Komunikaty PR

Ząbkowanie latem – jak wspierać maleństwo podczas upałów

2021-07-20  |  14:55
Biuro prasowe

Wyrzynanie się pierwszych ząbków to trudny okres dla całej rodziny. Dziecko ma opuchnięte dziąsła, gorączkuje i wyraźnie cierpi. Objawy te dają się we znaki szczególnie latem, kiedy upały jeszcze bardziej pogarszają samopoczucie maluszka. Co zrobić, aby ulżyć mu w dyskomforcie i wspólnie cieszyć się letnią porą?

Zwykle zaczyna się od wyraźnego rozdrażnienia niemowlęcia. Między 4. a 7. miesiącem życia maluch zaczyna płakać bez widocznego powodu, wkładać rączki do ust i ślinić się bardziej niż zwykle. Doświadczeni rodzice wiedzą, co to oznacza – ząbkowanie. Kolejne objawy to podrażnione dziąsła, problemy z zasypianiem, zmniejszony apetyt, a nawet dyskomfort w okolicy uszu. Jeśli do tego wszystkiego dochodzą upały, konieczne jest sięgnięcie po sprawdzone środki zaradcze.

Cudowne kąpiele

Wspaniałym sposobem na schłodzenie niemowlęcia podczas upałów jest letnia kąpiel. Trzeba przy tym pamiętać, aby temperatura wody w wanience była o około 1 stopień niższa niż temperatura ciała malucha. Starszym dzieciom można rozłożyć na zewnątrz basenik i wrzucić do niego zabawki, które skutecznie odwrócą jego uwagę od dolegliwości.

Masaż kontrolowany

Kiedy do ust wciąż trafiają rączki i różne przedmioty, warto przejąć nad tym kontrolę. Miękkie gryzaki silikonowe pomagają dziecku rozładować napięcie wywołane ząbkowaniem i delikatnie masują rozpulchnione dziąsła. Niektóre można schłodzić w lodówce, co również przynosi ulgę podrażnionym miejscom i ochłodę podczas upałów. Pamiętajmy jednak, aby nie wkładać ich do zamrażarki, aby nie spowodować odmrożeń dziąseł! Nowością dla nieco starszych dzieci są naszyjniki na ząbkowanie – korale lub medale z silikonu, które maluch ma zawsze pod ręką, gotowe do gryzienia.

Preparat na dziąsła

Aby miejscowo złagodzić objawy ząbkowania, sięgnijmy po preparat o konsystencji żelu i odpowiednim składzie, który powinien być zgodny z najnowszymi rekomendacjami dotyczącymi ząbkowania*.  Wybierzmy taki, który zawiera składniki pochodzenia naturalnego i środki przeciwbakteryjne, np. wyrób medyczny Bobolen Żel na ząbkowanie do stosowania miejscowego u niemowląt od 4. miesiąca życia. Bobolen nie zawiera środków znieczulających, takich jak lidokaina czy benzokaina, alkoholu ani cukru. Nowoczesna formuła żelu wpływa na tworzenie warstwy ochronnej w miejscu powstawania dyskomfortu przez długi czas. Składniki, takie jak kwas hialuronowy, aloes, lukrecja, gliceryna i pantenol oraz ksylitol, ułatwiają masaż i działają kojąco i ochronnie. Ponadto Bobolen Żel na ząbkowanie posiada właściwości adhezyjne, czyli zwiększające przyleganie do siebie różnych powierzchni, co wpływa na odpowiedni czas działania substancji czynnych.

Preparat stosujmy miejscowo, 1-3 razy na dobę, nakładając żel na opuchnięte dziąsła maleństwa i masując około 2-3 minut. Badania wykazały, że objawy związane z ząbkowaniem nasilają się w późnych godzinach wieczornych**, dlatego zabieg masażu warto powtórzyć przed snem, aby warstwa ochronna mogła utrzymać się na dziąsłach przez dłuższy czas.

Higiena od pierwszych ząbków!

Przy ząbkowaniu, ale także podczas letnich upałów, zadbajmy o utrzymanie higieny bobasa. Oczyszczajmy dziąsła palcem osłoniętym naparstkiem z mikrofibry lub gazą zmoczoną w przegotowanej wodzie, fizjologicznym roztworze soli lub naparze z rumianku. Aby utrzymać suchość skóry twarzy i szyi dziecka, a tym samym uniknąć drażniących wysypek, zakładajmy mu śliniak i delikatnie, ruchem wklepującym, wycierajmy mu skórę ze śliny. Pamiętajmy też, że już pierwsze mleczne zęby wymagają regularnego czyszczenia. Używajmy do tego miękkiej szczoteczki lub nakładki na palec i delikatnej pasty dla najmłodszych dzieci. Myjmy zęby dwa razy dziennie, najlepiej razem z maluchem, pokazując mu, że cała rodzina dba o higienę jamy ustnej i naturalnie wprowadzając tę czynność do codziennej rutyny.

* Medycyna Praktyczna – Pediatria 4/2018. Raport FDA (U.S. Food and Drug Administration) z czerwca 2014 roku.

** IMacknin M.L., Piedmonte M., Jacobs J., Skibinski C., Symptoms associated with infant teething: a prospective study, Pediatrics 2000; 105:747-52.

Bobolen Żel na ząbkowanie – wyrób medyczny do stosowania miejscowego u niemowląt od 4. miesiąca życia w celu łagodzenia dolegliwości bólowych związanych z ząbkowaniem (smarowanie i masaż dziąseł z użyciem preparatu). Formuła żelu tworzy warstwę ochronną w miejscu powstawania dyskomfortu i działa przez  odpowiednio długi czas. Skład preparatu Bobolen Żel na ząbkowanie przyczynia się do łagodzenia dolegliwości związanych z ząbkowaniem. Kwas hialuronowy tworzy na powierzchni dziąseł film zabezpieczający przed utratą wody i chroniący przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, łagodzi uczucie napięcia, świądu i pieczenia w jamie ustnej, wspomaga gojenie i wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Aloes łagodzi podrażnienia, ma działanie regenerujące i gojące. Lukrecja wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Gliceryna i pantenol wspierają utrzymanie prawidłowego nawilżenia naskórka, działają kojąco i wspomagają regenerację tkanek. Ksylitol ułatwia zachowanie higieny błon śluzowych i jamy ustnej, a także pomaga w utrzymaniu prawidłowej mineralizacji zębów. Żel nie zawiera środków znieczulających, takich jak lidokaina czy benzokaina, alkoholu ani cukru.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu Biuro prasowe
2024-12-28 | 13:15

BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu

  Ochrona zdrowia od wielu dekad nie jest niestety priorytetem kolejnych rządów, mimo przedwyborczych deklaracji, że takowym priorytetem będzie objęta. Na przeszkodzie stała
Zdrowie Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych
2024-12-18 | 01:00

Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych

Aurumaris Professional, marka specjalizująca się w skutecznej kosmetyce profesjonalnej i konsumenckiej, odnotowuje dynamiczny wzrost skali biznesu. W niespełna pół roku od debiutu w
Zdrowie 74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy
2024-12-06 | 11:00

74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy

Magdalena Damasiewicz, dyrektor ds. abonamentów i ubezpieczeń zdrowotnych w enel-med: Rola medycyny pracy w ostatnich latach była mocno niedoceniana i ograniczała

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.