Mówi: | Halina Wiśniewska |
Funkcja: | dyrektor zarządzająca |
Firma: | Bank Gospodarstwa Krajowego |
BGK: w marcu ruszy rządowy program kredytów dla małych i średnich firm
Za kilka tygodni ruszy rządowy program pomocy dla firm. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) będzie udzielał gwarancji na kredyty oferowane przez banki komercyjne małym i średnim przedsiębiorstwom. W ten sposób weźmie na siebie część ryzyka ponoszonego przez banki przy kredytowaniu firm. Dzięki wsparciu możliwe będzie zaciągnięcie kredytu w wysokości 6 mln złotych.
Program to efekt uchwalonej 25 stycznia br. przez parlament nowelizacji ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne. BGK będzie udzielał gwarancji na kredyty oferowane przez banki komercyjne małym i średnim przedsiębiorstwom.
– Jest to instrument interwencji państwa, w ramach którego państwo przejmuje część ryzyka związanego z udzielanymi kredytami. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tych gwarancji w pierwszym roku ich obowiązywania bez ponoszenia żadnych kosztów – tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Halina Wiśniewska, dyrektor zarządzająca Banku Gospodarstwa Krajowego.
Poziom funduszy Banku Gospodarstwa Krajowego umożliwia udzielenie gwarancji do kwoty 30 mld zł. Szacunki banku wskazują, że w 2013 r. z programu skorzysta 50 tysięcy firm.
– Z pomocy będą mogli skorzystać przedsiębiorcy należący do sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Maksymalna kwota takiej gwarancji to jest 3,5 mln złotych, ale nie więcej niż 60 proc. kwoty kredytu. Umożliwia to wzięcie kredytu w wysokości 6 mln złotych – mówi dyrektor BGK.
Firmy, którym BGK udzieli gwarancji, będą mogły przeznaczyć kredyt na finansowanie swojej działalności bieżącej.
– Przedsiębiorcy są zainteresowani programem. A jak to się przełoży na sprzedaż, okaże się wkrótce – wyjaśnia Halina Wiśniewska. – Jesteśmy już na etapie końcowym przygotowywania się do wdrożenia tego programu. Ustawa wejdzie w życie 26 lutego. Zakładamy, że na przełomie lutego i marca będziemy zawierali pierwsze umowy z bankami. W związku z tym zapewne w marcu kredyty z gwarancjami de minimis znajdą się w ofercie banków kredytujących.
Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać gwarancję w tym samym banku, w którym ubiegają się o kredyt, a formalności mają być ograniczone do minimum. Przez pierwszy okres funkcjonowania programu, tj. do 31 grudnia 2013 roku, od gwarancji nie będzie pobierana prowizja, za kolejny okres roczny prowizja będzie kształtować się poniżej stawek rynkowych.
Z informacji płynących z BGK wynika, że liczba banków deklarujących przystąpienie do programu gwarancji de minimis powinna zapewnić dostępność produktu na terenie całej Polski.
Czytaj także
- 2024-12-18: Rekordowa pożyczka z KPO dla Tauronu. 11 mld zł trafi na modernizację i rozbudowę sieci dystrybucji
- 2025-01-03: Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia
- 2024-12-17: W Parlamencie Europejskim ważne przepisy dla państw dotkniętych przez klęski żywiołowe. Na odbudowę będą mogły przeznaczyć więcej pieniędzy
- 2024-12-03: W rządowym planie na rzecz energii i klimatu zabrakło konkretów o finansowaniu transformacji. Bez tego trudno będzie ją przeprowadzić
- 2024-11-19: Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia
- 2024-10-28: Firmy zainteresowane udziałem w odbudowie Ukrainy z nowym instrumentem wsparcia. Na początku 2025 roku ruszą preferencyjne pożyczki
- 2024-10-10: Niewystarczające finansowanie polskiej nauki. Badacze rezygnują albo wyjeżdżają za granicę
- 2024-10-11: Szpitale pracują nad poprawą jakości opieki nad pacjentami. Do wzmocnienia są kwestie bezpieczeństwa i redukcja zdarzeń niepożądanych
- 2024-09-16: Ligowe mecze siatkarek w poprzednim sezonie obejrzało na trybunach ponad 210 tys. widzów. Sukcesy polskiej ligi przyciągają sponsorów
- 2024-09-10: Prezes PAN: Akademia wymaga reformy i usprawnienia. Nie będzie ona skuteczna przy obecnym poziomie finansowania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.