Mówi: | Mariusz Rzepka |
Funkcja: | dyrektor na Polskę, Białoruś i Ukrainę |
Firma: | Fortinet Polska |
Duże firmy i korporacje stawiają na ochronę systemów informatycznych. Wdrażanie polityki bezpieczeństwa i określanie zagrożeń staje się koniecznością
Duże przedsiębiorstwa stawiają na kompleksowe, wielofunkcyjne rozwiązania ochronne, aby zabezpieczać firmowe komputery – tak wynika z badań przeprowadzonych przez Fortinet Polska. Tego typu rozwiązania łączą w sobie funkcje wielu pojedynczych, działających niezależnie aplikacji ochronnych.
Dotychczas stosowane zabezpieczenia były rzadko integrowane – osobno działały firewall, system szyfrowania danych, filtr antyspamowy czy monitoring kontroli ruchu. Rozwiązanie tego typu jest jednak dalekie od ideału – trudno bowiem kontrolować równocześnie wszystkie elementy, a co za tym idzie – reagować wystarczająco szybko na pojawiające się incydenty. Dlatego też firmy coraz częściej wprowadzają rozwiązania wielofunkcyjne, czyli UTM (ang. Unified Threat Management).
– Do tej pory nie mieliśmy żadnych incydentów związanych z zastosowaniem tych systemów – mówi na ich temat Mariusz Rzepka, dyrektor Fortinet na Polskę, Białoruś i Ukrainę. – Ale oczywiście bezpieczeństwo to jest pewien unikalny dla każdej korporacji ciągły proces, często inny ze względu na diagnozę i określenie własnej polityki bezpieczeństwa, własnego ryzyka, jakie dana korporacja rozpoznaje, przed jakim się zabezpiecza i jakie minimalizuje.
Słowa te potwierdzają badania przeprowadzone wśród osób odpowiedzialnych za zarządzanie budżetami na informatykę w polskich przedsiębiorstwach. Wynika z nich, że ponad 80 proc. respondentów widzi korzyść z używania takich właśnie rozwiązań, wskazując jednocześnie szereg ich plusów, między innymi: zwiększenie bezpieczeństwa danych (ten aspekt wymieniło 35 proc.), prostszą administrację (31 proc.) oraz niższy koszt utrzymania (11 proc.). Ankietowanym zadano również pytanie, w jakie zabezpieczenia zainwestowałaby firma, gdyby zyskała nadprogramowy budżet w wysokości równej rocznym nakładom na bezpieczeństwo IT. 35 proc. odpowiedziało, że byłoby to rozwiązanie wielofunkcyjne z wbudowanym firewallem.
– Na pewno systemy tego typu pozwalają na pełne, kompleksowe zabezpieczenie i trudno w tej chwili wyobrazić sobie na rynku i w trendach bezpieczeństwa jakieś nowe pomysły, które mogłyby zrewolucjonizować ten ważny sektor IT – dodaje Mariusz Rzepka.
Spośród respondentów 23 proc. zainwestowałoby w sam tylko firewall nowej generacji. Ten rodzaj zabezpieczenia – w skrócie NGF, Next Generation Firewall) – to tradycyjna zapora przeciwko zagrożeniom, wyposażona w dodatkowe funkcjonalności, jak na przykład IDS, IPS, DLP. 16 proc. respondentów ankiety chciałoby wymienić zabezpieczenia na nowocześniejsze, a zaledwie 7 proc. pytanych przeznaczyłoby te środki na samo oprogramowanie antywirusowe oraz tworzenie kopii zapasowych danych i ich gromadzenie.
W przeprowadzonym w II kwartale 2014 roku badaniu wzięło udział 166 respondentów odpowiedzialnych za zarządzanie budżetami na informatykę w polskich przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 250 pracowników. Działają one w pięciu głównych obszarach gospodarki (produkcja – 71 proc. badanych, handel – 11 proc., energetyka – 10 proc., logistyka – 5 proc. i finanse – 2 proc.). Badane polskie przedsiębiorstwa mają rozbudowane działy IT.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.