Mówi: | Łukasz Dojka, założyciel i właściciel sieci Xtreme Fitness Gyms Łukasz Nowakowski, współwłaścicielem, dyrektor finansowy, Xtreme Fitness Gyms |
Coraz lepsze perspektywy dla branży fitness. Sieć Xtreme Fitness Gyms zapowiada rozwój również poza Polską
Ponad połowa Polaków deklaruje aktywność fizyczną co najmniej raz w tygodniu. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor, w 2025 roku 14 proc. osób planuje zwiększyć wydatki na siłownię, dietę oraz wizyty u specjalistów. W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie sieci fitness dynamicznie rozwijają swoją działalność i dostosowują liczbę placówek do popytu. Xtreme Fitness Gyms zamierza do 2027 roku uruchomić 227 lokalizacji, w tym roku ma też powstać około 10 placówek Xtreme KiDS przeznaczonych dla dzieci. W planach jest również ekspansja zagraniczna.
– Branża fitness rozwija się w szybkim tempie. W Polsce wskaźnik penetracji rynku wynosi obecnie 8–9 proc., podczas gdy średnia europejska to 10 proc. W krajach bardziej rozwiniętych sięga nawet 15–20 proc. Coraz więcej osób trenuje w klubach, ta liczba systematycznie rośnie. Otwieramy kluby także w mniejszych miejscowościach, gdzie brakuje profesjonalnych obiektów fitness, co przyczynia się do wzrostu aktywnych fizycznie osób – mówi agencji Newseria Łukasz Nowakowski, współwłaściciel i dyrektor finansowy Xtreme Brands.
Według CBOS 52 proc. Polaków deklaruje aktywność fizyczną co najmniej raz w tygodniu. Z kolei badanie „Noworoczne plany finansowe Polaków” przeprowadzone na zlecenie BIG InfoMonitor wskazuje, że 14 proc. osób planuje w tym roku zwiększyć budżet na siłownię, dietę i konsultacje ze specjalistami. To wszystko sprawia, że rynek klubów fitness w Polsce nieustannie się rozwija.
– Biznes można rozwijać na dwa sposoby: poprzez otwieranie własnych placówek lub wykorzystanie modelu franczyzowego. Franczyza daje możliwości skalowania, ponieważ pozwala na współpracę z przedsiębiorcami, którzy inwestują własne środki i są odpowiedzialni za prowadzenie klubów – tłumaczy Łukasz Nowakowski.
Sieć Xtreme Fitness Gyms od początku swojej działalności stawia na innowacyjne podejście do zarządzania klubami i bliską współpracę z franczyzobiorcami. Partnerstwo z ABC Fitness ma dodatkowo przyspieszyć tempo ekspansji. Tylko do końca 2024 roku w sieci działało 100 klubów, co pozwoliło zakończyć rok z ok. 70-proc. wzrostem.
– Mając doświadczenie z rynków zagranicznych, wiedzieliśmy, jak skutecznie rozwijać działalność. Zaczęliśmy od mniejszych miejscowości, gdzie kluby miały bardziej kompaktowy format i działały w modelu franczyzowym. Model ten się sprawdził, dlatego też rozwijamy sieć w całej Polsce – zarówno w mniejszych miastach, jak i w metropoliach. W Poznaniu podpisujemy obecnie dwie umowy najmu, a nowe kluby powstają w Warszawie i Krakowie. Dziś Xtreme Fitness Gyms jest obecne we wszystkich województwach, a naszym celem jest dalsza ekspansja – mówi Łukasz Dojka, założyciel i właściciel Xtreme Brands.
Według danych EuropeActive i Deloitte’a liczba członków klubów fitness w Europie wzrosła o 4,7 mln (7,5 proc.), osiągając 67,6 mln na koniec 2023 roku. To wynik przewyższający poziom sprzed pandemii COVID-19. Przychody branży fitness w Europie wzrosły w ubiegłym roku o 14 proc., osiągając 31,8 mld euro, co przekroczyło rekordowy wynik z 2019 roku.
Xtreme Fitness Gyms planuje dalszą ekspansję, nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Do 2030 roku sieć ma liczyć 500 klubów.
– Naszym strategicznym celem jest osiągnięcie 227 rentownych lokalizacji do końca 2027 roku. Obecnie mamy już zabezpieczonych ponad 250 terytoriów EuropeActive działające kluby lub podpisane umowy franczyzowe. Teraz pozostaje jedynie otwierać kolejne placówki. Planujemy również dalszy rozwój modelu franczyzowego i wejście na rynki zagraniczne – zapowiada Łukasz Dojka.
Xtreme Fitness Gyms rozwija także projekt Xtreme KiDS – połączenie bawialni i siłowni dla dzieci. Celem jest promowanie aktywności fizycznej poprzez zabawę. Obecnie placówki działają w czterech lokalizacjach.
– Nasz model opiera się na trzech kluczowych wartościach: ruch, rozwój, rodzina. Ruch to zdrowie, rozwój odbywa się poprzez zabawę, a rodzina to siła. Pilotaż tego konceptu przeprowadziliśmy w różnych miejscowościach i formatach, zarówno w parkach handlowych, galeriach, jak i wolnostojących budynkach. Mamy już blisko 20 franczyzobiorców czekających na otwarcie własnych placówek. W 2025 roku planujemy uruchomienie około 10 nowych lokalizacji i dalszy rozwój tego segmentu – podsumowuje założyciel i właściciel Xtreme Brands.
Czytaj także
- 2025-04-04: Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona
- 2025-04-03: Krakowska fabryka Philip Morris przestawia się na produkcję wkładów tytoniowych do nowych podgrzewaczy. Amerykański koncern ogłosił zakończenie inwestycji o wartości blisko 1 mld zł
- 2025-04-11: Niektóre państwa członkowskie mają dużą skłonność do nadregulacji prawa unijnego. Bariery wewnątrz Unii mają efekt podobny do wysokich ceł
- 2025-03-18: Europa będzie się zbroić. Musi być gotowa na atak Rosji na kraj NATO w ciągu kilku najbliższych lat
- 2025-03-21: Ukraińska kultura cierpi na wstrzymaniu pomocy z USA. Wiele projektów potrzebuje wsparcia UE
- 2025-03-12: Przyspiesza proces wstąpienia Mołdawii do UE. Unia przeznaczy dla tego kraju ponad 1,8 mld euro wsparcia
- 2025-04-03: W najbliższych latach wzrośnie zapotrzebowanie na metale i energię. To będzie wpływać na notowania surowców
- 2025-03-04: Przedsiębiorcy apelują o deregulację i stabilny system podatkowy. Obecne przepisy są szczególnie uciążliwe dla małych i średnich firm
- 2025-03-04: Realizacja Planu dla Chorób Rzadkich przyspiesza. Są już nowe warunki wyceny i poszerza się pakiet badań screeningowych
- 2025-03-18: Model przewagi gospodarczej polskich firm oparty na taniej sile roboczej się wyczerpuje. Pora na konkurowanie marką i innowacją
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Niektóre państwa członkowskie mają dużą skłonność do nadregulacji prawa unijnego. Bariery wewnątrz Unii mają efekt podobny do wysokich ceł
Rosnąca biurokracja zniechęca europejskie firmy do rozwoju, tym bardziej że borykają się one z surowszymi regulacjami niż ich konkurenci w Chinach i USA. Jedną z poważniejszych barier jest brak spójności przepisów w państwach członkowskich UE, co utrudnia wykorzystanie potencjału jednolitego rynku. Niektóre kraje, w tym Polska, mają tendencję do nadregulacji względem tego, czego wymagają unijne dyrektywy.
Transport
Czeski ubezpieczyciel wchodzi na polski rynek. Oferował będzie na początek ubezpieczenia komunikacyjne

W 2024 roku liczba aktywnych polis OC w Polsce przekroczyła 29,7 mln, a ubezpieczeni zgłosili ponad 1 mln szkód – wynika z danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Dane KNF wskazują, że składka przypisana brutto z ubezpieczeń komunikacyjnych trafiła w ubiegłym roku do 17 zakładów ubezpieczeń. Na tym rynku pojawił się właśnie kolejny gracz – Direct pojišťovna, czeska firma ubezpieczeniowa przejęła całość portfela ubezpieczeń od wefox insurance AG i rozpoczyna działalność w Polsce.
Handel
Inwestorzy już odczuwają skutki wprowadzania ceł przez Donalda Trumpa. Finalnie najwięcej stracą na tej polityce Amerykanie

Ogłoszone przez Donalda Trumpa 2 kwietnia cła na towary z licznych krajów z całego świata zatrzęsły rynkami finansowymi. Indeksy akcyjne ruszyły w dół, zyskiwać za to zaczęły bezpieczniejsze obligacje. Niektóre branże ucierpią bardziej niż inne, np. motoryzacyjna. Skorzystać może za to sektor logistyczny. Paradoksalnie to na obywatelach USA cła mogą się odbić najmocniej, zaś na wzmocnienie swojej pozycji szansę mają Chińczycy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.