Mówi: | Krzysztof Zamasz |
Funkcja: | Wiceprezes zarządu |
Firma: | Tauron |
Tauron chce mieć 800 MW mocy z zielonej energii do 2020 roku
Producenci walczą o udział w rynku ekologicznej energii. Kto pierwszy zbuduje odpowiednie elektrownie, ten więcej skorzysta na tym obiecującym rynku. Tauron będzie na nim inwestował pod warunkiem, że nowe regulacje zapewnią opłacalność takich projektów.
Do podziału jest 31 TWh (terawatogodzin), bo tyle ma wynieść ilość energii produkowanej z wiatru, słońca, wody czy biogazu do 2030 roku w Polsce. Inwestycje, które realizuje zrealizować Tauron zakładają posiadanie urządzeń produkujących do 800 MW mocy z odnawialnych źródeł.
– Musimy mieć świadomość, że nie jesteśmy w stanie porównywać mocy energetyki odnawialnej do mocy takiej klasycznej – węglowej czy gazowej. Czas pracy tych tradycyjnych jednostek jest o wiele dłuższy. Z jednego megawata energii odnawialnej mamy mniej kilowatogodzin energii niż z tradycyjnych źródeł. Ale oczywiście w naszym portfelu wytwórczym jest znaczące miejsce na energetykę odnawialną – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Krzysztof Zamasz, wiceprezes Taurona.
Tauron eksploatuje obecnie 35 elektrowni wodnych o łącznej mocy prawie 126 MW i dwie farmy wiatrowe o łącznej mocy ponad 60 MW. Wiceprezes spółki zapowiada, że nowe inwestycje ruszą pełną parą, gdy zostaną zakończone prace nad ustawą o odnawialnych źródłach energii (OZE).
– Czekamy na losy ustawy o OZE, ponieważ ona w dość dużym stopniu otworzy nowe obszary potencjalnego rozwoju inwestycji w energetykę odnawialną, takich jak fotowoltaika [pozyskiwanie energii słonecznej – przyp. red.], biogazownie, mikrogeneracja [produkowanie energii przez końcowych odbiorców – przyp. red.], itd. W najbliższych latach produkacja z OZE będzie oparta o wodę i wiatr – mówi Krzysztof Zamasz.
W polu zainteresowania grupy mają znaleźć się takie odnawialne źródła, które po wprowadzeniu nowych regulacji staną się bardziej opłacalne. Według ostatniego projektu ustawy, którą przygotowuje resort gospodarki, największe wsparcie ma otrzymać fotowoltaika, natomiast dofinansowanie do produkcji biogazu ma być stopniowo wyłączane. Jakie zapisy znajdą się w niej w ostatecznej wersji, trudno dziś przewidzieć, ponieważ projekt musi przejść przez Sejm i Senat.
– Jeżeli w ustawie jest system wsparcia ukierunkowany na takie inwestycje, jak chociażby fotowoltaika, to będziemy bardzo mocno rozważali, zaangażowanie w takie inwestycje – zapowiada Krzysztof Zamasz.
Zgodnie z założeniami „Polityki energetycznej Polski do 2030 roku” zapotrzebowanie na energię będzie wynosić 169,3 TWh, w tym produkowanej z odnawialnych źródeł – 31 TWh (18,4 proc. produkcji całkowitej). W 2011 roku zużycie krajowe wyniosło 158 TWh.
Czytaj także
- 2024-12-18: Rekordowa pożyczka z KPO dla Tauronu. 11 mld zł trafi na modernizację i rozbudowę sieci dystrybucji
- 2024-12-12: 15 proc. Polaków na co dzień korzysta z miejskich rowerów publicznych. To rosnący potencjał dla reklamodawców
- 2024-12-18: Rolnictwo czekają znaczące inwestycje. Bez nich trudno będzie zapewnić żywność 10 mld ludzi
- 2024-11-27: Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-11-20: Branża wiatrakowa niecierpliwie wyczekuje liberalizacji przepisów. Zmiany w prawie mocno przyspieszą inwestycje
- 2024-11-18: Potrzeba 10 razy większej mocy magazynów energii, niż obecnie mamy. To pomoże odciążyć system
- 2024-11-14: Odwożenie dzieci do szkoły samochodem nie bez wpływu na jakość powietrza. Wielu rodziców tylko po to uruchamia auto
- 2024-11-25: Futra z negatywnym wpływem na środowisko na każdym etapie produkcji. Wiąże się z 400-krotnie większym zużyciem wody niż poliestru
- 2024-10-28: Polski przemysł nie jest gotowy na większy udział OZE. Potrzebne są inwestycje w magazyny energii
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.