Komunikaty PR

Wyjątkowy prezent dla chorych z mukowiscydozą - StethoMe

2021-12-22  |  10:00
Biuro prasowe

Dzięki Fundacji „Oddech życia”, działającej na rzecz pacjentów z mukowiscydozą, setka chorych na zwłóknienie torbielowate otrzyma domowy stetoskop StethoMe. Urządzenie monitoruje pracę układu oddechowego. – Dla osób z mukowiscydozą, StethoMe jest realnym udogodnieniem, bo pozwala kontrolować swój stan zdrowia bez wychodzenia z domu, bez narażania zdrowia w czasie pandemii i sezonu przeziębień – mówi Mirosław Wójcik, prezes Fundacji „Oddech życia”.

Mukowiscydoza to choroba genetyczna, ogólnoustrojowa. Organizm chorego wytwarza śluz w nadmiernych ilościach, wywołując zaburzenia wszędzie, gdzie występują gruczoły śluzowe. Oznacza to, że mukowiscydoza wpływa na pracę trzech układów: oddechowego, pokarmowego, jak i rozrodczego - we wszystkich są gruczoły śluzowe.

Choroba daje symptomy zazwyczaj już w pierwszych dniach życia chorującego dziecka – problem ten dotyczy 1 na 5000 noworodków. Najpowszechniejsze, bo występujące u 90% chorych, są objawy w obszarze układu oddechowego, takie jak: napadowy lub przewlekły kaszel, duszności, nawracające zapalenie płuc lub oskrzeli, powodujące w konsekwencji włóknienia płuc. Dlatego tak ważne jest stałe monitorowanie pracy układu oddechowego. StethoMe wykrywa nieprawidłowe dźwięki w układzie oddechowym i monitoruje parametry oddechowe takie jak częstość oddechu, czy stosunek wdechu do wydechu. Dzięki połączeniu tych funkcji pomaga wcześnie wykryć nieprawidłowości, a dzięki możliwości wysłania wyniku do lekarza, daje szansę na szybką ocenę stanu zdrowia i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

- W przypadku osób, które chorują na mukowiscydozę, szybka terapia i natychmiastowe podjęcie leczenia są kluczowe. Ważne, by nie doprowadzić do rozwoju infekcji – tłumaczy Mirosław Wójcik, prezes Fundacji „Oddech życia”.

Opiekunowie dzieci chorych na mukowiscydozę stoją przed wielkim wyzwaniem i muszą przeorganizować dotychczasowe życie, podporządkowując je chorobie. Produkowany przez organizm chorego gęsty i lepki śluz, który osadza się w płucach, musi być na bieżąco usuwany. Leczenie osób z mukowiscydozą opiera się głównie na regularnej, codziennej fizjoterapii. Inhalacje mają na celu rozluźnić i upłynnić zalegającą wydzielinę. Drenaż, wykonywany po inhalacji, pozwala ją odkrztusić i ewakuować. Fizjoterapia wykonywana przy użyciu odpowiednich, specjalistycznych sprzętów pomaga oczyszczać drogi oddechowe i utrzymywać płuca chorego w dobrej kondycji.

Codzienność pacjenta dorosłego obciążona jest jeszcze większą liczbą inhalacji, jeszcze większą ilością leków i czasu poświęconego na rehabilitację. Z każdym dniem, tygodniem, rokiem pogarsza się wydolność oddechowa, zwiększa ilość śluzu w płucach, wzrasta liczba zaostrzeń i związanych z tym hospitalizacji.

- Mamy nadzieję, że stetoskopy StethoMe pozwolą uniknąć lub ograniczyć liczbę poważnych zaostrzeń i infekcji płuc. Ułatwią kontrolę stanu zdrowia podopiecznych w warunkach domowych. Dla pacjentów z mukowiscydozą groźny jest nie tylko COVID-19, ale równie wiele innych patogenów, przykładowo pałeczka ropy błękitnej (łac. Pseudomonas aeruginosa). Wczesne wykrycie zaostrzenia pozwoli na szybszą reakcję, kontakt z lekarzem prowadzącym pacjenta i decyzję o wdrożeniu antybiotykoterapii i innych leków stosowanych w tej chorobie – wyjaśnia Mirosław Wójcik.

Pacjenci z mukowiscydozą narażeni są na patogeny szpitalne oraz zakażenia krzyżowe, dlatego muszą unikać kontaktu z innymi pacjentami z mukowiscydozą. Stetoskopy StethoMe być może pozwolą ograniczyć w przyszłości liczbę wizyt w szpitalach i pozwolą lekarzom na pracę z pacjentem w warunkach domowych.

- Urządzenia w pierwszej kolejności trafią do pacjentów z mukowiscydozą po przeszczepie płuc i kwalifikowanych do przeszczepu, pacjentów z mocno obniżoną wydolnością oddechową (również dzieci i młodzieży w ciężkim stanie zdrowia), pacjentów najstarszych - informuje prezes Fundacji „Oddech życia”.

Dobrej myśli są też przedstawiciele StethoMe: - Domowy stetoskop StethoMe powstał z myślą o osobach cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego, takie jak astma, czy mukowiscydoza. Wiemy, jak uciążliwe i trudne, a jednocześnie ważne jest stałe monitorowanie stanu zdrowia u chorych. Domowy stetoskop, w połączeniu z przypisaną aplikacją mobilną umożliwia kontrolowanie pracy układu oddechowego w prosty, bezbolesny sposób, w zaciszu domowym. Wszelkie wykryte w badaniu nieprawidłowości są komunikowane w formie alertów w aplikacji – wyjaśnia Sławomir Kmak, Dyrektor ds. Rynku Ochrony Zdrowia w StethoMe.

Na stu e-stetoskopach się nie skończy. Fundacja widzi duży potencjał w tym urządzeniu:

-Planujemy już zakup kolejnych stetoskopów StethoMe, aby w 2022 roku pomóc szerszej grupie pacjentów z mukowiscydozą. Na rok 2022 przygotowujemy również program pomocowy skierowany do pacjentów postcovidowych oraz z POChP, dyskinezą rzęsek (PCD) i ciężką astmą – podsumowuje Mirosław Wójcik.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu Biuro prasowe
2024-12-28 | 13:15

BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu

  Ochrona zdrowia od wielu dekad nie jest niestety priorytetem kolejnych rządów, mimo przedwyborczych deklaracji, że takowym priorytetem będzie objęta. Na przeszkodzie stała
Zdrowie Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych
2024-12-18 | 01:00

Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych

Aurumaris Professional, marka specjalizująca się w skutecznej kosmetyce profesjonalnej i konsumenckiej, odnotowuje dynamiczny wzrost skali biznesu. W niespełna pół roku od debiutu w
Zdrowie 74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy
2024-12-06 | 11:00

74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy

Magdalena Damasiewicz, dyrektor ds. abonamentów i ubezpieczeń zdrowotnych w enel-med: Rola medycyny pracy w ostatnich latach była mocno niedoceniana i ograniczała

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

MŚP coraz więcej wnoszą do polskiego eksportu. Postęp technologiczny ułatwia im ekspansję

Polscy mikro-, mali i średni przedsiębiorcy coraz aktywniej uczestniczą w eksporcie. Dla nawet 100 tys. z nich sprzedaż zagraniczna jest dodatkowym obszarem działalności. Ekspansję międzynarodową ułatwia im rozwój e-commerce, dzięki któremu docierają do większej bazy klientów, dywersyfikują działalność i zwiększają jej opłacalność. Tylko na Amazon wartość eksportu polskich MŚP wyniosła w 2023 roku 4,7 mld zł. Taką działalność prowadziło 90 proc. obecnych w serwisie sprzedających.

Prawo

Waldemar Buda: Brakuje jasnej deklaracji w sprawie zajęcia się sprawą Mercosuru w tym półroczu. Nie są planowane też zmiany w Planie Migracyjnym

Europosłowie z opozycji krytykują wystąpienie Donalda Tuska przed Parlamentem Europejskim na temat planów polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W ocenie polityków Prawa i Sprawiedliwości wśród priorytetów przedstawionych przez polski rząd brakuje akcentów istotnych dla naszego kraju. Szczególnie ważna według nich jest kwestia dotycząca planowanego porozumienia Unia Europejska – MERCOSUR i modyfikacja Paktu Migracyjnego.

Firma

Rynek danych dla sztucznej inteligencji rośnie w coraz szybszym tempie. Wyzwaniem jest ich przetwarzanie

Do 2032 roku obroty na rynku danych szkoleniowych dla sztucznej inteligencji zwiększą się ponad pięciokrotnie – wynika z prognoz Fortune Business Insights. Analitycy wskazują, że segmentami, w których dostęp do danych decyduje o przewadze konkurencyjnej, są IT i telekomunikacja, ale także handel detaliczny oraz medycyna. Źródeł i możliwości gromadzenia danych jest dziś bardzo dużo, w grę wchodzi nie tylko ich zakup, ale problemem jest wiedza, jakie konkretnie dane biznesowe są potrzebne i jak je skutecznie przetworzyć i zinterpretować.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.