Mówi: | Karolina Jarosińska |
Funkcja: | dyrektor zarządzająca |
Firma: | ExecMind |
Sektor biotechnologii przyciąga coraz więcej naukowców. Najbardziej poszukiwani są specjaliści z kompetencjami laboratoryjnymi i pracownicy rozwoju biznesu
Polska jest ważnym graczem światowego sektora biotechnologii. Staje się też jedną z najatrakcyjniejszych lokalizacji dla międzynarodowych projektów biotechnologicznych, m.in. dzięki szerokiemu dostępowi do wysoko wykwalifikowanej kadry. – Obecnie firmy szukają pracowników w obszarze business developmentu oraz metabolizmu i toksykologii leków w wydaniu przedklinicznym – ocenia Karolina Jarosińska, dyrektor zarządzająca ExecMind.
– Branża biotechnologiczna nieustająco poszukuje pracowników. W 2012 roku mieliśmy około 80 firm biotechnologicznych, teraz tych firm mamy około 180 i około 10 tys. osób, które pracują w obszarze biotechnologii. To jest branża, która bardzo mocno się rozwija, nie tylko na przestrzeni ostatnich lat w Polsce, ale również na świecie i firmy, zresztą nie tylko w Polsce, potrzebują osób, które są przede wszystkim doświadczone w procesie odkrywania i rozwoju nowych leków – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Karolina Jarosińska, założycielka i dyrektor zarządzająca ExecMind.
Z danych GUS wynika, że w 2022 roku działalność w dziedzinie biotechnologii prowadziło 187 przedsiębiorstw, w których pracowało 4317 osób. Działalnością badawczą i rozwojową w biotechnologii zajmowały się 234 podmioty, gdzie zaangażowanych było 8431 osób.
Polska Agencja Inwestycji i Handlu podaje, że Polska jest już ważnym graczem światowego sektora biotechnologii. Świadczą o tym innowacyjne rozwiązania, nowatorskie terapie i szybkie tempo wzrostu. Sektor biotechnologiczny ma coraz lepsze know-how i bardziej zaawansowane projekty badawczo-rozwojowe, m.in. w zakresie rozwoju nowych leków i biotechnologicznych metod diagnostycznych czy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego wspierających prace B+R. Rocznie na badania i rozwój branża przeznacza 1,5 mld zł, tym samym stając się atrakcyjnym rynkiem.
– Sektor potrafi zatrzymać pracowników. W obszarze biotechnologii pojawia się coraz więcej nowych miejsc pracy, przy czym to są stanowiska, które wymagają albo konkretnych umiejętności w laboratorium, na przykład produkcja, oczyszczanie białek, praca w ogóle w biologii molekularnej, w obszarze chemii medycznej, chemii organicznej, więc tych procesów, które mamy po drodze w związku z odkrywaniem i rozwojem leków, aż do wczesnych badań klinicznych jest naprawdę sporo – przekonuje ekspertka.
Polska jest jedną z najatrakcyjniejszych lokalizacji dla międzynarodowych projektów biotechnologicznych, m.in. ze względu na szeroki dostęp do wysoko wykwalifikowanych badaczy. Programy kształcenia na kierunkach biotechnologia i medycyna biotechnologia, biotechnologia molekularna, biotechnologia środowiskowa i inne studia o charakterze biologii w roku akademickim 2023/2024 oferowało 36 uczelni, w tym zdecydowana większość na poziomie doktoranckim.
Z drugiej strony polski sektor jest też w stanie zatrzymać najlepszych absolwentów, ale i przyciągnąć zagranicznych naukowców ze względu na konkurencyjne zarobki.
– Mamy coraz lepsze warunki finansowe, nie tylko dla kadry naukowej średniego i wyższego szczebla, ale też biznesowej. Mamy też takie stanowiska w polskich spółkach biotechnologicznych, ale i choćby w instytutach naukowych, które mają warunki płacowe bardzo zbliżone albo na równym poziomie jak europejscy koledzy i koleżanki z branży – ocenia Karolina Jarosińska.
Przygotowany przez Pharma Jobs „Raport płac i preferencji pracowników” wskazuje, że branża farmaceutyczna oraz sektor badań klinicznych jest obecnie jednym z najbardziej pożądanych przez pracowników segmentów rynku pracy. Wysokie wynagrodzenia, rozbudowane pakiety benefitów oraz możliwości dynamicznego rozwoju przyciągają zarówno doświadczonych pracowników, jak i tych dopiero rozpoczynających swoją karierę zawodową. W ostatnim czasie coraz więcej globalnych koncernów farmaceutycznych otwiera swoje filie w Polsce, przyczyniając się do powstania wielu nowych miejsc pracy.
Z raportu wynika, że ponad połowa (55 proc.) badanych jest zadowolona ze swoich zarobków. Jednocześnie 33 proc. planuje zmianę pracy w ciągu najbliższego roku, a 39 proc. nie wyklucza zmiany, jeśli pojawi się atrakcyjna oferta.
– Są stanowiska w branży biotechnologicznej, które są bardzo wysoko płatne, jak chief scientific officer, czyli taki dyrektor naukowy, który ma już za sobą wiele sukcesów, świetny track record. Czy stanowiska o profilu business developmentowym, powiedzmy chief business development officer, gdzie te średnie przedziały wynagrodzeń w Europie to 180 do 250 tys. euro, trochę lepiej płatne w Stanach – wymienia założycielka ExecMind. – Ogólnie to branża bardzo wymagająca intelektualnie, więc płaci się po prostu za wiedzę, możliwość przetwarzania tej wiedzy oraz za odpowiednie kontakty.
Raport Pharma Jobs wskazuje, że uśrednione zarobki brutto w ujęciu miesięcznym, z premiami wynoszą w branży od ok. 7 tys. do ponad 30 tys. zł. Najwięcej mogą zarobić osoby zatrudnione przy zarządzaniu projektami (do ok. 55 tys. zł), zarządzaniu i analizie danych (do 42 tys. zł), monitorowaniu badań klinicznych (do 38 tys. zł) czy rejestracji badań (37 tys. zł).
– W polskich, europejskich spółkach bardzo widoczna jest wzmożona aktywność w obszarze business developmentu, tzw. partneringu czy sprzedaży serwisu. Osoby, które mają background biotechnologiczny, biologiczny i nie chcą pracować już w laboratorium, przeszły tam pewną ścieżkę i chciałyby rozwinąć swoje skrzydła i kompetencje w obszarze rozwoju biznesu, to właśnie teraz jest bardzo dobry trend, jeśli chodzi o ich zatrudnienie – mówi Karolina Jarosińska. – W samej części laboratoryjnej widzimy bardzo mocny nacisk na poszukiwanie specjalistów z konkretnymi kompetencjami laboratoryjnymi, to znaczy produkcja, oczyszczanie białek, ale też chemia medyczna czy organiczna, procesy związane z badaniami przedklinicznymi czy tzw. metabolizmem leków.
Czytaj także
- 2025-06-30: Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
- 2025-06-16: Testowanie pojazdów zautomatyzowanych wkrótce będzie możliwe. To odpowiedź na postulaty przedsiębiorców
- 2025-06-05: Polacy leczą samodzielnie ponad połowę lekkich dolegliwości zdrowotnych. Jesteśmy liderem UE
- 2025-06-18: Konieczna większa edukacja na temat dbania o zdrowie i dostępnych leków. To kluczowe dla rozwoju samoleczenia
- 2025-06-12: Nowe technologie mogą wspierać samoleczenie. Szczególnie pomocne są dane zbierane przez aplikacje i urządzenia mobilne
- 2025-05-27: Globalny sektor finansowy mocniej otwiera się na blockchain. Nowe regulacje likwidują kolejne bariery na rynku
- 2025-05-22: Statystyki dotyczące otyłości coraz bardziej niepokojące. Niewielki odsetek chorych podejmuje leczenie
- 2025-05-27: Doda: Udało mi się całkowicie zwalczyć przyczynę Hashimoto, a nie tylko skutki tej choroby. Nadal będę się dzielić moimi doświadczeniami i nie dam się zastraszyć
- 2025-06-04: Bryska: Kończę prace nad nowym albumem. To jest bardzo osobisty krążek opowiadający o nowym okresie w moim życiu
- 2025-06-30: Maciej Pertkiewicz: Darek „Stolarz” szukał swojej drogi zawodowej i znalazł ją w Polsacie. Jest on dla programu bardzo cenną postacią
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.