Mówi: | Krzysztof Dyl |
Funkcja: | Prezes |
Firma: | Urząd Transportu Kolejowego |
Biegły zdecyduje o kolejowych stawkach za używanie infrastruktury
To już kwestia tygodni, kiedy znana będzie decyzja Urzędu Transportu Kolejowego ws. zatwierdzenia proponowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe wysokości stawek za korzystanie z infrastruktury kolejowej. – Do PLK został wysłany biegły rewident, który zbada prawidłowości w naliczaniu stawek – mówi Krzysztof Dyl, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.
Zasadnicza dla decyzji, podejmowanej przez Urząd Transportu Kolejowego będzie opinia biegłego rewidenta.
– Po jej uzyskaniu oraz wewnętrznych analizach będziemy mogli wydać rozstrzygnięcie albo zatwierdzające, albo odmawiające zatwierdzenia stawek – mówi szef UTK, Krzysztof Dyl.
Audytor, zgodnie z zawartą umową z Urzędem, ma 30 dni od momentu wejścia do PLK na zapoznanie się ze sprawą. Rozstrzygnięcia można się spodziewać w drugiej połowie lipca.
– Zdajemy sobie sprawę, że w interesie przewoźników jest jak najszybsze rozstrzygnięcie sprawy, ale musimy to dokładnie przebadać, żeby rozstrzygnięcie było słuszne – tłumaczy Krzysztof Dyl.
W kwietniu tego roku Prezes UTK odmówił zatwierdzenia projektu stawek za korzystanie z infrastruktury kolejowej na rozkład jazdy pociągów 2012/2013. PKP Polskie Linie Kolejowe chciały go wprowadzić w życie z dniem 9 grudnia 2012 roku, czyli wraz z wejściem nowego planu jazdy.
Proponowany wzrost średniej stawki sieciowej za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej miał wynieść, według propozycji PLK 8,9 proc., co prezes UTK uznał za nieuzasadnione.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
– Polska prezydencja skierowała oczy Europy na obronność – przekonuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka z KPRM. Większość europejskich państw jest zgodna, że najważniejszą kwestią jest obecnie finansowanie bezpieczeństwa i obronności. Jednym z priorytetów białej księgi w sprawie obronności europejskiej będzie Tarcza Wschód, która obejmuje umocnienia wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.