Komunikaty PR

Smart hospitals kluczem do opieki zdrowotnej przyszłości

2023-07-25  |  10:25
Biuro prasowe
Kontakt
CCG
CCG

CCG
02-518 Warszawa
clearcom|clearcom.pl| |clearcom|clearcom.pl
512 643 009
CCG

Do 2030 roku światowy rynek tzw. smart hospitals, czyli rozwiązań, które łączą ludzi, dane i technologie, aby zapewnić nową jakość opieki zdrowotnej, będzie wzrastać w tempie niemal 20 proc. rocznie. Do końca dekady globalna wartość takich narzędzi może wynosić nawet 240 mld USD - wynika z danych zebranych przez Siemens Financial Services w raporcie „Financing digital transformation: healthcare”. Eksperci podkreślają, że istotną rolę w implementacji takich rozwiązań będzie miało wsparcie finansowe, które mogą zapewnić wyspecjalizowane podmioty zewnętrzne.

Jednym z kilku kluczowych obszarów, których rozwój wpływać będzie na tempo digitalizacji sektora medycznego, są rozwiązania zaliczane do tzw. smart hospitals. To wszystkie technologie mające usprawniać funkcjonowanie placówek medycznych. Zalicza się do nich między innymi elektroniczny obieg dokumentacji medycznej czy systemy umożliwiające zdalne zarządzanie zasobami leków. Według analiz ekspertów Siemens Financial Services wartość takich rozwiązań w ujęciu globalnym może w ciągu najbliższych lat wzrosnąć nawet ponad czterokrotnie, z 58,6 mld USD w 2022 do 239,6 mld USD w 2030 roku.

Ochrona zdrowia na całym świecie, w tym w Polsce, znajduje się pod ogromną presją. Starzenie się społeczeństw i zmiany cywilizacyjne sprawiają, że systemy opieki zdrowotnej i działający w ich ramach świadczeniodawcy muszą diagnozować i leczyć coraz więcej osób, z coraz bardziej złożonymi schorzeniami, za pomocą coraz bardziej zaawansowanych metod i technologii. Wszystko to jednak przy tych samych lub nawet coraz mniejszych zasobach ludzkich, technicznych i finansowych. Dlatego wszelkie rozwiązania pozwalające optymalizować procesy kliniczne i operacyjne w ochronie zdrowia – a więc także rozwiązania składające się na tzw. smart hospital – to obecnie nie tyle najlepsza praktyka dla wiodących ośrodków, co po prostu konieczność – mówi Paweł Błoński, Dyrektor ds. Sprzedaży, Diagnostyka Obrazowa i Zaawansowane Terapie, Siemens Healthineers w Polsce.

Mniejsza emisja dwutlenku węgla

Przekształcenie budynku w inteligentne środowisko pozwala również na zwiększenie jego efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. To szczególnie ważne, ponieważ jak wynika z analiz brytyjskiego National Healthcare System sektor zdrowotny odpowiedzialny jest za około 5 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych. Właśnie dlatego transformacja energetyczna takich budynków jak szpitale czy placówki medyczne będzie odgrywać ważną rolę w realizacji celów klimatycznych i zmniejszeniu zużycia energii.

Dobrym przykładem, jak można zwiększyć efektywność energetyczną budynków opieki zdrowotnej, jest Centrum Radioterapii Protonowej i Radiowej w Szpitalu Chang Gung Memorial na Tajwanie. Dzięki współpracy z Siemens placówka została wyposażona w system zarządzania budynkiem, który pozwala na optymalizację procesów i zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. W rezultacie szpital jest w stanie zaoszczędzić obecnie 2 miliony kilowatogodzin prądu rocznie (co równa się 1 224 ton metrycznych emisji CO2). Ponadto, system recyklingu ścieków i wody odzyskanej zmniejsza zużycie wody o 61 proc., czyli 18 750 ton metrycznych wody rocznie.

Przyszłość opieki zdrowotnej

Aspekt ekologiczny, optymalizacja zużycia energii i związane z tym zmniejszenie kosztów operacyjnych to tylko kilka z korzyści, jakie niosą tzw. rozwiązania smart hospitals. Do innych należą między innymi efektywne zarządzanie zasobami, wzrost jakości świadczonej opieki zdrowotnej czy szybszy przepływ informacji. Wdrożenie takich technologii może jednak okazać się sporym wyzwaniem. Z naszych analiz wynika, że obecne budżety przeznaczane na opiekę zdrowotną nie dadzą rady wesprzeć takiej transformacji sektora. Dlatego właśnie kluczowe staje się wsparcie instytucji zewnętrznych. Oferują one nie tylko klasyczne finansowanie w formie leasingu bądź kredytu, lecz także rozwiązania typu smart, które umożliwiają realizację inwestycji bez nadwyrężania kapitału własnego danej placówki – mówi Tomasz Szyszka, Head of Vendor Healthcare Sales w Siemens Financial Services w Polsce.

Cały raport Siemens Financial Services „Financing digital transformation: healthcare” jest do pobrania pod adresem: https://www.siemens.com/global/en/products/financing/whitepapers/whitepaper-financing-digital-transformation-healthcare.html

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Sanofi wprowadza koncepcję pracy Work X 2.0. Biuro prasowe
2024-05-13 | 11:45

Sanofi wprowadza koncepcję pracy Work X 2.0.

Sanofi redefiniuje organizację pracy wprowadzając w Polsce globalną strategią Work X 2.0. Innowacyjne podejście do kształtowania środowiska pracy wychodzi naprzeciw nowym oczekiwaniom
Zdrowie BRAK ZDJĘCIA
2024-05-13 | 10:30

Więcej pacjentów w gabinetach weterynaryjnych, rośnie świadomość opiekunów

Jedna trzecia (31 proc.) weterynarzy spodziewa się, że właściciele zwierząt będą korzystać z coraz szerszego wachlarza usług w gabinetach weterynaryjnych. Wśród nich znajdzie się nie tylko leczenie, ale też profilaktyka,
Zdrowie Centrum Diagnostyczne 4DCenter otwiera się na Placu Zamkowym
2024-05-08 | 11:12

Centrum Diagnostyczne 4DCenter otwiera się na Placu Zamkowym

Otwórz drzwi do zdrowia w sercu Warszawy - Centrum Diagnostyczne 4DCenter to nowy punkt na mapie stolicy. Domem świeżo otwartego Centrum Diagnostycznego został należący do Senatorska

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Regionalne

Start-upy mogą się starać o wsparcie. Trwa nabór do programu rozwoju innowacyjnych pomysłów na biznes

Trwa nabór do „Platform startowych dla nowych pomysłów” finansowany z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021–2027. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała sześć partnerskich ośrodków innowacji, które będą oferować start-upom bezpłatne programy inkubacji. Platformy pomogą rozwinąć technologicznie produkt i zapewnić mu przewagę konkurencyjną, umożliwią dostęp do najlepszych menedżerów i rynkowych praktyków, ale też finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć. Każdy z partnerów przyjmuje zgłoszenia ze wszystkich branż, ale także specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Jest więc oferta m.in. dla sektora motoryzacyjnego, rolno-spożywczego, metalowo-maszynowego czy sporttech.

Transport

Kolej pozostaje piętą achillesową polskich portów. Zarządy liczą na przyspieszenie inwestycji w tym obszarze

Nazywane polskim oknem na Skandynawię oraz będące ważnym węzłem logistycznym między południem i północą Europy Porty Szczecin–Świnoujście dynamicznie się rozwijają. W kwietniu 2024 roku wydano decyzję lokalizacyjną dotycząca terminalu kontenerowego w Świnoujściu, który ma szansę powstać do końca 2028 roku. Zdaniem ekspertów szczególnie ważnym elementem rozwoju portów, podobnie jak w przypadku innych portów w Polsce, jest transport kolejowy i w tym zakresie inwestycje są szczególnie potrzebne. – To nasza pięta achillesowa – przyznaje Rafał Zahorski, pełnomocnik zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ds. rozwoju.

Polityka

Projekt UE zyskuje wymiar militarny. Wojna w Ukrainie na nowo rozbudziła dyskusję o wspólnej europejskiej armii

Wspólna europejska armia na razie nie istnieje, a w praktyce obronność to wyłączna odpowiedzialność państw członkowskich UE. Jednak wybuch wojny w Ukrainie, tuż za wschodnią granicą, na nowo rozbudził europejską dyskusję o potrzebie posiadania własnego potencjału militarnego. Jak niedawno wskazał wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Europa powinna mieć własne siły szybkiego reagowania i powołać komisarza ds. obronności, ponieważ stoi obecnie w obliczu największych wyzwań od czasu zakończenia II wojny światowej. – Musimy zdobyć własną siłę odstraszania i zwiększać wydatki na obronność – podkreśla europoseł Janusz Lewandowski.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.