Mówi: | Prof. Daria Nałęcz |
Funkcja: | Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego |
W Polsce studiuje już 25 tys. osób z zagranicy. Popularne są medycyna i kierunki społeczne
Szybko rośnie liczba osób z zagranicy przyjeżdżających do Polski na studia. W całym kraju jest już ponad 25 tys. studentów-obcokrajowców. Wśród osób zza wschodniej granicy i z Kaukazu szczególnie popularne są kierunki społeczne i ekonomiczne. Amerykanie, Skandynawowie oraz Azjaci chętniej wybierają medycynę. Dzięki nauczaniu w języku obcym oraz kontaktom zagranicznym zyskują również polskie uczelnie.
- Przybywa studentów z zagranicy i to nas bardzo cieszy, bo to pokazuje, że reformy, które wdrożyliśmy są reformami zmierzającymi w dobrą stronę. Jeżeli w ciągu roku ten wzrost jest rzędu 20 proc., to można powiedzieć, że to dość poważny ruch na tym rynku edukacyjnym – podkreśla w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria prof. Daria Nałęcz, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.
Prof. Nałęcz podkreśla, że zagraniczni studenci do Polski przyjeżdżają nie tylko w ramach wymiany studenckiej, np. programu Erasmus, ale także na cały okres studiów. Dawniej decydowały się na to głównie osoby pochodzenia polskiego, ale teraz nasze uczelnie wyższe przyciągają swoją ofertą edukacyjną także studentów niemających polskich korzeni.
Resort nauki wspiera przyjazdy zagranicznych studentów i prowadzi rozmowy z partnerami z innych krajów. Prof. Nałęcz podkreśla, że szczególnie ważne są kraje Partnerstwa Wschodniego, czyli zainicjowanego przez Polskę i Szwecję programu współpracy politycznej i gospodarczej pomiędzy Unią Europejską a sześcioma państwami z obszaru dawnego ZSRR. Kraje Partnerstwa Wschodniego to Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina – z nich pochodzi większość spośród 25 tys. zagranicznych studentów w Polsce.
- Mamy wielkie zainteresowanie kierunkami społecznymi, naukami ekonomicznymi, administracją, zwłaszcza w krajach Partnerstwa Wschodniego. Te kraje szykują się do przyłączenia do UE. Szukanie przez nich takiej wiedzy, jak ten rozwój w UE następuje, jakie reguły gry rządzą rynkiem europejskim, wydaje się bardzo pożądane – podkreśla prof. Nałęcz.
Najbardziej popularnym kierunkiem jest medycyna, którą chętnie wybierają Amerykanie oraz Skandynawowie – nie tylko z Danii czy Norwegii, ale nawet z Wysp Owczych. Prof. Nałęcz podkreśla, że ważnym czynnikiem jest akredytacja polskich uniwersytetów i akademii medycznych przez Stany Zjednoczone. To nie tylko gwarancja wysokiej jakości tych studiów, ale też możliwość wykonywania wyuczonego w Polsce zawodu w większości krajów świata.
- Z drugiej strony medycyna jest znacznie tańsza niż w innych krajach Europy Zachodniej czy zachodniej półkuli. Można powiedzieć, że jeżeli mamy 1 tys. Amerykanów czy ten rząd wielkości młodzieży uczącej się z krajów skandynawskich, wzrastającą liczbę młodzieży z Arabii Saudyjskiej, z Chin, z Malezji, która przyjeżdża na medycynę, to można powiedzieć, że to jest pogoń za najwyższą jakością za najniższą cenę – zauważa prof. Nałęcz.
Rozwija się również współpraca zagraniczna uczelni technicznych. Już w tej chwili do Polski przyjeżdża wielu Wietnamczyków, ale władze akademickie szukają nowych szans. Może nią być współpraca z uczelniami z Republiki Południowej Afryki, szczególnie w dziedzinach związanych z wydobywaniem i przetwarzaniem surowców. Prof. Nałęcz podkreśla, że chodzi już nie tylko o wymianę studentów, ale również o szanse pracy dla polskich naukowców.
Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego przekonuje, że dzięki przyjazdom studentów z zagranicy oraz wymianie naukowej zyskuje całe polskie szkolnictwo wyższe.
- Wydaje się, że to jest szansa na poprawę miejsca polskich szkół w rankingach międzynarodowych. Im więcej będzie programów międzynarodowych, programów realizowanych w językach obcych, tym większa szansa na to, że przyjadą tu dobrzy profesorowie, którzy będą w tych językach też wykładali, że będzie młodzież na tyle ambitna, która będzie chciała ich słuchać. Profesorowie uczą się angielskiego, uczą się wykładać po angielsku. To niewątpliwie przekłada się na wyniki ich pracy, bo oswojenie z językiem też ośmiela w publikowaniu w tymże języku – zauważa prof. Nałęcz.
Według niej równie ważne są programy oferowane w języku polskim. Uczący się na nich studenci bardziej zżywają się z Polską, językiem i kulturą, a po uzyskaniu dyplomu utrzymują z naszym krajem większy kontakt.
Studenci mogą też zdecydować się na program łączony. Prof. Nałęcz podkreśla, że takie rozwiązanie najbardziej sprzyja nawiązywaniu kontaktów pomiędzy uczelniami.
- Niezwykle ważne jest to, żeby uczelnie mogły współpracować między sobą, żeby studenci studiowali jakąś część programu u siebie, a część za granicą. W ten sposób powstają programy wspólne. Na tym nam zależy równie bardzo, ponieważ to są kontakty, które potem przekładają się na kontakty ekonomiczne, ludzkie między krajami i to jest sposób na rozwój współpracy międzynarodowej – podkreśla wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.
Czytaj także
- 2025-04-15: Cykl życia smartfona jest coraz dłuższy. Mimo to większość Polaków chciałaby go wymieniać maksymalnie co dwa lata
- 2025-03-12: Marta Wierzbicka: Konsultantka scen medycznych na planie serialu uważa, że w realu potrafiłabym już zrobić cesarskie cięcie. To jest bardzo duży komplement
- 2025-03-04: Realizacja Planu dla Chorób Rzadkich przyspiesza. Są już nowe warunki wyceny i poszerza się pakiet badań screeningowych
- 2025-03-05: Sztuczna inteligencja usprawni załatwianie spraw urzędowych. Polski model językowy PLLuM zadebiutuje w mObywatelu
- 2025-03-27: Zakończenie wojny w Ukrainie poprawiłoby klimat inwestycyjny w Polsce. Inwestorzy cenią stabilność i bezpieczeństwo
- 2025-02-17: Rośnie wymiana handlowa Polski z Hiszpanią. Są perspektywy na dalszą współpracę w wielu branżach
- 2025-02-12: Młodzi naukowcy przez niskie płace odchodzą z uczelni. To duże zagrożenie dla rozwoju polskiej gospodarki i technologii
- 2025-02-04: Lekarze będą lepiej przygotowani do pracy w obliczu działań militarnych. Powstał nowy model kształcenia lekarzy cywilnych i wojskowych
- 2025-01-31: Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
- 2025-01-17: Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii


Praca

Ogromna baza magazynowa zbóż w Wielkopolsce do likwidacji. Pracę może stracić kilkaset osób
Baza magazynowa zbóż w Witoldowie to obiekt zarządzany od 30 lat przez spółkę Top Farms Wielkopolska, która prowadzi działalność na gruntach dzierżawionych z Zasobów Skarbu Państwa. Teraz baza ma zostać rozebrana, a wydzierżawiona ziemia – trafić do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Spółka Top Farms wnioskowała do KOWR-u o utworzenie ośrodków produkcji rolniczej, które umożliwiłyby dalsze funkcjonowanie wielu takich strategicznych obiektów rolniczych. Brak decyzji KOWR jest zagrożeniem dla stabilności dużych, nowoczesnych gospodarstw towarowych, a tym samym również dla bezpieczeństwa żywnościowego Polski.
Konsument
Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież

Wprowadzanie kolejnych zakazów w ustawie tytoniowej nie przyniesie spodziewanego rezultatu – oceniają lekarze i terapeuci pracujący z osobami uzależnionymi. Według nich należy osobno rozpisać działania rozwiązujące problem na poziomie osób dorosłych, które już palą, i te, które będą nakierowane na ochronę dzieci i młodzieży przed dostępem do wyrobów nikotynowych. Stowarzyszenie Jump93 wraz z przedstawicielami środowisk psychiatrycznych i zdrowia publicznego zaapelowało o systemowe podejście do polityki nikotynowej, z uwzględnieniem potencjału strategii redukcji szkód.
Bankowość
Rynek oczekuje pierwszego cięcia stóp procentowych w Polsce w maju. Są ku temu przesłanki ekonomiczne

Na podstawie ostatnich wypowiedzi prof. Adama Glapińskiego, przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej, ekonomiści oczekują, że już na posiedzeniu 7 maja może zapaść pierwsza od ponad półtora roku decyzja o zmianie poziomu stóp procentowych w dół. RPP dostosuje się w ten sposób do polityki głównych banków centralnych oraz słabnącej presji inflacyjnej. Zdaniem prezesa Q Value będzie to działanie w dobrym kierunku, choć spóźnione i być może spowodowane czynnikami politycznymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.