Siła kobiet dojrzałych – walka o marzenia bez względu na wiek
Współczesne społeczeństwo powinno być miejscem, w którym każda osoba może się rozwijać
i realizować swoje cele, niezależnie od wieku lub płci. Mimo wielu zmian, jakie zaszły w naszej kulturze, wciąż żywe są stereotypy związane z kobietami dojrzałymi – dotyczące ich pracy zawodowej, życia prywatnego i publicznego. „Za stara na zmianę pracy”, „za stara na spełnienie marzeń”, „za stara na rozpoczęcie życia od nowa” – myśli wiele kobiet. Izabela Tuszyńska, założycielka Fundacji Women Poland, działaniami fundacji chce obalać tego typu stereotypy i zmieniać sposób myślenia kobiet dojrzałych.
Niektórych może dziwić, że w 2023 roku, po czterech falach ruchu feministycznego, wielu zmianach społecznych związanych z równouprawnieniem kobiet oraz coraz większej inkluzywności społeczeństwa, wciąż obecne są stereotypy dotyczące kobiet dojrzałych. Utrwalone w kulturze wyobrażenia na ich temat przekładają się nie tylko na odbiór społeczny tej grupy, lecz także na to, jak same o sobie myślą. I choć coraz więcej tzw. kobiet dojrzałych aktywnie przeciwdziała wykluczaniu ich z życia zawodowego, społecznego i kulturalnego, temat ten wciąż wymaga podjęcia i podniesienia go w dyskursie publicznym.
Problemy kobiet dojrzałych – niewidoczne, ale realne
Doświadczenie życiowe i wiedza kobiet dojrzałych są bezcenne, jednak często one same nie są uznawane za wartościowe. Osoby z tej grupy społecznej mogą doświadczać dyskryminacji ze względu na swój wiek w miejscu pracy, w dostępie do usług medycznych, czy nawet w codziennych interakcjach społecznych. Mimo że luka związana z nierównością płac między kobietami a mężczyznami z każdym rokiem staje się coraz mniejsza, to nie obejmuje w tak dużym stopniu kobiet dojrzałych – po przejściu na emeryturę różnice te mogą się jeszcze pogłębić. Kobiety dojrzałe, które chcą powrócić na rynek pracy po przerwie związanej z opieką nad dziećmi lub opieką nad osobami starszymi, mogą napotykać trudności w znalezieniu odpowiedniej pracy zgodnej z ich doświadczeniem i umiejętnościami.
Fundacja Women Poland powstała z myślą o kobietach dojrzałych. Działalność fundacji ma podkreślać ich wartości, doświadczenie, piękno wewnętrzne i zewnętrzne. Chcemy pokazać społeczeństwu i nam samym, że nie musimy rezygnować z naszych marzeń. Że wiek 40, 50 plus to czas, w którym jesteśmy gotowe na wszystko. Bez obciążenia, bez nacisków, z celami, które możemy osiągnąć. Bo kobieta dojrzała – dojrzała do życia! – podkreśla Izabela Tuszyńska, założycielka Fundacji Women Poland.
Kobiety dojrzałe chcą całego życia
Jednym z pierwszych działań Fundacji jest organizacja pierwszej edycji konkursu Women Poland Competition. To projekt skierowany do kobiet w wieku 40-60 lat bez statusu panny. Finał Konkursu odbędzie się 23 października 2023 roku w Hotelu Marriott w Warszawie. Fundacja poprzez swoje projekty chce aktywnie działać na rzecz włączenia kobiet dojrzałych do życia społecznego i kulturalnego. Jak podkreśla Izabela Tuszyńska, zależy jej przede wszystkim na stworzeniu przyszłości, w której każda kobieta, niezależnie od wieku, może rozwijać swoje pasje i spełniać marzenia.
Mamy fantastyczne uczestniczki, które pokazują, że po 40. czy po 50. roku życia zaczęły spełniać swoje marzenia i dopiero teraz realizują się w tych aktywnościach, w których zawsze chciały. Daleko im do tego, żeby myśleć o emeryturze i chcą jeszcze żyć pełnią życia. Wiele z nich podkreśla, że gdy były młode, chciały wziąć udział w konkursie, ale z różnych przyczyn się na to nie zdecydowały – założenie rodziny, brak odwagi… Natomiast prawda jest taka, że my w tym magicznym wieku jesteśmy już na tyle świadome same siebie, że chcemy więcej – twierdzi Izabela Tuszyńska.
Warto podkreślić, że sytuacja i doświadczenia kobiet dojrzałych mogą być zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak miejsce zamieszkania, poziom wykształcenia, status społeczno-ekonomiczny oraz wsparcie rodziny i społeczności lokalnej. Organizacje społeczne i instytucje rządowe podejmują różne działania w celu wsparcia tej grupy społecznej i zminimalizowania występowania tych problemów. Warto jednak nagłaśniać tę kwestię i aktywnie przeciwdziałać wszelkim wykluczeniom. Warto wspierać kobiety dojrzałe i obalać status quo – ponieważ wiele kobiet swoimi działaniami udowadnia, że życie po czterdziestce może dopiero rozkwitnąć – szczególnie, że znikają bariery związane np. z opieką nad dziećmi, które skutecznie uniemożliwiały realizację marzeń wcześniej.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rząd zapowiada nową strategię wspierającą polski kapitał. Rodzimym firmom przyda się promocja ze strony instytucji państwowych
Premier Donald Tusk podczas otwarcia wiosennej odsłony Europejskiego Forum Nowych Idei zapowiedział nową politykę gospodarczą, opartą na odbudowie i repolonizacji krajowej gospodarki. Przy wyborze wykonawców w państwowych inwestycjach mają być promowane polskie firmy, a zadaniem administracji ma być dbanie o interes narodowy. – Wydaje mi się, że powinniśmy jednak przede wszystkim patrzeć na to, kto i jak skutecznie będzie wspierał polskie firmy, inwestycje, bo to jest to, czego potrzebujemy – ocenia dr Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan.
Finanse
Członek RPP spodziewa się obniżki stóp procentowych już w maju, może nawet o 50 pb. Potem dyskusja o kolejnej obniżce możliwa w lipcu

Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu. W grze może być nawet 50 punktów bazowych na początek, a do końca roku dwa razy tyle. Podwyższona niepewność w globalnej gospodarce spowodowana polityką administracji w Waszyngtonie to dodatkowy czynnik, który powinien wesprzeć decyzję o poluzowaniu polityki pieniężnej.
Prawo
Trwają prace nad nową ustawą o Rzeczniku MŚP. Urząd zyska nowe kompetencje

Zgodnie z procedowaną ustawą Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców stanie się Rzecznikiem Praw Przedsiębiorców i zyska nowe uprawnienia. Wśród nich najważniejsze to możliwość reprezentowania wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od ich wielkości, i rolników, a także inicjatywa ustawodawcza. Ustawą w kolejnych tygodniach ma się zająć rząd.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.