Zrównoważony rozwój i ESG to priorytety dla firm produkcyjnych
- Rockwell Automation wskazuje, że 97% ankietowanych zadeklarowało, że prowadzi formalne bądź nieformalne działania w zakresie ESG, a 55% posiada formalny program działań.
- #1 motywacja do podejmowania inicjatyw ESG to nierówności społeczne
- 65% respondentów stwierdziło, że technologia odgrywa „znaczącą” lub „bardzo istotną” rolę w organizacji w zakresie ESG/Sustainability
- By wesprzeć zrównoważony rozwój w swoim przedsiębiorstwie, firmy produkcyjne najczęściej inwestują w systemy zarządzania produkcją (MES), systemy zarządzania jakością (QMS)i łańcuchami dostaw (SCP).
Firma Rockwell Automation przygotowała raport na podstawie badań o stanie inteligentnej produkcji, który jako pierwszy omówił podejście firm produkcyjnych do zagadnień zrównoważonego rozwoju oraz ESG. W badaniu wzięło udział ponad 321 przedsiębiorstw z całego świata. Badanie przeprowadzone przez Plex Systems, firmę Rockwell Automation we współpracy z Hanover Research odkrywa, jak producenci postrzegają kwestię zrównoważonego rozwoju i ESG i ich rolę w zakresie inteligentnej produkcji.
Respondenci badania przeprowadzonego przez Rockwell Automation wykazali się rosnącą świadomością w zakresie zrównoważonego rozwoju i ESG, motywowanych poprzez chęć lepszego zarządzania przedsiębiorstwem, a także utrzymaniem konkurencyjności. Niezależnie od tego, czy ankietowani nazwali to ESG czy nie, badanie wykazało, że komponenty ESG mają kluczowe znaczenie dla sukcesu firmy i wiele przedsiębiorstw skupia się na co najmniej jednym bądź kilku obszarach.
Zarządzanie energią, recykling, oraz zaangażowanie w procesy „przyjazne dla środowiska”
Na liście najbardziej kluczowych obszarów ESG dla firm produkcyjnych znalazły się: zarządzanie energią, recykling, oraz zaangażowanie w procesy „przyjazne dla środowiska”. Producenci starają się działać tak wydajnie, jak to możliwe, ponieważ czas bezczynności utrzymuje maszyny w gotowości do pracy, co marnuje energię a także podnosi koszty produkcji.
Recykling, czyli ponowne wykorzystanie produktów ubocznych i minimalizacja odpadów poprzez śledzenie i identyfikowanie przynosi firmie oszczędności. Odpady, których nie można ponownie wykorzystać u jednego producenta, często mogą okazać się możliwe do ponownego wykorzystania przez innego, w tym m.in. złom stalowy, tektury/opakowania i inne materiały.
W co inwestują producenci, by wesprzeć zrównoważony rozwój?
Respondenci badania skoncentrowali się głównie na systemach zarządzania produkcją (MES), systemach zarządzania jakością (QMS)i łańcuchów dostaw (SCP). Na liście znalazł się również przemysłowy Internet rzeczy i zarządzanie wydajnością zasobów (APM), które wspierają połączenie oprogramowania i sprzętu oraz kontrolę produkcji.
Rola technologii w działaniach ESG
Rockwell Automation wskazuje, że 65% respondentów na pytanie odnośnie roli, jaką technologia odgrywa w działaniach organizacji na rzecz ESG/Sustainability określiło ją jako „znaczącą” lub „bardzo istotną”, zwłaszcza firmy z sektora CPG (consumer packaged goods), sprzętu elektronicznego, tworzyw sztucznych.

Nowy model myjni przemysłowej NOYEN: Dlaczego warto zainwestować w kompaktowe rozwiązanie mycia detali

Nowy Prezes Związku Browary Polskie

CBAM - szansa czy zagrożenie dla polskiego przemysłu?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.