handlowej w Warszawie:

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie to innowacyjna uczelnia ekonomiczna kształcąca liderów życia gospodarczego i społecznego. Naukowcy SGH zgłębiają kluczowe dla współczesnego świata zagadnienia w taki sposób, aby zdobyć na ich temat wiedzę, z której da się wyprowadzić trafne wnioski i zaprojektować efektywne działania. Uczelnia jest znaczącym ośrodkiem badań naukowych, nowych idei i inicjatyw, kreowanych przez wspólnotę akademicką, absolwentów, a także przedstawicieli biznesu, organizacji społecznych i administracji publicznej. Realizuje badania i opracowuje ekspertyzy na zamówienia przedsiębiorstw, instytucji publicznych i jednostek samorządu terytorialnego. Jednym z elementów tej współpracy jest wzmacnianie potencjału SGH i wspólne dążenie do umacniania jej pozycji jako wiodącej uczelni ekonomiczno-biznesowej. SGH, niezależna i wrażliwa społecznie, rozwija obywatelskie oraz etyczne postawy poprzez swoją działalność dydaktyczną, badawczą i opiniotwórczą. Jej celem jest też kształcenie przyszłych liderów. Łącząc praktyczne doświadczenie z teorią, SGH zachęca swoich partnerów biznesowych do pokazywania studentom i studentkom, jak właściwie wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności, aby przekuć je w sukces. Uczelnia oferuje studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie, podyplomowe oraz MBA w języku angielskim.

Więcej informacji: www.sgh.waw.pl

Więcej o Fundacji GAP:

Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się organizacji pozarządowych w Małopolsce. Została powołana w 2005 roku przez grono pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Fundacji przyświeca misja rozwijania ekonomii wartości oraz upowszechnianie rozwiązań na niej bazujących w działaniach i debacie publicznej. Misja ta realizowana jest w szczególności poprzez tworzenie ośrodka analiz – think tanku OEES HUB, organizację wydarzeń kreujących rozwiązania odpowiedzialnego rozwoju a także prowadzone doradztwo rozwojowe dla MŚP i NGOsów. Fundacja GAP jest inicjatorem i organizatorem Kongresu Open Eyes Economy Summit, którego 7. edycja będzie mieć miejsce w dniach 22-23 listopada 2022 w Krakowie, a także: Kongresu Solidarni w Rozwoju w Gdańsku, Kongresu Regeneracja Miast w Łodzi oraz Kongresu Miasto-Woda-Jakość Życia we Wrocławiu, w ramach którego współtworzy i wydaje ranking oceniający rozwój miast w Polsce pod względem efektywności gospodarowania zasobami wody – Water City Index.

Więcej informacji: www.fundacjagap.pl


[1] Kantar Sustainability Sector Index 2023

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Light Move Festival 2024 – zanurz się w świecie mydlanych baniek Biuro prasowe
2024-09-26 | 14:42

Light Move Festival 2024 – zanurz się w świecie mydlanych baniek

Tegoroczna edycja Light Move Festival zbliża się wielkimi krokami. Jak co roku, w największym festiwalu światła, udział weźmie także Manufaktura w Łodzi. Na jej rynku pojawi się
Styl życia Mądra Babcia przejmuje widza 50+!
2024-09-26 | 14:30

Mądra Babcia przejmuje widza 50+!

Popularny YouTube’owy kanał Silver TV od początku października będzie nadawać w zmienionej formule, stając się pierwszą i jedyną telewizją internetową dla osób 50+. Na
Styl życia Jak być eko bez wyrzeczeń? Oto 5 sprawdzonych rozwiązań
2024-09-25 | 16:31

Jak być eko bez wyrzeczeń? Oto 5 sprawdzonych rozwiązań

Ekologiczny styl życia i ograniczenie zużycia plastiku stają się coraz popularniejsze w domach pod każdą szerokością geograficzną. Świadomość konsumentów na temat ochrony

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

W przyszłym roku spodziewana jest fala inwestycji ze środków UE. Prawo zamówień publicznych wymaga pewnych korekt

W 2025 roku spodziewany jest w Polsce początek boomu inwestycyjnego, związanego głównie z większym niż dotychczas napływem funduszy z KPO i regularnych środków unijnych. Skorzysta na tym przede wszystkim budownictwo, ale pewne obawy budzi przewidywana kumulacja inwestycji, również w kontekście systemu zamówień publicznych. – O ile może prawo zamówień publicznych wymagać pewnych punktowych korekt, o tyle chyba nie ma potrzeby jego gruntownego przemeblowania – ocenia Mariusz Haładyj, prezes Prokuratorii Generalnej RP. Jak wskazuje, niektóre elementy zamówień publicznych wymagają raczej wypracowania praktycznych rozwiązań niż zmian legislacyjnych.

Prawo

Polska prezydencja w Radzie UE będzie szansą na kształtowanie polityki gospodarczej Unii. Przedsiębiorcy mają swoje oczekiwania

Poprawa otoczenia prawnego, uproszczenie regulacji, likwidacja protekcjonizmu w poszczególnych krajach członkowskich wobec innych rynków UE, ale też budowanie otoczenia sprzyjającego rozwojowi innowacji i nowoczesnego rynku technologicznego – to główne postulaty Federacji Przedsiębiorców Polskich wobec nadchodzącej polskiej prezydencji w Radzie UE. Wszystkie te elementy mają wzmocnić konkurencyjność unijnych firm i przemysłu na arenie międzynarodowej, gdzie dziś przegrywają wyścig z USA i Azją.

DlaWas.info

Transport

Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o przetwarzaniu danych pasażera. Linie lotnicze liczą na uniknięcie miliardowych kar

Parlament pracuje nad nowelizacją ustawy o przetwarzaniu danych dotyczących przelotu pasażera. Wymaga tego orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, który orzekł, że niektóre wprowadzone dyrektywą i wdrożone w krajach członkowskich regulacje są zbyt restrykcyjne. Chodzi m.in. o obowiązek przekazywania danych pasażerów na wszystkich lotach wewnątrz UE. Poprawy w polskiej ustawie wymaga także mechanizm nakładania kar na przewoźników za niewywiązanie się z obowiązków. Na razie nad liniami lotniczymi wisi widmo 4 mld zł kar, ale projekt ustawy zawiera propozycję abolicji.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.