Mówi: | prof. Jerzy Buzek |
Funkcja: | Europoseł, były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego |
"Były chwile trudne, były też momenty wspaniałe" - Jerzy Buzek podsumowuje swoją kadencję w PE
Będzie co wspominać. 2,5-roczna kadencja Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego obfitowała w wydarzenia zarówno pozytywne, jak i negatywne. I jak podkreśla Jerzy Buzek, pomogła mu się przekonać, jak wysoka jest pozycja Polski w Europie i poza nią.
Prof. Jerzy Buzek został wybrany na Przewodniczącego PE w lipcu 2009 roku. Kilka dni temu zastąpił go Niemiec Martin Schulz. To było trudne i pracowite 2,5 roku dla Polaka.
- Były chwile trudne. W momencie, jak odkryto, że kilku posłów zachowało się niegodnie i ja odpowiedziałem na to Kodeksem Postępowania dla posłów. Kodeksem, który mówi o transparentności, przejrzystości każdego posła, o deklaracjach finansowych, o zapobieganiu konfliktowi interesów. Myślę, że to było docenione przez moich kolegów, bo tylko trzy osoby głosowały przeciwko kodeksowi - wspomina Jerzy Buzek.
Kadencja Buzka przypadła na trudny czas kryzysu. Instytucje unijne dokładają wszelkich starań, by strefa euro i cała UE wyszły z niego bez szwanku. Ale dyskusje o tym, co najlepsze dla europejskiej gospodarki do najłatwiejszych nie należą.
- Trudnym momentem było zanegowanie zanegowanie jednorocznego budżetu na 2011. Mi chodziło o to, żeby Parlament Europejski wywalczył wpływ na wieloletni budżet Unii, bo PE chce bogatego budżetu, a Unia dziś potrzebuje bogatego budżetu, żeby mogła się dobrze rozwijać, tworzyć nowe miejsca pracy - przyznaje były Przewodniczący PE.
Wysiłek jednak bywał nagradzany.
- Były momenty wspaniałe, np. mój pobyt na zewnątrz Unii: w Mołdowie czy na Placu Męczenników w Trypolisie, gdzie ludzie wiwatowali na cześć Europy. Jak się dowiadywali w Tunezji, w Egipcie, że ja jestem z Polski, nie tylko z Europy, to radość była tym większa - mówi Jerzy Buzek.
I przyznaje, że podczas kadencji mógł się przekonać o tym, jak wysokie notowania Polska ma w Europie i w krajach arabskich.
- Mogłem po korytarzach Parlamentu chodzić z prawdziwą satysfakcją, bo pozycja Polski jest naprawdę wysoka - podkreśla Buzek.
O swoim następcy Polak mówi: - Mam przekonanie, że ten jego ekspansywny, medialny, głośny sposób sprawowania urzędu może okazać się skuteczny. Byle tylko powściągał się w momentach najważniejszych i reprezentował postawę neutralną, bo przewodniczący podczas dyskusji w samym Parlamencie Europejskim nie może przyjmować żadnej ze stron, musi być całkowicie neutralny.
Krótsza kadencja Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego to rezultat nieformalnego porozumienia dwóch największych sił politycznych w PE: socjaldemokratów i chadeków, którzy po wyborach w 2009 roku zadecydowały, że podzielą 5-letnią kadencję między sobą.
Czytaj także
- 2024-10-31: Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację. W pierwszej połowie przyszłego roku będzie się utrzymywać około 5-proc. wzrost cen
- 2024-11-07: Eksport produktów spożywczych z Polski spowalnia. Producentom coraz trudniej konkurować niższą ceną
- 2024-10-21: Druga polska prezydencja w Radzie UE okazją na wzmocnienie głosu polskich przedsiębiorców. Teraz ich aktywność w UE jest niewielka
- 2024-10-29: Polska pracuje nad propozycjami dotyczącymi konkurencyjności UE. To element przygotowań do prezydencji
- 2024-10-23: Prezydencja Węgier w UE za półmetkiem. Jej ocena dzieli europarlamentarzystów
- 2024-10-11: D. Obajtek: UE nie dorosła technologicznie do rezygnacji z samochodów spalinowych. Europejski rynek motoryzacyjny upada
- 2024-10-25: Gruzini wybierają nowy parlament. Sobotnie wybory mogą przesądzić o kursie kraju na dekady
- 2024-11-08: Komisja Europejska stwierdziła poprawę stanu praworządności w UE. Ruszyła kampania informacyjna na ten temat
- 2024-10-18: Firmy energetyczne cierpią na niedostatek kadr. Niepewność w branży zniechęca do edukacji w tym kierunku
- 2024-08-06: Nowa Komisja Europejska utrzyma „zielony” kurs. Jednak większy nacisk chce położyć na konkurencyjność gospodarki i dialog ze społeczeństwem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Akcesja Ukrainy będzie dużym wyzwaniem dla unijnego rolnictwa. Obie strony czeka kilka lat przygotowań
Ukraina ze względu na wielkość terytorium i żyzne grunty jest rolniczą potęgą. Jej przystąpienie do Unii Europejskiej może być wyzwaniem dla całego europejskiego rolnictwa. Pokazały to ostatnie lata, kiedy zwolnienie z ceł ukraińskich produktów zdestabilizowało sytuację rynków rolnych w części krajów. Ukraińskie rolnictwo wciąż nie spełnia unijnych wymagań. Komisja Europejska oceniła gotowość branży rolnej na 2 w sześciopunktowej skali.
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Konsument
Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców
Ponad 60 proc. konsumentów kupiło produkt na podstawie rekomendacji lub promocji przez twórców internetowych. 74 proc. uważa, że treściom przekazywanym przez influencerów można zaufać – wynika z badania EY Future Consumer Index. W Polsce na influencer marketing może trafiać ok. 240–250 mln zł rocznie, a marki widzą ogromny potencjał w takiej współpracy. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikroinfluencerzy, czyli osoby posiadające od kilku do kilkudziesięciu tysięcy followersów, ale o silnym zaangażowaniu.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.