Komunikaty PR

Wyjątkowy prezent dla chorych z mukowiscydozą - StethoMe

2021-12-22  |  10:00
Biuro prasowe

Dzięki Fundacji „Oddech życia”, działającej na rzecz pacjentów z mukowiscydozą, setka chorych na zwłóknienie torbielowate otrzyma domowy stetoskop StethoMe. Urządzenie monitoruje pracę układu oddechowego. – Dla osób z mukowiscydozą, StethoMe jest realnym udogodnieniem, bo pozwala kontrolować swój stan zdrowia bez wychodzenia z domu, bez narażania zdrowia w czasie pandemii i sezonu przeziębień – mówi Mirosław Wójcik, prezes Fundacji „Oddech życia”.

Mukowiscydoza to choroba genetyczna, ogólnoustrojowa. Organizm chorego wytwarza śluz w nadmiernych ilościach, wywołując zaburzenia wszędzie, gdzie występują gruczoły śluzowe. Oznacza to, że mukowiscydoza wpływa na pracę trzech układów: oddechowego, pokarmowego, jak i rozrodczego - we wszystkich są gruczoły śluzowe.

Choroba daje symptomy zazwyczaj już w pierwszych dniach życia chorującego dziecka – problem ten dotyczy 1 na 5000 noworodków. Najpowszechniejsze, bo występujące u 90% chorych, są objawy w obszarze układu oddechowego, takie jak: napadowy lub przewlekły kaszel, duszności, nawracające zapalenie płuc lub oskrzeli, powodujące w konsekwencji włóknienia płuc. Dlatego tak ważne jest stałe monitorowanie pracy układu oddechowego. StethoMe wykrywa nieprawidłowe dźwięki w układzie oddechowym i monitoruje parametry oddechowe takie jak częstość oddechu, czy stosunek wdechu do wydechu. Dzięki połączeniu tych funkcji pomaga wcześnie wykryć nieprawidłowości, a dzięki możliwości wysłania wyniku do lekarza, daje szansę na szybką ocenę stanu zdrowia i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

- W przypadku osób, które chorują na mukowiscydozę, szybka terapia i natychmiastowe podjęcie leczenia są kluczowe. Ważne, by nie doprowadzić do rozwoju infekcji – tłumaczy Mirosław Wójcik, prezes Fundacji „Oddech życia”.

Opiekunowie dzieci chorych na mukowiscydozę stoją przed wielkim wyzwaniem i muszą przeorganizować dotychczasowe życie, podporządkowując je chorobie. Produkowany przez organizm chorego gęsty i lepki śluz, który osadza się w płucach, musi być na bieżąco usuwany. Leczenie osób z mukowiscydozą opiera się głównie na regularnej, codziennej fizjoterapii. Inhalacje mają na celu rozluźnić i upłynnić zalegającą wydzielinę. Drenaż, wykonywany po inhalacji, pozwala ją odkrztusić i ewakuować. Fizjoterapia wykonywana przy użyciu odpowiednich, specjalistycznych sprzętów pomaga oczyszczać drogi oddechowe i utrzymywać płuca chorego w dobrej kondycji.

Codzienność pacjenta dorosłego obciążona jest jeszcze większą liczbą inhalacji, jeszcze większą ilością leków i czasu poświęconego na rehabilitację. Z każdym dniem, tygodniem, rokiem pogarsza się wydolność oddechowa, zwiększa ilość śluzu w płucach, wzrasta liczba zaostrzeń i związanych z tym hospitalizacji.

- Mamy nadzieję, że stetoskopy StethoMe pozwolą uniknąć lub ograniczyć liczbę poważnych zaostrzeń i infekcji płuc. Ułatwią kontrolę stanu zdrowia podopiecznych w warunkach domowych. Dla pacjentów z mukowiscydozą groźny jest nie tylko COVID-19, ale równie wiele innych patogenów, przykładowo pałeczka ropy błękitnej (łac. Pseudomonas aeruginosa). Wczesne wykrycie zaostrzenia pozwoli na szybszą reakcję, kontakt z lekarzem prowadzącym pacjenta i decyzję o wdrożeniu antybiotykoterapii i innych leków stosowanych w tej chorobie – wyjaśnia Mirosław Wójcik.

Pacjenci z mukowiscydozą narażeni są na patogeny szpitalne oraz zakażenia krzyżowe, dlatego muszą unikać kontaktu z innymi pacjentami z mukowiscydozą. Stetoskopy StethoMe być może pozwolą ograniczyć w przyszłości liczbę wizyt w szpitalach i pozwolą lekarzom na pracę z pacjentem w warunkach domowych.

- Urządzenia w pierwszej kolejności trafią do pacjentów z mukowiscydozą po przeszczepie płuc i kwalifikowanych do przeszczepu, pacjentów z mocno obniżoną wydolnością oddechową (również dzieci i młodzieży w ciężkim stanie zdrowia), pacjentów najstarszych - informuje prezes Fundacji „Oddech życia”.

Dobrej myśli są też przedstawiciele StethoMe: - Domowy stetoskop StethoMe powstał z myślą o osobach cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego, takie jak astma, czy mukowiscydoza. Wiemy, jak uciążliwe i trudne, a jednocześnie ważne jest stałe monitorowanie stanu zdrowia u chorych. Domowy stetoskop, w połączeniu z przypisaną aplikacją mobilną umożliwia kontrolowanie pracy układu oddechowego w prosty, bezbolesny sposób, w zaciszu domowym. Wszelkie wykryte w badaniu nieprawidłowości są komunikowane w formie alertów w aplikacji – wyjaśnia Sławomir Kmak, Dyrektor ds. Rynku Ochrony Zdrowia w StethoMe.

Na stu e-stetoskopach się nie skończy. Fundacja widzi duży potencjał w tym urządzeniu:

-Planujemy już zakup kolejnych stetoskopów StethoMe, aby w 2022 roku pomóc szerszej grupie pacjentów z mukowiscydozą. Na rok 2022 przygotowujemy również program pomocowy skierowany do pacjentów postcovidowych oraz z POChP, dyskinezą rzęsek (PCD) i ciężką astmą – podsumowuje Mirosław Wójcik.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy Biuro prasowe
2025-03-26 | 19:00

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt,
Zdrowie Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
2025-03-12 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Z apelem o jak najszybsze uchwalenie przepisów, zgodnie z którymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejąłby wypłatę zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia
Zdrowie Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
2025-03-11 | 06:00

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie

Z badania opinii przeprowadzonego przez SW Research dla marki Domowe Laboratorium wynika, że wielu Polaków postrzega raka jelita grubego jako chorobę nieuleczalną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy

Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.

Prawo

Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.

Prawo

W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.