Mówi: | Krzysztof Zamasz |
Funkcja: | Wiceprezes zarządu |
Firma: | Tauron |
Tauron chce mieć 800 MW mocy z zielonej energii do 2020 roku
Producenci walczą o udział w rynku ekologicznej energii. Kto pierwszy zbuduje odpowiednie elektrownie, ten więcej skorzysta na tym obiecującym rynku. Tauron będzie na nim inwestował pod warunkiem, że nowe regulacje zapewnią opłacalność takich projektów.
Do podziału jest 31 TWh (terawatogodzin), bo tyle ma wynieść ilość energii produkowanej z wiatru, słońca, wody czy biogazu do 2030 roku w Polsce. Inwestycje, które realizuje zrealizować Tauron zakładają posiadanie urządzeń produkujących do 800 MW mocy z odnawialnych źródeł.
– Musimy mieć świadomość, że nie jesteśmy w stanie porównywać mocy energetyki odnawialnej do mocy takiej klasycznej – węglowej czy gazowej. Czas pracy tych tradycyjnych jednostek jest o wiele dłuższy. Z jednego megawata energii odnawialnej mamy mniej kilowatogodzin energii niż z tradycyjnych źródeł. Ale oczywiście w naszym portfelu wytwórczym jest znaczące miejsce na energetykę odnawialną – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Krzysztof Zamasz, wiceprezes Taurona.
Tauron eksploatuje obecnie 35 elektrowni wodnych o łącznej mocy prawie 126 MW i dwie farmy wiatrowe o łącznej mocy ponad 60 MW. Wiceprezes spółki zapowiada, że nowe inwestycje ruszą pełną parą, gdy zostaną zakończone prace nad ustawą o odnawialnych źródłach energii (OZE).
– Czekamy na losy ustawy o OZE, ponieważ ona w dość dużym stopniu otworzy nowe obszary potencjalnego rozwoju inwestycji w energetykę odnawialną, takich jak fotowoltaika [pozyskiwanie energii słonecznej – przyp. red.], biogazownie, mikrogeneracja [produkowanie energii przez końcowych odbiorców – przyp. red.], itd. W najbliższych latach produkacja z OZE będzie oparta o wodę i wiatr – mówi Krzysztof Zamasz.
W polu zainteresowania grupy mają znaleźć się takie odnawialne źródła, które po wprowadzeniu nowych regulacji staną się bardziej opłacalne. Według ostatniego projektu ustawy, którą przygotowuje resort gospodarki, największe wsparcie ma otrzymać fotowoltaika, natomiast dofinansowanie do produkcji biogazu ma być stopniowo wyłączane. Jakie zapisy znajdą się w niej w ostatecznej wersji, trudno dziś przewidzieć, ponieważ projekt musi przejść przez Sejm i Senat.
– Jeżeli w ustawie jest system wsparcia ukierunkowany na takie inwestycje, jak chociażby fotowoltaika, to będziemy bardzo mocno rozważali, zaangażowanie w takie inwestycje – zapowiada Krzysztof Zamasz.
Zgodnie z założeniami „Polityki energetycznej Polski do 2030 roku” zapotrzebowanie na energię będzie wynosić 169,3 TWh, w tym produkowanej z odnawialnych źródeł – 31 TWh (18,4 proc. produkcji całkowitej). W 2011 roku zużycie krajowe wyniosło 158 TWh.
Czytaj także
- 2025-03-28: Enea zapowiada kolejne zielone inwestycje. Do 2035 roku chce mieć prawie 5 GW mocy zainstalowanej w OZE
- 2025-03-05: KE pracuje nad planem działań dla przemysłu motoryzacyjnego. Eksperci widzą dla niego przyszłość w technologiach bezemisyjnych
- 2025-02-25: Polska systematycznie odchodzi od węgla. Unijny cel redukcji emisji do 2030 roku może się jednak nie udać
- 2025-02-10: Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci
- 2025-01-27: Liczebność ponad 40 gatunków ptaków gwałtownie spada. Coraz mniej czajek i gawronów
- 2025-02-14: Spływające resztki nawozów największym zagrożeniem dla Bałtyku. Pojawiają się nowe wyzwania związane z energetyką wiatrową
- 2024-12-18: Rekordowa pożyczka z KPO dla Tauronu. 11 mld zł trafi na modernizację i rozbudowę sieci dystrybucji
- 2024-12-12: 15 proc. Polaków na co dzień korzysta z miejskich rowerów publicznych. To rosnący potencjał dla reklamodawców
- 2024-12-18: Rolnictwo czekają znaczące inwestycje. Bez nich trudno będzie zapewnić żywność 10 mld ludzi
- 2024-11-27: Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Krakowska fabryka Philip Morris przestawia się na produkcję wkładów tytoniowych do nowych podgrzewaczy. Amerykański koncern ogłosił zakończenie inwestycji o wartości blisko 1 mld zł
Koncern Philip Morris International (PMI) zakończył wartą niemal 1 mld zł modernizację fabryki w Krakowie. Nowe linie produkcyjne są w stanie wyprodukować w skali roku do 11 mld sztuk wkładów tytoniowych do podgrzewania, w tym do najnowszego systemu podgrzewania tytoniu, który właśnie trafił do sprzedaży w Polsce. To część globalnego planu firmy dotyczącego stopniowego wygaszania papierosów. W ciągu dekady PMI wprowadził blisko 30 proc. mniej papierosów na rynek. Zgodnie z planami do 2030 roku 2/3 globalnych przychodów PMI ma pochodzić z wyrobów bezdymnych, w tym z tytoniu do podgrzewania.
Transport
Eksperci apelują o przyspieszenie wdrożenia ETCS na polskiej kolei. Można to zrobić taniej i szybciej

Tylko w 2024 roku doszło na polskiej kolei do niemal 200 tzw. zdarzeń SPAD, czyli najczęściej przejechania przez pociąg sygnału „Stój”. Liczba takich incydentów z roku na rok rośnie, co może prowadzić do poważnych zagrożeń. Ograniczeniu konsekwencji ludzkich błędów ma służyć Europejski System Sterowania Ruchem Kolejowym (ETCS). Obecnie jest on wdrożony na zaledwie 1 tys. km linii kolejowych w Polsce, mimo że pierwotne plany zakładały zakończenie wdrożenia do 2023 roku.
Ochrona środowiska
W najbliższych latach wzrośnie zapotrzebowanie na metale i energię. To będzie wpływać na notowania surowców

Początek 2025 roku przyniósł zwyżkę cen niektórych surowców. Podrożało nie tylko złoto, ale także gaz, miedź czy aluminium. Ma to związek m.in. z ogólną niepewnością geopolityczną i gospodarczą, cłami, a także z postępującą elektryfikacją i rosnącym zapotrzebowaniem na energię. Cła i zmiany klimatu będą z kolei najmocniej wpływać na notowania surowców rolnych. Po kilku miesiącach stabilizacji już wzrosły ceny pszenicy i kukurydzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.