Mówi: | Paweł Markowski |
Funkcja: | Prezes |
Firma: | Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa |
16-18 lipca: Światowe spotkanie górnictwa miedzi w Lubinie
W poniedziałek rusza w Lubinie II Międzynarodowy Kongres Górnictwa Miedziowego organizowany przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa, działające przy KGHM Polska Miedź. To największa tego typu impreza, na którą zjadą goście z całego świata. Konferencje będą trwały od 16 do 18 lipca.
– To największa impreza, jeśli chodzi o górnictwo miedziowe na świecie. Spodziewamy się, że przyjedzie do nas około 400 gości, przedstawicieli z około 15 państw, około 40 profesorów, świat nauki, świat przemysłu i oczywiście nasi inżynierowie i górnicy – mówi Paweł Markowski, prezes SITG, organizatora Kongresu.
Hasłem tegorocznego wydarzenia jest: "Perspektywy i wyzwania"
– KGHM staje się w tej chwili firmą globalną, więc przed nami inne wyzwania i inne perspektywy rozwoju. Z jednej strony chcemy poruszyć problemy, które dzisiaj nas nurtują, z drugiej strony chcemy też podpowiedzieć innym przedsiębiorstwom górniczym rozwiązania, które myśmy zastosowali, które sprawdziły się w naszych warunkach – wyjaśnia Paweł Markowski.
Jak podkreślają przedstawiciele organizatora, problematyka Kongresu obejmie zagadnienia związane z górnictwem rud miedzi w Polsce i na świecie. Dyskusja z przedstawicielami koncernów z całego świata pozwoli na identyfikację najważniejszych problemów i rozważań na temat dostępnych rozwiązań.
Zdaniem Pawła Markowskiego, problemów jest dużo, zarówno na krajowym podwórku, jak i w światowym górnictwie miedzi.
– Jeżeli chodzi o nasz wewnętrzny rynek, to wchodzimy coraz głębiej, w związku z czym mamy coraz większe problemy. To jest temperatura, coraz większe ciśnienia, coraz wyższe koszty eksploatacji. Ponieważ ceny energii rosną, też musimy się z tym uporać. Natomiast jeżeli chodzi o KGHM International, problemem będzie skonsolidowanie całej grupy. Tak, żeby nasze kopalnie w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie, w Chile tworzyły jednolitą grupę kapitałową – podkreśla prezes Stowarzyszenia działającego przy KGHM.
Poza dyskusją w czasie sesji tematycznych i imprez temu towarzyszących, goście będą mieli okazję uczestniczyć w wizytach technicznych, podczas których zapoznają się z procesem wydobywania i przerobu rud miedzi w KGHM. Zaplanowano również wystawę maszyn i urządzeń górniczych.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.