Komunikaty PR

Słońce, wiatr, suche powietrze… jak podczas urlopu chronić oczy?

2020-07-09  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Komunikat prasowy
38 pr & content communication

Łódź
91-035 Łódź
38|pr.pl| |38|pr.pl
000000000
www.38pr.pl

Za oknami lato w pełni. Długie dni, przyjemnie ciepłe temperatury i słońce zachęcają nas do spędzania czasu na świeżym powietrzu i planowania wakacyjnych – dłuższych bądź krótszych wyjazdów. Tegoroczne urlopy większość z nas spędzi w kraju, kierując się w stronę jezior, morza czy gór. Niezależnie od wyboru miejsca, relaksując się, nie możemy zapominać o odpowiedniej ochronie naszych oczu np. przed działaniem promieni słonecznych. Jak przygotować się do urlopu, by oczy też mogły odpocząć?

Ciepłe promienie słoneczne i letni wiatr budzą bardzo pozytywne skojarzenia. Miło jest położyć się na leżaku albo udać się w pieszą wędrówkę w góry. Dla wielu z nas to niezwykle przyjemna odskocznia od pracy, zwłaszcza jeśli na co dzień opiera się ona na spędzaniu czasu przed ekranem komputera. Dlatego wówczas, podczas urlopu, chętnie decydujemy się również na odpoczynek od urządzeń elektronicznych – najlepiej gdybyśmy nie włączali wtedy zbyt często komputera, a czas spędzony z telefonem komórkowym w ręku ograniczali możliwie jak najbardziej. To jednak za mało, aby nasze oczy mogły cieszyć się długo wyczekiwanymi wakacjami – pamiętajmy, że każdego dnia pracują one „na pełnych obrotach”. Dlatego latem nie zapominajmy o odpowiedniej ochronie przed promieniami słońca – na ich szkodliwy wpływ narażona jest bowiem nie tylko skóra (promieniowanie UV), ale również… oczy.

Najlepszy „gadżet” na lato? Okulary!

Naszym nieodłącznym „gadżetem” w sezonie letnim powinny być okulary przeciwsłoneczne. Nie tylko sprawią one, że słońce nie będzie nas „razić”, ale też ochronią oczy przed negatywnym oddziaływaniem promieni słonecznych. Zbyt intensywna ekspozycja na słońce może bowiem powodować m.in.: poczucie dyskomfortu, które wywołuje konieczność mrużenia oczu, łzawienie czy ból. Do innych dolegliwości możemy zaliczyć również pieczenie, zaczerwienienie oraz wysuszenie oczu.

Dlatego, jeśli podczas wymarzonego urlopu będą doskwierały nam takie dolegliwości, przyjemność płynąca z wolnego czasu czy z oglądania pięknych widoków z pewnością będzie nieco mniejsza. Kiedy wybieramy się na wyjazd, zawsze warto mieć przy sobie zarówno odpowiednio dobrane okulary chroniące przed słońcem, jak i krople nawilżające do oczu (np. Hyal-drop multi), które pozwolą zminimalizować uciążliwe objawy.

Czy wybór okularów ma znaczenie?

Wybór okularów przeciwsłonecznych nie może być dziełem przypadku. Przede wszystkim powinny one posiadać odpowiedni filtr UV, najlepiej taki do 400 nm w całym widmie, co będzie stanowiło najważniejszą barierę, która chroni nasze oczy przed negatywnym oddziaływaniem słońca. Muszą być również właściwie wyprofilowane i dostosowane do kształtu naszej twarzy, tak aby dokładnie zakrywały gałki oczne. Takie okulary zagwarantują ponadto, że między nimi a naszą twarzą nie wytworzą się szczeliny, przez które do oczu trafią promienie słoneczne. Ochronią nas także przed wiatrem, który może wysuszać oczy i również powodować objawy suchego oka, jak pieczenie, łzawienie czy uczucie piasku pod powiekami. Jednak czy wszystkie okulary będą jednakowo spełniały swoje zadanie? Niestety nie.

W okresie wakacyjnym bardzo popularne są zakupy okularów przeciwsłonecznych na straganach/bazarach czy właśnie w supermarketach – m.in. ze względu na ich zaskakująco niską cenę. Należy jednak pamiętać, że dokonując zakupu w takich miejscach nigdy nie mamy pewności co do jakości wykonania powłok filtrujących. Tanie modele od nieautoryzowanych sprzedawców często nie posiadają filtra UV i co ważne – takie okulary mogą powodować większe uszkodzenie struktur oka niż w przypadku, gdybyśmy nie stosowali żadnych okularów. Co więcej, zdarza się także, że w okularach przeciwsłonecznych gorszej jakości, zamontowane soczewki nie „trzymają” neutralnej mocy zero – wykazując niewielką moc sferyczną, cylindryczną czy też pryzmatyczną – a to skutkuje w konsekwencji nieostrym lub niekomfortowym widzeniem (pływanie obrazu, zakrzywianie krawężników, itp.). Warto wiedzieć, że jeśli borykamy się z wadą wzroku, możemy także skorzystać z przeciwsłonecznych okularów korekcyjnych, które oprócz filtracji UV zapewnią nam odpowiednią korekcję wady.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: 38 pr & content communication
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu Biuro prasowe
2024-12-28 | 13:15

BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu

  Ochrona zdrowia od wielu dekad nie jest niestety priorytetem kolejnych rządów, mimo przedwyborczych deklaracji, że takowym priorytetem będzie objęta. Na przeszkodzie stała
Zdrowie Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych
2024-12-18 | 01:00

Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych

Aurumaris Professional, marka specjalizująca się w skutecznej kosmetyce profesjonalnej i konsumenckiej, odnotowuje dynamiczny wzrost skali biznesu. W niespełna pół roku od debiutu w
Zdrowie 74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy
2024-12-06 | 11:00

74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy

Magdalena Damasiewicz, dyrektor ds. abonamentów i ubezpieczeń zdrowotnych w enel-med: Rola medycyny pracy w ostatnich latach była mocno niedoceniana i ograniczała

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Przemysł spożywczy

Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa

Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.

Ochrona środowiska

Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania

Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.

Regionalne – Mazowieckie

Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku

Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.