Sztuczna inteligencja wspiera leczenie raka jelita grubego
PENTAX Medical, będące częścią Hoya Group, przedstawia PENTAX MEDICAL DISCOVERY™, rozwiązanie wspierające walkę z rakiem jelita grubego, teraz dostępne także w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie oraz na niektórych rynkach regionu Azji i Pacyfiku*. PENTAX MEDICAL DISCOVERY™ to innowacyjny, oparty o sztuczną inteligencję system wykrywania polipów, wspierający endoskopistów dzięki wskazywaniu potencjalnie patologicznych zmian podczas badania jelita grubego.
W walce z rakiem jelita grubego poczyniono wielkie postępy, by chronić pacjentów przed niewykrywalnymi dostępnymi do tej pory metodami diagnostycznymi, potencjalnie groźnymi zmianami. Dzięki wykorzystaniu technologii cyfrowych i optycznych zwiększono wskaźnik wykrywalności gruczolaka (ADR) nawet o 11%[1], a za pomocą mechanicznych urządzeń do badania tzw. martwych punktów - o kolejne 28%[2]. Jednak nawet 26% zmian pozostaje nieuwidocznionych[3]. Do rozwiązania tego problemu coraz ważniejsze staje się opracowywanie nowych rozwiązań w ścisłej współpracy z doświadczonymi specjalistami z wiodących klinik na całym świecie.
Wsparcie lekarzy w wykrywaniu większej liczby polipów i skuteczniejszym leczeniu
Stworzone przez PENTAX Medical rozwiązanie wspomagające wykonywanie kolonoskopii ma na celu pomoc lekarzom w zwiększaniu skuteczności wykrywania zmian. Zastosowanie technologii i-scan pozwala dostrzec płaskie, drobne zmiany chorobowe, a RetroView i G-EYE[4] zmniejsza liczbę martwych punktów – te systemy mechanicznie rozciągają ściany okrężnicy i umożliwiają ocenę wzrokową niedostępnych wcześniej fragmentów jelita.
Równie ważne jest jednak wsparcie dla lekarzy realizujących zabiegi. W efekcie powtarzanych wielokrotnie w ciągu dnia, rutynowych czynności, a także wpływu czynników zewnętrznych, powoduje obniżenie koncentracji lekarzy endoskopistów, co przekłada się bezpośrednio na obniżenie wykrywalności polipów. Jak pokazują badania, wczesnym rankiem jest ona o 27 proc. wyższa niż w dalszych częściach dnia[5]. Teraz PENTAX MEDICAL DISCOVERY™ pomoże rozwiązać również ten problem.
PENTAX MEDICAL DISCOVERY™ stanowi wsparcie w realizacji procedur medycznych, zmniejszając wpływ czynnika ludzkiego. „PENTAX MEDICAL DISCOVERY™ wykorzystuje zaawansowaną sztuczną inteligencję w celu stwierdzania obecności zmian przedrakowych, oznacza je w czasie rzeczywistym wizualnymi markerami, pełniąc w ten sposób rolę zawsze czujnego drugiego obserwatora” - mówi dr Siergiej Kaszin, kierownik oddziału endoskopii Obwodowego Szpitala Onkologicznego w Jarosławiu w Rosji.
Lepsze wyniki[6]
Co najmniej 50 proc. wszystkich nowotworów jelita grubego, których zapadalność przypada na okres między kolejnymi badaniami kontrolnymi, to niedostrzeżenia zmian podczas kolonoskopii[7]. PENTAX MEDICAL DISCOVERY™, którego sztuczna inteligencja została wyszkolona w procesie uczenia głębokiego, jest w stanie pomóc lekarzom w wykrywaniu polipów, zwracając ich uwagę na niewielkie, słabo dostrzegalne zmiany chorobowe, nawet w trudnych warunkach anatomicznych.
„Jednym z głównych zadań endoskopistów jest zmniejszenie zachorowalności na raka jelita grubego. Jestem przekonany, że PENTAX MEDICAL DISCOVERY™ przełoży się na zwiększenie naszego własnego wskaźnika wykrywalności raka jelita grubego, a tym samym przyczyni się do zmniejszenia śmiertelności z powodu tej choroby”, mówi Prof. Timo Rath, profesor endoskopii i obrazowania molekularnego na Uniwersytecie w Erlangen w Niemczech.
Większa efektywność kosztowa opieki zdrowotnej
Technologia ta może potencjalnie przyczynić się do obniżenia kosztów opieki zdrowotnej poprzez podniesienie wskaźnika wykrywalności wczesnych zmian w badaniach. „Udowodniono, że wspomaganie komputerowe zwiększa wykrywalność przedrakowych zmian w jelicie grubym. Wprowadzenie systemu sztucznej inteligencji PENTAX MEDICAL DISCOVERY™ to niższe koszty opieki zdrowotnej wynikające ze zmniejszenia zachorowalności na raka jelita grubego” - podsumowuje prof. Peter Siersema, profesor endoskopowej onkologii przewodu pokarmowego, redaktor naczelny „Endoscopy”, Uniwersytet Radboud w Nijmegen w Holandii.
Kompatybilny z większością systemów wideoendoskopii PENTAX Medical
System PENTAX MEDICAL DISCOVERY™ jest wbudowany w płaski ekran komputera, zapewniając wysoką użyteczność i może być stosowany z większością systemów wideoendoskopii PENTAX Medical w celu wychwycenia potencjalnych zmian chorobowych.
"Korzyści dla lekarzy są ogromne. Naszą wizją było wprowadzenie sztucznej inteligencji na salę operacyjną w sposób jak najbardziej przyjazny dla użytkownika. Chcieliśmy dać lekarzom możliwość korzystania z tej nowej, niesamowitej technologii w celu poprawy efektów leczenia oraz jakości opieki nad pacjentem mówi Wolfgang Mayer, dyrektor zarządzający ds. badań i rozwoju, PENTAX Medical Augsburg.
PENTAX Medical jest zaangażowany w zwiększanie wykorzystania sztucznej inteligencji dla zdrowia i wygody pacjenta, usprawniając jednocześnie pracę klinik. Dzięki inteligentnie zaprojektowanej technologii i dedykowanym usługom wspierającym walkę z chorobami, w tym rakiem i infekcjami, PENTAX Medical dąży do wykorzystania sztucznej inteligencji w celu dalszego wsparcia klientów i pacjentów.
Więcej informacji na temat korzyści PENTAX MEDICAL DISCOVERYTM, a także linki do rejestracji na wydarzenia poświęcone tej technologii można znaleźć na dedykowanej stronie.
* Dostępne w południowej Azji, Australii, Nowej Zelandii, Hongkongu, Singapurze, Malezji i Wietnami. Wkrótce też w Tajlandii, Birmie i Indonezji
[1] Bowman EA, Pfau PR, Mitra A, et al. High Definition Colonoscopy Combined with i-SCAN Imaging Technology Is Superior in the Detection of Adenomas and Advanced Lesions Compared to High Definition Colonoscopy Alone. Diagn Ther Endosc. 2015;2015:167406. doi:10.1155/2015/167406
[2] Shirin H, Shpak B, Epshtein J, et al. G-EYE colonoscopy is superior to standard colonoscopy for increasing adenoma detection rate: an international randomized controlled trial. Gastrointest Endosc. 2018
[3] van Keulen, K., Soons, E. & Siersema, P. The Role of Behind Folds Visualizing Techniques and Technologies in Improving Adenoma Detection Rate. Curr Treat Options Gastro 17, 394–407 (2019). doi.org/10.1007/s11938-019-00242-5
[4] Powered by SMART Medical Systems Ltd. (Manufacturer), 5 HaNofar St., Ra’anana 4366404, Israel & MedNet GmbH (EC-REP), Borkstrasse 10, 48163 Münster, Germany
[5] Clinical Gastroenterology and Hepatology, Volume 7, Issue 11, November 2009, Pages 1141-1142
[6] Hannes Seibt, Albert Beyer, Michael Häfner, Christian Eggert, Harald Huber, Timo Rath: Evaluation of a real time artificial intelligence system using a deep neural network for polyp detection and localization in the lower gastrointestinal tract; Nov 2019 DDW
[7] Pohl H, Robertson DJ. Colorectal cancers detected after colonoscopy frequently result from missed lesions. Clin Gastroenterol Hepatol 2010;8:858-64.
Giving Grudzień! Rusza charytatywny projekt na rzecz szkolnych psychologów
Wielkie rabaty na dermokosmetyki do -50% z okazji Black Weeks w Ziko Dermo. Odk
Medical Inventi podpisuje umowę o współpracy z Uniwersytetem Bolońskim
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.