Mówi: | Halina Wiśniewska |
Funkcja: | dyrektor zarządzająca |
Firma: | Bank Gospodarstwa Krajowego |
BGK: w marcu ruszy rządowy program kredytów dla małych i średnich firm
Za kilka tygodni ruszy rządowy program pomocy dla firm. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) będzie udzielał gwarancji na kredyty oferowane przez banki komercyjne małym i średnim przedsiębiorstwom. W ten sposób weźmie na siebie część ryzyka ponoszonego przez banki przy kredytowaniu firm. Dzięki wsparciu możliwe będzie zaciągnięcie kredytu w wysokości 6 mln złotych.
Program to efekt uchwalonej 25 stycznia br. przez parlament nowelizacji ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne. BGK będzie udzielał gwarancji na kredyty oferowane przez banki komercyjne małym i średnim przedsiębiorstwom.
– Jest to instrument interwencji państwa, w ramach którego państwo przejmuje część ryzyka związanego z udzielanymi kredytami. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tych gwarancji w pierwszym roku ich obowiązywania bez ponoszenia żadnych kosztów – tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Halina Wiśniewska, dyrektor zarządzająca Banku Gospodarstwa Krajowego.
Poziom funduszy Banku Gospodarstwa Krajowego umożliwia udzielenie gwarancji do kwoty 30 mld zł. Szacunki banku wskazują, że w 2013 r. z programu skorzysta 50 tysięcy firm.
– Z pomocy będą mogli skorzystać przedsiębiorcy należący do sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Maksymalna kwota takiej gwarancji to jest 3,5 mln złotych, ale nie więcej niż 60 proc. kwoty kredytu. Umożliwia to wzięcie kredytu w wysokości 6 mln złotych – mówi dyrektor BGK.
Firmy, którym BGK udzieli gwarancji, będą mogły przeznaczyć kredyt na finansowanie swojej działalności bieżącej.
– Przedsiębiorcy są zainteresowani programem. A jak to się przełoży na sprzedaż, okaże się wkrótce – wyjaśnia Halina Wiśniewska. – Jesteśmy już na etapie końcowym przygotowywania się do wdrożenia tego programu. Ustawa wejdzie w życie 26 lutego. Zakładamy, że na przełomie lutego i marca będziemy zawierali pierwsze umowy z bankami. W związku z tym zapewne w marcu kredyty z gwarancjami de minimis znajdą się w ofercie banków kredytujących.
Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać gwarancję w tym samym banku, w którym ubiegają się o kredyt, a formalności mają być ograniczone do minimum. Przez pierwszy okres funkcjonowania programu, tj. do 31 grudnia 2013 roku, od gwarancji nie będzie pobierana prowizja, za kolejny okres roczny prowizja będzie kształtować się poniżej stawek rynkowych.
Z informacji płynących z BGK wynika, że liczba banków deklarujących przystąpienie do programu gwarancji de minimis powinna zapewnić dostępność produktu na terenie całej Polski.
Czytaj także
- 2025-04-29: Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
- 2025-04-09: Jeszcze większe wsparcie dla konkurencyjności i rozwoju polskiej gospodarki. BGK prezentuje nową strategię
- 2025-04-24: Polska nauka potrzebuje różnych źródeł finansowania. Trwają rozmowy o zmianach w systemie
- 2025-02-12: Młodzi naukowcy przez niskie płace odchodzą z uczelni. To duże zagrożenie dla rozwoju polskiej gospodarki i technologii
- 2025-01-27: Przeciw bankom szykują się pozwy w sprawie złotowych kredytów hipotecznych. Na pierwszy ogień pójdą umowy sprzed 2020 roku
- 2025-01-20: Sądy są zalewane pozwami frankowiczów. Rząd pracuje nad ustawą usprawniającą sprawy kredytobiorców
- 2025-02-26: Iwona Guzowska: Są dyscypliny sportu ociekające złotem jak piłka nożna. W innych wysiłek jest dużo większy i osiągnięcia kosmiczne, a nie ma sponsorów
- 2025-02-20: Karolina Pilarczyk: Mamy świetnych sportowców w każdej dyscyplinie, tylko nie piłce nożnej. Rządzący ich nie dostrzegają i nie dają odpowiedniego wsparcia
- 2025-01-13: Wciąż niewielkie finansowanie wsparcia psychicznego przez państwo. Usługi terapeutyczne są dziś głównie prywatne
- 2024-12-18: Rekordowa pożyczka z KPO dla Tauronu. 11 mld zł trafi na modernizację i rozbudowę sieci dystrybucji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.