Mówi: | Krzysztof Dyl |
Funkcja: | Prezes |
Firma: | Urząd Transportu Kolejowego |
Biegły zdecyduje o kolejowych stawkach za używanie infrastruktury
To już kwestia tygodni, kiedy znana będzie decyzja Urzędu Transportu Kolejowego ws. zatwierdzenia proponowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe wysokości stawek za korzystanie z infrastruktury kolejowej. – Do PLK został wysłany biegły rewident, który zbada prawidłowości w naliczaniu stawek – mówi Krzysztof Dyl, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.
Zasadnicza dla decyzji, podejmowanej przez Urząd Transportu Kolejowego będzie opinia biegłego rewidenta.
– Po jej uzyskaniu oraz wewnętrznych analizach będziemy mogli wydać rozstrzygnięcie albo zatwierdzające, albo odmawiające zatwierdzenia stawek – mówi szef UTK, Krzysztof Dyl.
Audytor, zgodnie z zawartą umową z Urzędem, ma 30 dni od momentu wejścia do PLK na zapoznanie się ze sprawą. Rozstrzygnięcia można się spodziewać w drugiej połowie lipca.
– Zdajemy sobie sprawę, że w interesie przewoźników jest jak najszybsze rozstrzygnięcie sprawy, ale musimy to dokładnie przebadać, żeby rozstrzygnięcie było słuszne – tłumaczy Krzysztof Dyl.
W kwietniu tego roku Prezes UTK odmówił zatwierdzenia projektu stawek za korzystanie z infrastruktury kolejowej na rozkład jazdy pociągów 2012/2013. PKP Polskie Linie Kolejowe chciały go wprowadzić w życie z dniem 9 grudnia 2012 roku, czyli wraz z wejściem nowego planu jazdy.
Proponowany wzrost średniej stawki sieciowej za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej miał wynieść, według propozycji PLK 8,9 proc., co prezes UTK uznał za nieuzasadnione.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.