Task shifting w podstawowej opiece zdrowotnej
Braki kadrowe w ochronie zdrowia i starzejące się społeczeństwo w Polsce to niezwykle poważny problem, który będzie przybierał na sile. Task shifting, czyli racjonalna redystrybucja zadań między zespołami pracowników sektora zdrowia zgodnie z ich kwalifikacjami i uprawnieniami stanowi odpowiedź na te zjawiska – przekonywał lek. med. Patryk Poniewierza, Dyrektor ds. Medycznych Medicover w Polsce podczas XX Jubileuszowego Kongresu Medycyny Rodzinnej w Toruniu.
Lek. Patryk Poniewierza, Dyrektor ds. Medycznych Medicover w Polsce, był prelegentem XX Jubileuszowego Kongresu Medycyny Rodzinnej, który odbył się w dniach 2-5 czerwca w Toruniu. W czasie swojego wystąpienia przedstawił wyniki wdrożenia Task shiftingu w Medicover. Ta koncepcja spotkała się z dużym zainteresowaniem, co przełożyło się na liczne pytania uczestników obecnych na sali w kontekście uwarunkowań prawnych, satysfakcji pacjentów oraz jakości medycznej.
– Braki kadrowe w ochronie zdrowia i starzejące się społeczeństwo w Polsce to niezwykle poważny problem, który będzie przybierał na sile. Według prognozy Głównego Urzędu Statystycznego w 2050 roku liczba ludności w wieku 60 lat i więcej będzie stanowić ok 40% społeczeństwa. Task shifting, czyli racjonalna redystrybucja zadań między zespołami pracowników służby zdrowia zgodnie z ich kwalifikacjami i uprawnieniami, stanowi odpowiedź na te zjawiska
– przekonywał lek. Patryk Poniewierza.
– Task shifting w podstawowej opiece zdrowotnej pozwala na udzielania świadczeń zdrowotnych o wysokiej jakości medycznej i satysfakcji pacjentów
– dodał.
Na kongresie w Toruniu obecne były również rezydentki medycyny rodzinnej – lek. med. Aneta Bemowska i lek. med. Paulina Śliwińska, odbywające specjalizację w centrum medycznym Medicover – Grunwaldzka w Gdańsku. Uczestnictwo w wydarzeniu było doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy medycznej i nabycia nowych kompetencji w ramach sesji warsztatowych.
XX Jubileuszowy Kongres Medycyny Rodzinnej odbył się w formule hybrydowej gromadząc 350 uczestników stacjonarnie i 1800 osób online. W czasie Kongresu odbyło się 10 warsztatów praktycznych, 14 sesji wykładowych i 2 sesje naukowe.
BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu
Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych
74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.