Komunikaty PR

Zmieniaj Dietę, Nie Klimat

2021-10-27  |  06:00
Biuro prasowe
Kontakt

Barbara Rożyńska
ProVeg

ul. Dygata 2/3
01-748 Warszawa
barbara.rozynska|proveg.com| |barbara.rozynska|proveg.com
668448566
https://proveg.com/pl/

Konsensus naukowy wskazuje, że przemysłowy chów zwierząt odpowiada za co najmniej 14,5% światowej emisji gazów cieplarnianych i powoduje poważną degradację środowiska, od utraty różnorodności biologicznej po wylesianie. Zbliża się szczyt klimatyczny COP 26, podczas którego światowi przywódcy będą dyskutować na temat tego, jak kraje rozwinięte mogą ograniczyć swoje emisje. Jednym z najlepszych sposobów na łagodzenie zmian klimatycznych jest przejście w kierunku bardziej roślinnych diet. Czy zostanie to uwzględnione?

Stale rosnący apetyt na produkty pochodzenia zwierzęcego jest jedną z głównych przyczyn kryzysu klimatycznego. Nauka wielokrotnie wykazała, że walka z kryzysem klimatycznym za pomocą naszych widelców jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na uratowanie planety. Związek ten jest rozumiany i akceptowany przez społeczność naukową od dziesięcioleci, ale opinia publiczna dalej go nie dostrzega - a istniejąca polityka klimatyczna nie odzwierciedla pilnej potrzeby przejścia w kierunku systemów żywnościowych w większym stopniu opartych na roślinach.

Specjalny raport IPCC z 2019 roku, dotyczący zmian klimatu, opisał diety oparte na roślinach jako szansę na złagodzenie zmian klimatu i dostosowanie się do nich, a także zawarł rekomendacje dotyczące polityki ograniczenia spożycia mięsa. Przejście na dietę roślinną może zmniejszyć indywidualne emisje związane z żywnością nawet o 50%.

W sierpniu tego roku IPCC opublikował swój najbardziej potępiający raport, pokazujący, jak działalność człowieka zmienia klimat Ziemi w sposób, który jest "bezprecedensowy", a niektóre zmiany są obecnie nieuniknione i nieodwracalne.

Ograniczenie spożycia mięsa i nabiału i przejście w kierunku bardziej roślinnych diet jest niezbędne dla ochrony przyszłości naszej planety. - mówi Patricia Homa, prezeska ProVeg Polska

Fakty:

Mięso: Każdego roku ludzie spożywają 346,14 milionów ton mięsa. Do 2030 roku liczba ta wyniesie 453 miliony, co oznacza wzrost o 44%. 

Nabiał: Największe firmy mleczarskie na świecie emitują taką samą łączną ilość gazów cieplarnianych jak Wielka Brytania, szósta co do wielkości gospodarka na świecie. Według OECD-FAO do 2028 r. globalna konsumpcja świeżych i przetworzonych produktów mlecznych ma wzrosnąć odpowiednio o 2,1% i 1,5% rocznie.

Wylesianie: 80% wylesiania na świecie jest związane z naszym obecnym systemem żywnościowym, a prawie 70% wykarczowanych terenów w Amazonii jest wykorzystywanych do wypasu bydła.

Przemysłowy chów zwierząt: W skali globalnej około 75% soi wykorzystuje się do karmienia zwierząt gospodarskich. Ogromne obszary lasów i naturalnych siedlisk zostały zniszczone i zastąpione polami soi. Przekształcanie lasów i łąk w pola uprawne pod uprawę soi uwalnia dwutlenek węgla i inne gazy cieplarniane. Drzewa pochłaniają i magazynują dwutlenek węgla. Mniej drzew oznacza więcej węgla w atmosferze. 

Polityka:

Porozumienie paryskie: Jeśli światowi przywódcy nie uznają wpływu przemysłowej hodowli zwierząt na nasz klimat, porozumienie paryskie, którego celem jest utrzymanie globalnego wzrostu temperatury poniżej 1,5 stopnia Celsjusza, prawdopodobnie się nie powiedzie, co doprowadzi do drastycznych konsekwencji dla całej ludzkości. 

Porozumienie paryskie jest ważnym porozumieniem międzynarodowym, które zobowiązuje kraje do osiągnięcia celów klimatycznych. Jednak dieta w większym stopniu oparta na roślinach nie została jeszcze oficjalnie uznana przez społeczność międzynarodową za strategię, która może powstrzymać kryzys klimatyczny przed wymknięciem się spod kontroli. Jak dotąd, Porozumienie Paryskie nie wspomina nawet o zmniejszeniu konsumpcji mięsa lub przejściu w kierunku bardziej roślinnej diety w ramach strategii łagodzenia klimatu. - wyjaśnia Marcin Tischner, Sustainability Specialist w ProVeg Polska

COP26: Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP26) w 2021 r. jest najważniejszym spotkaniem światowych przywódców, jakie kiedykolwiek miało miejsce. Świat musi zjednoczyć się w celu rozwiązania kryzysu klimatycznego. Konferencja odbywa się w listopadzie w Glasgow i gromadzi strony w celu przyspieszenia konkretnych działań na rzecz realizacji celów porozumienia paryskiego i Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. 

Apelujemy do światowych przywódców aby podczas COP26 formalnie uznali negatywny wpływ przemysłowego rolnictwa zwierzęcego na nasz klimat i zobowiązali się do opracowania i inwestowania w strategie łagodzące, aby wspierać i prowadzić sprawiedliwe przejście w kierunku systemów żywnościowych opartych na roślinach. -  mówi Marcin Tischner

Co rządy mogą zrobić natychmiast:

  1. Wprowadzić opcje roślinnych posiłków w instytucjach publicznych i szkołach.

  2. Przestać wspierać finansowo przemysłowy chów zwierząt.

  3. Wspierać finansowo przyjazne dla klimatu innowacje oparte na roślinach.

  4. Opracować krajowe wytyczne dietetyczne w których jasno podkreśla się zalety diet bogatych w rośliny.

  5. Zadbać o sprawiedliwie opodatkowanie produktów pochodzenia zwierzęcego w porównaniu ze zdrową i przyjazną dla klimatu żywnością roślinną.

  6. Zadbać o odpowiednie etykietowanie: zapewnienie, że wpływ produktów pochodzenia zwierzęcego na zdrowie, środowisko i dobrostan zwierząt jest komunikowany konsumentom w przejrzysty sposób.

Co Ty możesz zrobić: 

Wejdź na Diet Change Not Climate Change 

Podejmij zobowiązanie

Podpisz petycję

Udostępnij szeroko informacje na ten temat!

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Białka alternatywne pozwolą zwiększyć udział gruntów na uprawy ekologiczne Biuro prasowe
2024-03-28 | 11:30

Białka alternatywne pozwolą zwiększyć udział gruntów na uprawy ekologiczne

Wspieranie rolników w rozszerzaniu alternatywnej produkcji białka mogłoby pomóc Polsce osiągnąć samowystarczalność żywnościową i zmniejszyć swój ślad węglowy,
Ochrona środowiska Firma STILL uzyskała certyfikat EcoVadis Platinum 2024
2024-03-28 | 10:05

Firma STILL uzyskała certyfikat EcoVadis Platinum 2024

Kolejny raz z rzędu firma STILL otrzymała certyfikat zrównoważonego rozwoju EcoVadis na poziomie Platinum. Oznacza to, że pod kątem sustainability przedsiębiorstwo plasuje się
Ochrona środowiska Endress+Hauser fundatorem pierwszego lasu kieszonkowego
2024-03-25 | 01:00

Endress+Hauser fundatorem pierwszego lasu kieszonkowego

Niemal 200 metrów kwadratowych terenu, 600 sadzonek, ponad 30 różnych gatunków drzew i krzewów – centrum Wrocławia zyska nową zieloną przestrzeń, czyli

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Kongres MOVE

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Sektor ochrony zdrowia odpowiada za większe emisje CO2 niż lotnictwo. Zielone zmiany wymagają drastycznego przyspieszenia

Sektor ochrony zdrowia ponosi znaczące konsekwencje wynikające z rosnącej liczby ekstremalnych zjawisk klimatycznych, ale też poważnego zanieczyszczenia powietrza, a koszty z tym związane będą rosły. Z drugiej strony sam sektor też się przyczynia do zmian klimatycznych – odpowiada za 4 proc. emisji CO2, czym wyprzedza takie branże jak żegluga czy lotnictwo. O potrzebie przyspieszenia zielonych zmian w ochronie zdrowia coraz więcej się mówi, ale to wymaga konkretnych działań. Temu ma służyć powołana właśnie do życia Zielona Koalicja dla Zdrowia, w której uczestniczy prawie 30 podmiotów i której patronuje m.in. Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ochrona środowiska

Nowa kadencja samorządów pod znakiem działań energetycznych i klimatycznych. 15 mld euro z UE może przyspieszyć zmiany w tym zakresie

Do wyborów samorządowych pozostał nieco ponad tydzień. Jak pokazuje nowy raport Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju, na samorządowców nadchodzącej kadencji będzie czekać wiele wyzwań związanych z energetyką i polityką klimatyczną, które wynikają zarówno z regulacji UE, jak i oczekiwań społecznych. Jednak w praktyce możliwości aktywnego działania samorządów w tym obszarze są tak szerokie, jak umożliwiają im to regulacje prawne. – Tutaj pewnych rozwiązań po prostu nie ma albo są w dość dokuczliwy sposób szczegółowe i stwarzają samorządom duże trudności. Dlatego potrzebna jest interwencja rządu, żeby umożliwić samorządom aktywne działania – ocenia dr Wojciech Szymalski, prezes Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju.

Prawo

Postęp technologiczny rewolucjonizuje pracę specjalistów ds. finansów. Stają się strategicznymi doradcami biznesu

Częste zmiany regulacyjne i postęp technologiczny wymuszają na specjalistach ds. finansów ciągłe nabywanie nowych kompetencji, doszkalanie i uaktualnianie swojej wiedzy. Ci, którzy potrafią się dostosować do szybkich zmian i wesprzeć swoimi umiejętnościami rozwój biznesu, mogą jednak liczyć na większe możliwości rozwoju kariery. – Finanse operują w świecie, który coraz szybciej się zmienia. To powoduje, że w przyszłości ludzie z obszaru finansów będą musieli poświęcać dużo więcej energii na to, żeby dotrzymać tempa – mówi Kuba Neneman, head of finance.ai, commercial data science manager w Shellu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.