Newsy

Pawlak: Prywatyzacja Węglokoksu jeszcze w tym roku

2012-01-24  |  06:46
Mówi:Waldemar Pawlak
Funkcja:Wicepremier, Minister Gospodarki
  • MP4

    To spółka, która ma najlepszą pozycję na wejście na giełdę - powiedział wicepremier Waldemar Pawlak. I zapowiedział, że jej debiut na GPW będzie przygotowywany na ten rok.

    Termin debiutu uzależniony jest od postępów w konsolidacji grupy.

    - Na ten rok przygotowujemy spółkę Węglokoks do prywatyzacji, po skonsolidowaniu tych aktywów, które spółka nabyła na przełomie roku i w ubiegłym roku. Będziemy uruchamiali ten proces dynamicznie, bo w tym sektorze to spółka, która ma w tej chwili najlepszą pozycję do wejścia na giełdę - uważa Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki.

    Nie bez znaczenie będzie też sytuacja na rynkach światowych. Zdaniem Pawlaka przy niesprzyjających warunkach na giełdach z debiutem nie ma się co spieszyć.

    - Trzeba pamiętać, że ostatnio nastąpiła duża przecena i w niektórych przypadkach warto kilka miesięcy poczekać, żeby poziom notowań na giełdzie się odbudował. Indeksy amerykańskie wróciły do poziomu z połowy ubiegłego roku, czyli sprzed sierpniowego tąpnięcia. Natomiast, w Polsce jeszcze do tego trochę brakuje. Więc mówiąc o prywatyzacji trzeba myśleć też o tym, by trafić w dobry moment – podkreśla wicepremier.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Infrastruktura

    Padają kolejne rekordy generacji energii z OZE. Przez jakość sieci duży potencjał wciąż jest niezagospodarowany

    W Polsce padają w ostatnim czasie kolejne rekordy generacji prądu z OZE. – Potencjał wzrostu wciąż jednak mamy bardzo duży – zauważa Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska. W tej chwili ten potencjał pozostaje w dużej mierze niewykorzystany m.in. przez regulacje hamujące rozwój energetyki wiatrowej na lądzie i zły stan sieci elektroenergetycznych, który przekłada się na dużą liczbę odmów przyłączania nowych źródeł odnawialnych albo konieczność ich czasowego wyłączania. Ekspert wskazuje, że to dwa najważniejsze zadania dla nowego rządu, który na czerwiec br. zapowiedział już liberalizację tzw. ustawy wiatrakowej.

    Edukacja

    Polacy mało wiedzą o instytucji rodzicielstwa zastępczego. Dwie trzecie społeczeństwa nigdy nie spotkało się z tym pojęciem

    Aż 64 proc. Polaków nigdy nie spotkało się z pojęciem rodzicielstwa zastępczego zawodowego – wynika z badania przeprowadzonego w marcu br. na zlecenie Fundacji Happy Kids. Najliczniejszą grupą, która nie zna tego pojęcia, stanowią respondenci między 18. a 22. rokiem życia. Co 10. badany nie wie, jaka jest różnica między rodzicem zastępczym a rodzicem adopcyjnym. Zdaniem ekspertów brak świadomości ma konsekwencje dla rozwoju instytucji pieczy zastępczej w Polsce.

    IT i technologie

    Nowy ośrodek w Krakowie będzie wspierać innowacje dla NATO. Połączy start-upy i naukowców z sektorem obronności

    Połączenie najzdolniejszych naukowców oraz technologicznych start-upów z firmami z sektora obronnego i wojskowego – to główny cel akceleratora, który powstaje w Krakowie. Będzie on należał do natowskiej sieci DIANA, która z założenia ma służyć rozwojowi technologii służących zarówno w obronności, jak i na rynku cywilnym w krajach sojuszniczych NATO. Eksperci liczą na rozwiązania wykorzystujące m.in. sztuczną inteligencję, drony czy technologie kwantowe. Dla sektora to szansa na pozyskanie innowacji na skalę światową, a dla start-upów szansa na wyjście na zagraniczne rynki i pozyskanie środków na globalny rozwój.

    Partner serwisu

    Instytut Monitorowania Mediów

    Szkolenia

    Akademia Newserii

    Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.