Razem działamy, czysto oddychamy – czystszy oddech dla tysięcy uczniów
195 zgłoszonych szkół, ponad 1200 konkretnych działań dla poprawy jakości powietrza w najbliższym otoczeniu i czystego oddechu – to bilans tegorocznego konkursu dla szkół podstawowych „Razem działamy, czysto oddychamy”, zainicjowanego przez markę Otrivin Oddychaj Czysto. Jego celem było uświadamianie wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie dzieci i pokazywanie sposobów na to, jak można zmniejszać ich negatywny wpływ. Udział w takich inicjatywach jest niezwykle ważny, podnosi świadomość i pozytywnie wpływa na zmiany. Zwycięska szkoła podstawowa z Krakowa wygrała metamorfozę przestrzeni szkolnej, ale czystszy oddech wygrali wszyscy.
Zanieczyszczenia powietrza to problem, który dotyczy nas wszystkich, ale jest szczególnie niebezpieczny dla najmłodszych - według danych Światowej Organizacji Zdrowia aż 93% dzieci codziennie oddycha zanieczyszczonym powietrzem[1]. W niechlubnych rankingach najbardziej zanieczyszczonych miejsc można znaleźć wiele miejscowości z Polski. Negatywnymi skutkami zanieczyszczeń powietrza może być odczuwanie dyskomfortu w postaci drapania w gardle, kataru, kaszlu, ale także, w perspektywie długofalowej, rozwój chorób takich jak astma, niewydolność płuc, przewlekłe zapalenia oskrzeli, a nawet nowotwory płuc[2]. Z tego powodu bardzo ważne jest, abyśmy dbali o poprawę jakości powietrza w naszym najbliższym otoczeniu. Dlatego tak cieszy sukces konkursu „Razem działamy, czysto oddychamy”. Obejrzyj videopodsumowanie na www.czystooddychamy.pl
Idea konkursu
- „Razem działamy, czysto oddychamy” to akcja edukacyjna, pro środowiskowa poprzez którą marka Otrivin Oddychaj Czysto chciała zainspirować uczniów i społeczeństwo do podjęcia działań związanych z przeciwdziałaniem zanieczyszczeniom powietrza oraz ich skutkom dla zdrowia. Zależało nam na tym, aby uzmysłowić młodszym i starszym, że kluczowe są działania i wybory podejmowane każdego dnia. Poprzez małe kroki możemy zmienić jakość powietrza, którym oddychają uczniowie i wpłynąć na czystszy oddech każdego dziecka. – mówi Katarzyna Bartczak – Area Marketing Manager w GSK.
Liczba zgłoszeń przerosła oczekiwania komisji konkursowej, zgłoszenia przesłało 195 szkół podstawowych z całej Polski. To pokazuje, że świadomość problemu, jak również chęć walki z nim jest coraz większa. Uczniowie wraz z opiekunami wykazali się ogromną pomysłowością, kreatywnością, zapałem do działania, ogromną sztuką pracy zespołowej, a przede wszystkim pokazali jak ważne dla nich jest dbanie o czysty oddech. Konkurs polegał na zaangażowaniu do działań jak największej liczby osób z danej szkoły, wspólnym podjęciu działań dla czystego oddychania bazując na przygotowanych propozycjach aktywności lub inwencji własnej oraz przygotowaniu opisu aktywności oraz udokumentowaniu ich zdjęciami.
Razem działamy, czysto oddychamy – laureaci konkursu
Nagrodę główną czyli metamorfozę sali szkolnej w „przestrzeń czystego oddechu” jury przyznało Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 105 im. Ludwiki Wawrzyńskiej w Krakowie.
Szkoła zrealizowała zadania konkursowe w sposób niezwykle oryginalny i twórczy, uczniowie razem z nauczycielami przygotowali kilkanaście projektów, wiele z nich było rozbudowanych o kilka mniejszych aktywności. Zorganizowano dziesiątki lekcji i warsztatów, klub MIŁOŚNIKÓW CZYSTEGO ODDECHU, eko-spacer zadaniowy WEŹ GŁĘBOKI ODDECH, akcję ROWEREM DO SZKOŁY i rajd rowerowy, Eko-targ ODDYCHAJMY Z GŁOWĄ, ogólnoszkolną akcję plastyczną ŚWIAT ZDROWYCH PŁUC, pochód ZDROWEGO ODDECHU, podczas którego namawiano do troski o jakość powietrza, stworzono strefę zieleni i wiele innych. Do każdego zadania uczniowie podeszli bardzo kreatywnie, angażując w swoje działania nie tylko całą szkołę, ale także rodziny, przyjaciół, seniorów i lokalną społeczność.
W ramach nagrody szkoła otrzymała przestrzeń czystego oddechu, w której stworzona została aranżacja oczyszczająca powietrze. W przestrzeni czystego oddechu, wypełnionej roślinami, wilgotnym i czystym powietrzem, łatwiej będzie się skoncentrować, zebrać myśli a spędzanie czasu będzie ucztą dla zmysłów.
- Ta nagroda jest zwieńczeniem wszystkich naszych działań nie tylko w Krakowie, ale również w całej Polsce. One są dla nas bardzo ważne, ponieważ pozwalają zwiększać codzienną świadomość proekologiczną uczniów. Myślę, że niejedna szkoła chciałaby otrzymać taką przestrzeń, w której dzieci będą mogły oddychać czystym powietrzem i odpoczywać w miłej atmosferze – podsumował Tomasz Król - Dyrektor SP nr 105 w Krakowie.
Nagrodami dla kolejnych 3 najaktywniejszych szkół były stacje naprawy rowerów, które umożliwiają samodzielny podstawowy serwis rowerowy, jak np. napompowanie koła, dokręcenie śruby czy regulację kierownicy. Otrzymały je: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej w Chojnowie, Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Łaziskach Górnych oraz Szkoła Podstawowa nr 8 im. Bolesława Zygmunta Wirskiego w Chełmie. Kolejnych 15 szkół otrzymało nagrody pocieszenia w postaci zestawów gadżetów rowerowych.
Materiały informacyjno-edukacyjne przeznaczone dla dzieci, rodziców i nauczycieli, w tym zabawy, karty pracy i scenariusze lekcji, są wciąż dostępne na stronie www.czystoodychamy.pl Działania promujące wprowadzanie w środowisku zmian, które upowszechniają dobre nawyki w dbaniu o jakość powietrza i pozwolą oddychać czysto, warto podejmować każdego dnia.
Sponsorem nagród w konkursie była marka Otrivin Oddychaj Czysto, która naturalnie dba o higienę nosa każdego dziecka. Parterami konkursu byli: Librus, portal edukacyjny oraz Edukacyjna Sieć Antysmogowa – program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym.
[1] https://www.who.int/publications/i/item/air-pollution-and-child-health
[2] https://airly.org/pl/czym-grozi-smog-poznaj-skutki-zanieczyszczenia-powietrza/
Giving Grudzień! Rusza charytatywny projekt na rzecz szkolnych psychologów
Wielkie rabaty na dermokosmetyki do -50% z okazji Black Weeks w Ziko Dermo. Odk
Medical Inventi podpisuje umowę o współpracy z Uniwersytetem Bolońskim
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.