Komunikaty PR

Zastanawiasz się, dlaczego kolana mogą „trzeszczeć”? Poznaj najczęstsze przyczyn

2021-05-21  |  14:00
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.62 MB )

Odgłosy z kolan w postaci trzeszczenia, strzelania, klikania są bardzo powszechne. Może to być spowodowane zwykłym, niegroźnym „zaciągnięciem” tkanki miękkiej z wnętrza stawu, ale też poważniejszym uszkodzeniem powierzchni nośnej stawu: chrząstki stawowej. O najczęstszych powodach tej przypadłości opowiedział ortopeda dr Konrad Słynarski, właściciel Kliniki Chirurgii Kolana Słynarski.

O czym może świadczyć „trzaskające kolano”?

Charakterystyczny dźwięk może być spowodowany pękającymi pęcherzykami powietrza w płynie stawowym, które gromadzą się wraz ze zmianami ciśnienia w stawie. Nazywa się to kawitacją. Inną przyczyną bezbolesnych trzasków w kolanie jest to, że więzadła i ścięgna zaczepiają się, gdy przechodzą przez kostny guzek w kolanie - lub o jakąś tkankę bliznowatą - i strzelają, gdy wskakują z powrotem na miejsce. W większości przypadków te odgłosy są naturalne i nie oznaczają rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów lub skłonności do kontuzji.

-Swoim pacjentom zazwyczaj mówię, że jeżeli trzaskające kolano nie powoduje bólu i lub obrzęku, kolano nie ucieka, to nie ma się czym martwić. Kliknięcia i trzaski są w porządku, chyba że powodują ból, obrzęk lub niestabilność – wyjaśnia dr Konrad Słynarski.

Kliknięcia i trzaski są też powszechnym zjawiskiem w pierwszym roku po jakiejkolwiek operacji kolana. Są zwykle spowodowane obrzękiem tkanek miękkich lub wczesnym tworzeniem się blizn.

- Masaż tkanek miękkich wykonany przez fizjoterapeutę jest sposobem na pozbycie się nadmiernej grubości naturalnie gojącej się tkanki – tłumaczy ortopeda.

Ból to niepokojący objaw

Niestety jeżeli trzaskającym dźwiękom towarzyszy ból i obrzęk, lub doskwiera uczucie „uciekającego” kolana, wówczas trzeba się liczyć z możliwym uszkodzeniem stawu kolanowego. W takim wypadku niezbędna jest konsultacja z ortopedą, który zbada kolano i będzie mógł postawić diagnozę.

-Kiedy pacjent mówi do mnie: „Doktorze, usłyszałem trzask i spuchło mi kolano”, jest to z pewnością powód do niepokoju. Jeśli w czasie kontuzji nastąpi trzask, kolano prawie na pewno zostało uszkodzone. Najprawdopodobniej zostało uszkodzone więzadło - krzyżowe przednie, więzadło krzyżowe tylne, więzadło poboczne przyśrodkowe, łąkotka lub chrząstka stawowa. Po tego typu urazach kolano zwykle puchnie.

Jeśli wystąpi ból, obrzęk lub uciekanie kolana, musimy zrobić dokładne badanie i zebrać wywiad, wykonać prześwietlenie i rezonans magnetyczny – wyjaśnia ekspert.

Bolesne trzaskanie może być również spowodowane chorobą zwyrodnieniową stawów, w której gładka chrząstka jest zużyta, a kości powodują tarcie, gdy ocierają się o siebie.

-Taki rodzaj bolesnego trzeszczenia miałby wtedy trwały charakter – mówi dr Słynarski.

Innym częstym problemem, który powoduje uczucie „trzaskania” lub „zgrzytania”, jest szorstkość powierzchni rzepki.

-Zazwyczaj nazywamy to chondromalacją. Przypadłość określa się też mianem zespołu bólu rzepkowo-udowego lub „kolana biegacza” – dodaje ortopeda.

Fizjoterapia i zastrzyki z „koktajlem kolanowym”

Ortopeda badając chrząstkę i tkankę miękką w kolanie, potrafi określić, które tkanki wymagają naprawy. Czasami ostrożna fizjoterapia połączona z zastrzykami może rozwiązać problem, dzięki czemu pacjent może uniknąć operacji.

-W przypadku każdego z tych rodzajów odgłosów kolan, jeśli nie ma rozdartej tkanki, anaboliczne zastrzyki z czynników wzrostu i lubrykantów (nasz obecny koktajl kolanowy to połączenie kwasu hialuronowego i osocza bogatopłytkowego podawanego za jednym razem) są zaskakująco i często bardzo szybko skuteczne – mówi dr Słynarski.

Podsumowując, wsłuchuj się uważnie w swój organizm. Jeśli słyszysz kliknięcia i trzaski w kolanie, ale nie czujesz bólu ani obrzęku, nie martw się. To normalne. Jeśli odczuwasz ból, niestabilność lub obrzęk, sprawdź to, aby uniknąć dalszego uszkodzenia stawu. Lepiej naprawić problem jak najszybciej, regenerując lub zastępując brakującą tkankę i chrząstkę,  tak by nigdy nie rozwinąć zwyrodnienia stawów lub potrzebować wymiany kolana na protezę.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu Biuro prasowe
2024-12-28 | 13:15

BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu

  Ochrona zdrowia od wielu dekad nie jest niestety priorytetem kolejnych rządów, mimo przedwyborczych deklaracji, że takowym priorytetem będzie objęta. Na przeszkodzie stała
Zdrowie Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych
2024-12-18 | 01:00

Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych

Aurumaris Professional, marka specjalizująca się w skutecznej kosmetyce profesjonalnej i konsumenckiej, odnotowuje dynamiczny wzrost skali biznesu. W niespełna pół roku od debiutu w
Zdrowie 74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy
2024-12-06 | 11:00

74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy

Magdalena Damasiewicz, dyrektor ds. abonamentów i ubezpieczeń zdrowotnych w enel-med: Rola medycyny pracy w ostatnich latach była mocno niedoceniana i ograniczała

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.