Sztuczna inteligencja wspiera leczenie raka jelita grubego
PENTAX Medical, będące częścią Hoya Group, przedstawia PENTAX MEDICAL DISCOVERY™, rozwiązanie wspierające walkę z rakiem jelita grubego, teraz dostępne także w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie oraz na niektórych rynkach regionu Azji i Pacyfiku*. PENTAX MEDICAL DISCOVERY™ to innowacyjny, oparty o sztuczną inteligencję system wykrywania polipów, wspierający endoskopistów dzięki wskazywaniu potencjalnie patologicznych zmian podczas badania jelita grubego.
W walce z rakiem jelita grubego poczyniono wielkie postępy, by chronić pacjentów przed niewykrywalnymi dostępnymi do tej pory metodami diagnostycznymi, potencjalnie groźnymi zmianami. Dzięki wykorzystaniu technologii cyfrowych i optycznych zwiększono wskaźnik wykrywalności gruczolaka (ADR) nawet o 11%[1], a za pomocą mechanicznych urządzeń do badania tzw. martwych punktów - o kolejne 28%[2]. Jednak nawet 26% zmian pozostaje nieuwidocznionych[3]. Do rozwiązania tego problemu coraz ważniejsze staje się opracowywanie nowych rozwiązań w ścisłej współpracy z doświadczonymi specjalistami z wiodących klinik na całym świecie.
Wsparcie lekarzy w wykrywaniu większej liczby polipów i skuteczniejszym leczeniu
Stworzone przez PENTAX Medical rozwiązanie wspomagające wykonywanie kolonoskopii ma na celu pomoc lekarzom w zwiększaniu skuteczności wykrywania zmian. Zastosowanie technologii i-scan pozwala dostrzec płaskie, drobne zmiany chorobowe, a RetroView i G-EYE[4] zmniejsza liczbę martwych punktów – te systemy mechanicznie rozciągają ściany okrężnicy i umożliwiają ocenę wzrokową niedostępnych wcześniej fragmentów jelita.
Równie ważne jest jednak wsparcie dla lekarzy realizujących zabiegi. W efekcie powtarzanych wielokrotnie w ciągu dnia, rutynowych czynności, a także wpływu czynników zewnętrznych, powoduje obniżenie koncentracji lekarzy endoskopistów, co przekłada się bezpośrednio na obniżenie wykrywalności polipów. Jak pokazują badania, wczesnym rankiem jest ona o 27 proc. wyższa niż w dalszych częściach dnia[5]. Teraz PENTAX MEDICAL DISCOVERY™ pomoże rozwiązać również ten problem.
PENTAX MEDICAL DISCOVERY™ stanowi wsparcie w realizacji procedur medycznych, zmniejszając wpływ czynnika ludzkiego. „PENTAX MEDICAL DISCOVERY™ wykorzystuje zaawansowaną sztuczną inteligencję w celu stwierdzania obecności zmian przedrakowych, oznacza je w czasie rzeczywistym wizualnymi markerami, pełniąc w ten sposób rolę zawsze czujnego drugiego obserwatora” - mówi dr Siergiej Kaszin, kierownik oddziału endoskopii Obwodowego Szpitala Onkologicznego w Jarosławiu w Rosji.
Lepsze wyniki[6]
Co najmniej 50 proc. wszystkich nowotworów jelita grubego, których zapadalność przypada na okres między kolejnymi badaniami kontrolnymi, to niedostrzeżenia zmian podczas kolonoskopii[7]. PENTAX MEDICAL DISCOVERY™, którego sztuczna inteligencja została wyszkolona w procesie uczenia głębokiego, jest w stanie pomóc lekarzom w wykrywaniu polipów, zwracając ich uwagę na niewielkie, słabo dostrzegalne zmiany chorobowe, nawet w trudnych warunkach anatomicznych.
„Jednym z głównych zadań endoskopistów jest zmniejszenie zachorowalności na raka jelita grubego. Jestem przekonany, że PENTAX MEDICAL DISCOVERY™ przełoży się na zwiększenie naszego własnego wskaźnika wykrywalności raka jelita grubego, a tym samym przyczyni się do zmniejszenia śmiertelności z powodu tej choroby”, mówi Prof. Timo Rath, profesor endoskopii i obrazowania molekularnego na Uniwersytecie w Erlangen w Niemczech.
Większa efektywność kosztowa opieki zdrowotnej
Technologia ta może potencjalnie przyczynić się do obniżenia kosztów opieki zdrowotnej poprzez podniesienie wskaźnika wykrywalności wczesnych zmian w badaniach. „Udowodniono, że wspomaganie komputerowe zwiększa wykrywalność przedrakowych zmian w jelicie grubym. Wprowadzenie systemu sztucznej inteligencji PENTAX MEDICAL DISCOVERY™ to niższe koszty opieki zdrowotnej wynikające ze zmniejszenia zachorowalności na raka jelita grubego” - podsumowuje prof. Peter Siersema, profesor endoskopowej onkologii przewodu pokarmowego, redaktor naczelny „Endoscopy”, Uniwersytet Radboud w Nijmegen w Holandii.
Kompatybilny z większością systemów wideoendoskopii PENTAX Medical
System PENTAX MEDICAL DISCOVERY™ jest wbudowany w płaski ekran komputera, zapewniając wysoką użyteczność i może być stosowany z większością systemów wideoendoskopii PENTAX Medical w celu wychwycenia potencjalnych zmian chorobowych.
"Korzyści dla lekarzy są ogromne. Naszą wizją było wprowadzenie sztucznej inteligencji na salę operacyjną w sposób jak najbardziej przyjazny dla użytkownika. Chcieliśmy dać lekarzom możliwość korzystania z tej nowej, niesamowitej technologii w celu poprawy efektów leczenia oraz jakości opieki nad pacjentem mówi Wolfgang Mayer, dyrektor zarządzający ds. badań i rozwoju, PENTAX Medical Augsburg.
PENTAX Medical jest zaangażowany w zwiększanie wykorzystania sztucznej inteligencji dla zdrowia i wygody pacjenta, usprawniając jednocześnie pracę klinik. Dzięki inteligentnie zaprojektowanej technologii i dedykowanym usługom wspierającym walkę z chorobami, w tym rakiem i infekcjami, PENTAX Medical dąży do wykorzystania sztucznej inteligencji w celu dalszego wsparcia klientów i pacjentów.
Więcej informacji na temat korzyści PENTAX MEDICAL DISCOVERYTM, a także linki do rejestracji na wydarzenia poświęcone tej technologii można znaleźć na dedykowanej stronie.
* Dostępne w południowej Azji, Australii, Nowej Zelandii, Hongkongu, Singapurze, Malezji i Wietnami. Wkrótce też w Tajlandii, Birmie i Indonezji
[1] Bowman EA, Pfau PR, Mitra A, et al. High Definition Colonoscopy Combined with i-SCAN Imaging Technology Is Superior in the Detection of Adenomas and Advanced Lesions Compared to High Definition Colonoscopy Alone. Diagn Ther Endosc. 2015;2015:167406. doi:10.1155/2015/167406
[2] Shirin H, Shpak B, Epshtein J, et al. G-EYE colonoscopy is superior to standard colonoscopy for increasing adenoma detection rate: an international randomized controlled trial. Gastrointest Endosc. 2018
[3] van Keulen, K., Soons, E. & Siersema, P. The Role of Behind Folds Visualizing Techniques and Technologies in Improving Adenoma Detection Rate. Curr Treat Options Gastro 17, 394–407 (2019). doi.org/10.1007/s11938-019-00242-5
[4] Powered by SMART Medical Systems Ltd. (Manufacturer), 5 HaNofar St., Ra’anana 4366404, Israel & MedNet GmbH (EC-REP), Borkstrasse 10, 48163 Münster, Germany
[5] Clinical Gastroenterology and Hepatology, Volume 7, Issue 11, November 2009, Pages 1141-1142
[6] Hannes Seibt, Albert Beyer, Michael Häfner, Christian Eggert, Harald Huber, Timo Rath: Evaluation of a real time artificial intelligence system using a deep neural network for polyp detection and localization in the lower gastrointestinal tract; Nov 2019 DDW
[7] Pohl H, Robertson DJ. Colorectal cancers detected after colonoscopy frequently result from missed lesions. Clin Gastroenterol Hepatol 2010;8:858-64.

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.