Mówi: | Magdalena Proga-Stępień, członkini zarządu, Santander Bank Polska Dominika Bettman, ekonomistka, przedsiębiorczyni Anna Kaczmarek, dyrektorka Działu Zarządzania Produktem, YES Biżuteria |
Cyfrowa transformacja wymaga od liderów biznesu nowych kompetencji. Wśród nich kluczowe są otwartość na zmianę i empatia
Empatia, elastyczność i gotowość do eksperymentowania to dziś kluczowe cechy skutecznego przywództwa – szczególnie w świecie zdominowanym przez technologię i sztuczną inteligencję. Transformacja cyfrowa stawia przed liderami wiele nowych wyzwań i wymusza nowy model zarządzania – oparty na zaufaniu, adaptacyjności i rozumieniu potrzeb zespołu. Od 15 lat kobiety na kierowniczych stanowiskach w rozwijaniu kompetencji liderskich wspiera Program Santander W50. Uczestniczki z kilkunastu krajów zdobywają wiedzę i narzędzia do zarządzania zmianą, które pozwalają im skuteczniej funkcjonować w dynamicznym otoczeniu rynkowym.
– Współczesny lider to przede wszystkim osoba otwarta, umiejąca rozwiązywać złożone problemy, osoba empatyczna. To także ktoś, kto rozumie, czym są innowacje, kreatywne, perspektywiczne myślenie. Wreszcie jest to osoba, która doskonale rozumie, jak funkcjonuje otoczenie firmy, jak ważni są jej interesariusze – mówi agencji Newseria Dominika Bettman, ekonomistka i przedsiębiorczyni. – Era transformacji cyfrowej stworzyła też coś, co nazywa się przywództwem adaptacyjnym, czyli takim, które pozwala liderom i liderkom dostosować swój styl zarządzania do zmieniających się okoliczności. Przywództwo adaptacyjne niesie ze sobą otwartość na zmianę, otwartość na talenty, wymagania i oczekiwania pracowników, zespołów, z którymi się pracuje. Przywództwo adaptacyjne to także odwaga do eksperymentowania i ponoszenia porażek, ponieważ niektóre eksperymenty prowadzą do wspaniałych i nowoczesnych rozwiązań, nowych produktów i usług, natomiast inne pozostają nigdy niezrealizowane.
Nowoczesne przywództwo coraz częściej wiąże się z koniecznością zarządzania w zmiennym, cyfrowym świecie. To zjawisko, określane mianem przywództwa adaptacyjnego, staje się odpowiedzią na potrzeby firm funkcjonujących w rzeczywistości transformacji technologicznej. Dotyczy to zarówno liderów, jak i liderek w biznesie. Jak wskazują dane z programu Santander W50, kluczowe kompetencje przyszłych liderek to empatia, elastyczność i gotowość do eksperymentowania.
– Im więcej technologii w użyciu, w codziennych zastosowaniach, tym więcej potrzeba empatii. Technologie są tworzone przez ludzi dla ludzi. Natomiast empatia umożliwia rozumienie potrzeb najbardziej utalentowanych osób, które chcemy rozwijać i zatrzymać w firmie. Umożliwia rozumienie ich potrzeb, kreowanie ścieżek ich kariery i perspektyw rozwojowych – wyjaśnia Dominika Bettman.
W erze sztucznej inteligencji znaczenie kompetencji miękkich rośnie. Według ekspertów z Santander Bank Polska empatia nie jest przeciwieństwem technologii, ale jej uzupełnieniem. Rozumienie potrzeb zespołu, w tym szczególnie osób wchodzących na rynek pracy oraz tych zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, to jedno z kluczowych wyzwań współczesnych liderów.
– Rola liderów w erze sztucznej inteligencji ewoluuje. Natomiast sztuczna inteligencja, tak jak wiele innych nowoczesnych technologii, to po prostu narzędzie. A przywództwo, czyli prowadzenie organizacji w przyszłość, wyznaczanie wizji, strategii, angażowanie zespołu, pozostaje niezmienne – mówi Magdalena Proga-Stępień, członkini zarządu odpowiedzialna za bankowość detaliczną w Santander Bank Polska. – Te rozwiązania, które przynosi za sobą sztuczna inteligencja, na pewno zwiększą w wielu obszarach efektywność, innowacyjność, nawet kreatywność, ale nie zastąpią ani w żadnym stopniu nie umniejszają roli liderów i liderek.
Jak podkreśla, kluczowymi zadaniami liderów i liderek pozostają inspirowanie ludzi, budowanie strategii i podejmowanie decyzji opartych na wartościach. Program Santander W50, którego kolejna lokalna edycja miała finał w marcu br. w Warszawie, wspiera kobiety na wysokich stanowiskach w zdobywaniu umiejętności przywódczych oraz stwarza im przestrzeń do networkingu i wymiany doświadczeń. Celem inicjatywy jest również przełamywanie barier i wspieranie kobiet w dążeniu do równości na rynku pracy. Uczestniczki biorą udział w warsztatach, sesjach coachingowych oraz międzynarodowych spotkaniach sieciujących.
– Program Santander W50 od 15 lat zaprasza po kilkadziesiąt uczestniczek z kilkunastu rynków, dając im możliwość rozwijania kompetencji przywódczych, poznania kobiet z innych branż i krajów. Kulminacyjnym momentem jest finał w Londynie, organizowany wspólnie z London School of Economics – mówi Magdalena Proga-Stępień.
Santander W50 jest inicjatywą o zasięgu globalnym. Po zakończeniu etapu krajowego 550 kobiet zostaje zakwalifikowanych do ewaluacji, z której wyłoniona zostaje finałowa pięćdziesiątka. Program jest realizowany w 11 krajach i współtworzony z London School of Economics. W Polsce lokalna odsłona programu obejmuje prelekcje, panele dyskusyjne i mentoring. Spotkania dają kobietom realne narzędzia do zarządzania zmianą, innowacjami i zespołami w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynkowym.
– Inicjatywy takie jak Santander W50 pozwalają kobietom wymieniać doświadczenia i energię. To przestrzeń, w której rozpoznajemy w sobie liderki, inspirujemy się i uczymy od siebie nawzajem – mówi Anna Kaczmarek, dyrektorka Działu Zarządzania Produktem w YES Biżuteria, uczestniczka programu.
Jak podkreślają uczestniczki programu, możliwość budowania sieci kontaktów oraz uczenia się od innych kobiet z podobnymi wyzwaniami to jeden z najważniejszych aspektów projektu. Networking i wzajemne wsparcie pomagają kobietom w lepszym radzeniu sobie z wyzwaniami przywódczymi. Spotkanie w Warszawie było okazją do wymiany praktycznych wskazówek i pomysłów. Kobiety, które wzięły w nim udział, podkreślają, że otrzymały konkretne narzędzia, które mogą zastosować w codziennej pracy.
Poza programem Santander W50 bank realizuje również inne inicjatywy na rzecz kobiet. Jednym z przykładów jest umowa z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i Europejskim Funduszem Inwestycyjnym, w ramach której 1,6 mld zł z puli 5 mld zł trafi do firm należących do kobiet lub spełniających kryteria równości płci. Bank prowadzi też bezpłatną platformę edukacyjną Santander Open Academy, na której wszystkie osoby zainteresowane podnoszeniem kompetencji zawodowych mogą znaleźć różnorodne kursy tematyczne.
Czytaj także
- 2025-04-30: Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
- 2025-04-17: PGE mocno inwestuje w odnawialne źródła energii. Prowadzi też analizy dotyczące Bełchatowa jako lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej
- 2025-04-25: Trwają prace nad nową ustawą o Rzeczniku MŚP. Urząd zyska nowe kompetencje
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
- 2025-04-09: Jeszcze większe wsparcie dla konkurencyjności i rozwoju polskiej gospodarki. BGK prezentuje nową strategię
- 2025-04-03: Krakowska fabryka Philip Morris przestawia się na produkcję wkładów tytoniowych do nowych podgrzewaczy. Amerykański koncern ogłosił zakończenie inwestycji o wartości blisko 1 mld zł
- 2025-03-31: W cyfrowym świecie spada umiejętność koncentracji. Uważność można ćwiczyć od najmłodszych lat
- 2025-03-28: Enea zapowiada kolejne zielone inwestycje. Do 2035 roku chce mieć prawie 5 GW mocy zainstalowanej w OZE
- 2025-03-24: Eksperci ochrony zdrowia apelują o większy zakres kompetencji pielęgniarek. To mogłoby zwiększyć dostępność usług medycznych
- 2025-03-11: Ponad 1,2 tys. projektów związanych z zieloną transformacją miast. BGK podpisał już umowy na 6,4 mld zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.