Mówi: | Łukasz Dojka, założyciel i właściciel sieci Xtreme Fitness Gyms Łukasz Nowakowski, współwłaścicielem, dyrektor finansowy, Xtreme Fitness Gyms |
Coraz lepsze perspektywy dla branży fitness. Sieć Xtreme Fitness Gyms zapowiada rozwój również poza Polską
Ponad połowa Polaków deklaruje aktywność fizyczną co najmniej raz w tygodniu. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor, w 2025 roku 14 proc. osób planuje zwiększyć wydatki na siłownię, dietę oraz wizyty u specjalistów. W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie sieci fitness dynamicznie rozwijają swoją działalność i dostosowują liczbę placówek do popytu. Xtreme Fitness Gyms zamierza do 2027 roku uruchomić 227 lokalizacji, w tym roku ma też powstać około 10 placówek Xtreme KiDS przeznaczonych dla dzieci. W planach jest również ekspansja zagraniczna.
– Branża fitness rozwija się w szybkim tempie. W Polsce wskaźnik penetracji rynku wynosi obecnie 8–9 proc., podczas gdy średnia europejska to 10 proc. W krajach bardziej rozwiniętych sięga nawet 15–20 proc. Coraz więcej osób trenuje w klubach, ta liczba systematycznie rośnie. Otwieramy kluby także w mniejszych miejscowościach, gdzie brakuje profesjonalnych obiektów fitness, co przyczynia się do wzrostu aktywnych fizycznie osób – mówi agencji Newseria Łukasz Nowakowski, współwłaściciel i dyrektor finansowy Xtreme Brands.
Według CBOS 52 proc. Polaków deklaruje aktywność fizyczną co najmniej raz w tygodniu. Z kolei badanie „Noworoczne plany finansowe Polaków” przeprowadzone na zlecenie BIG InfoMonitor wskazuje, że 14 proc. osób planuje w tym roku zwiększyć budżet na siłownię, dietę i konsultacje ze specjalistami. To wszystko sprawia, że rynek klubów fitness w Polsce nieustannie się rozwija.
– Biznes można rozwijać na dwa sposoby: poprzez otwieranie własnych placówek lub wykorzystanie modelu franczyzowego. Franczyza daje możliwości skalowania, ponieważ pozwala na współpracę z przedsiębiorcami, którzy inwestują własne środki i są odpowiedzialni za prowadzenie klubów – tłumaczy Łukasz Nowakowski.
Sieć Xtreme Fitness Gyms od początku swojej działalności stawia na innowacyjne podejście do zarządzania klubami i bliską współpracę z franczyzobiorcami. Partnerstwo z ABC Fitness ma dodatkowo przyspieszyć tempo ekspansji. Tylko do końca 2024 roku w sieci działało 100 klubów, co pozwoliło zakończyć rok z ok. 70-proc. wzrostem.
– Mając doświadczenie z rynków zagranicznych, wiedzieliśmy, jak skutecznie rozwijać działalność. Zaczęliśmy od mniejszych miejscowości, gdzie kluby miały bardziej kompaktowy format i działały w modelu franczyzowym. Model ten się sprawdził, dlatego też rozwijamy sieć w całej Polsce – zarówno w mniejszych miastach, jak i w metropoliach. W Poznaniu podpisujemy obecnie dwie umowy najmu, a nowe kluby powstają w Warszawie i Krakowie. Dziś Xtreme Fitness Gyms jest obecne we wszystkich województwach, a naszym celem jest dalsza ekspansja – mówi Łukasz Dojka, założyciel i właściciel Xtreme Brands.
Według danych EuropeActive i Deloitte’a liczba członków klubów fitness w Europie wzrosła o 4,7 mln (7,5 proc.), osiągając 67,6 mln na koniec 2023 roku. To wynik przewyższający poziom sprzed pandemii COVID-19. Przychody branży fitness w Europie wzrosły w ubiegłym roku o 14 proc., osiągając 31,8 mld euro, co przekroczyło rekordowy wynik z 2019 roku.
Xtreme Fitness Gyms planuje dalszą ekspansję, nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Do 2030 roku sieć ma liczyć 500 klubów.
– Naszym strategicznym celem jest osiągnięcie 227 rentownych lokalizacji do końca 2027 roku. Obecnie mamy już zabezpieczonych ponad 250 terytoriów EuropeActive działające kluby lub podpisane umowy franczyzowe. Teraz pozostaje jedynie otwierać kolejne placówki. Planujemy również dalszy rozwój modelu franczyzowego i wejście na rynki zagraniczne – zapowiada Łukasz Dojka.
Xtreme Fitness Gyms rozwija także projekt Xtreme KiDS – połączenie bawialni i siłowni dla dzieci. Celem jest promowanie aktywności fizycznej poprzez zabawę. Obecnie placówki działają w czterech lokalizacjach.
– Nasz model opiera się na trzech kluczowych wartościach: ruch, rozwój, rodzina. Ruch to zdrowie, rozwój odbywa się poprzez zabawę, a rodzina to siła. Pilotaż tego konceptu przeprowadziliśmy w różnych miejscowościach i formatach, zarówno w parkach handlowych, galeriach, jak i wolnostojących budynkach. Mamy już blisko 20 franczyzobiorców czekających na otwarcie własnych placówek. W 2025 roku planujemy uruchomienie około 10 nowych lokalizacji i dalszy rozwój tego segmentu – podsumowuje założyciel i właściciel Xtreme Brands.
Czytaj także
- 2025-07-03: Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
- 2025-06-18: Większość Polaków sprzeciwia się wprowadzeniu euro. Problemem może być brak dobrej komunikacji
- 2025-06-25: Polskie przedsiębiorstwa otwarte na transformację w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. Nowa mapa drogowa mogłaby w tym pomóc
- 2025-06-17: Nowe opłaty za emisję CO2 mogą spowodować wzrost kosztów wielu małych i średnich firm. Eksperci apelują o mądre instrumenty wsparcia [DEPESZA]
- 2025-06-17: Prawie 2/3 Polaków uważa się za osoby przedsiębiorcze. Kojarzy im się to z pracowitością i zaradnością
- 2025-06-13: Kobietobójstwo jest typem przestępstwa niedookreślonym przez polskie prawo. Świadomość na ten temat jest wciąż zbyt mała
- 2025-06-11: ZUS zatwierdził standardy dofinansowania posiłków dla pracowników. To nowy rozdział w firmowych benefitach
- 2025-06-18: Źle wprowadzony system ROP może oznaczać duży wzrost cen dla konsumentów. Podrożeć mogą produkty spożywcze
- 2025-05-27: Po debacie prezydenckiej wzrosło zainteresowanie woreczkami nikotynowymi. Niesłusznie mylone są z nielegalnymi w Polsce snusami
- 2025-06-09: Do 2030 roku liczba plastikowych opakowań w e-handlu modowym może się podwoić. Ich udział najszybciej rośnie w Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Bankowość
Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.
Prawo
Trwają próby wzmocnienia dialogu społecznego. Niespokojne czasy wymuszają większe zaangażowanie społeczeństwa w podejmowanie decyzji

Według zapowiedzi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen głos partnerów społecznych i dialog społeczny będą stały w centrum procesu decyzyjnego w Europie. Taki jest cel podpisanego w marcu Paktu na rzecz europejskiego dialogu społecznego. Potrzeba wzmocnienia głosu społeczeństwa jest również podkreślana na forum krajowym. Rząd planuje reformę Rady Dialogu Społecznego, by usprawnić pracę tej instytucji, a przedsiębiorcy wzywają do rzetelnego konsultowania ze stroną społeczną ustaw, które wychodzą z rządu.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.