Mówi: | Marek Panek |
Funkcja: | Wiceprezes |
Firma: | Asseco Poland |
Asseco Poland: 1100 kontraktów podpisanych w ciągu 6 miesięcy. 70 proc. przychodów z zagranicy
Branża medyczna, bankowość, rolnictwo, energetyka i administracja publiczna. To przykładowe sektory, w których firma informatyczna Asseco Poland dywersyfikuje swoją działalność. Polityka ta dotyczy również miejsc, w których prowadzi biznes. Ponad 70 proc. przychodów spółki pochodziło w I półroczu z zagranicy. Transakcje zagraniczne miały blisko 50 proc. udziału w wypracowanym zysku operacyjnym.
Ponad 1000 podpisanych kontraktów i 500 pomyślnie ukończonych projektów – to bilans I półrocza Grupy Asseco.
– W pierwszym półroczu podpisaliśmy ponad 1100 kontraktów. To jest naprawdę dużo. Są w tym zarówno duże kontrakty, jak i mniejsze. Teraz dzieje się kilka przetargów znaczących w Polsce. Też mamy nadzieje w niektórych z nich zaistnieć – mówi Agencji Informacyjnej Newseria wiceprezes spółki Marek Panek.
Asseco systematycznie rozbudowuje holdingi działające w poszczególnych regionach Europy, m.in. Asseco Central Europe, Northern Europe czy Asseco DACH (Niemcy, Austria i Szwajcaria). Największy wzrost przychodów odnotowano jednak w spółkach działających na rynku bałkańskim (o 11 proc.) i na rynku izraelskim (o 32 proc.). To dzięki fuzji z izraelskim producentem oprogramowania, spółka weszła również na rynki amerykański, kanadyjski, japoński i australijski.
Dzięki zróżnicowaniu sektorów i kierunków działalności, Asseco udało się uniknąć problemów związanych z zakończeniem współpracy z tak dużym partnerem, jak PZU.
– Nasza firma jest naprawdę bardzo dobrze zdywersyfikowana. Jeśli weźmiemy obroty 10 ważniejszych klientów Asseco, to jest to mniej niż 17 proc. całej sprzedaży. Więc to PZU wiele nam nie waży. My jesteśmy w wielu krajach. Polski rynek to jest ok. 30 proc. – mówi Marek Panek.
Obecność na wielu zagranicznych rynkach powoduje, że Asseco stało się siódmym producentem oprogramowania w Europie.
– To jest naprawdę dobra pozycja. Jeszcze kilka lat temu w takich rankingach w ogóle nas nie było – przypomina Marek Panek. – Fakt, że skoncentrowaliśmy się na tej działalności, czyli produkcja własnego software i dostawa usług z nim związanych, to jest coś, co sprawiło, że my jesteśmy dzisiaj w tym miejscu, że możemy tak dobre wyniki pokazywać.
Poza dotychczasowymi kierunkami rozwoju, Asseco zmierza również na Wschód. Wczoraj spółka podpisała list intencyjny w sprawie nabycia większości akcji spółki informatycznej działającej na rynku rosyjskim.
– List intencyjny, który podpisaliśmy, obliguje nas do tego, aby tej nazwy na razie nie ujawniać. Natomiast jest to nasz kolejny krok w realizacji międzynarodowej strategii rozwoju. Myślę, że rynek rosyjski jest rynkiem bardzo ciekawym. Z tą firmą rozmawialiśmy dość długo, perspektywy są duże i mam nadzieję, że to będzie kolejny dobry ruch Asseco – mówi wiceprezes spółki.
Z informacji, które ujawnia wynika, że rosyjska firma zajmuje się dostawą oprogramowania dla sektora finansowego i bankowego i jest liderem jego w produkcji. Strony na razie negocjują warunki umowy, a podpisanie umowy przewidziane jest na początek października.
Jak podkreśla wiceprezes, proces przejęć pozostaje otwarty. W ciągu ostatniego pół roku do Grupy dołączyły m.in. takie firmy, jak polski CK Zeto oraz SKG, amerykański Exzac czy izraelski Netwise Aplications.
– Cały czas szukamy produktów i spółek, które pozwolą uzupełnić nam ofertę Asseco. Kilka akwizycji zostało już dokonanych – mówi Marek Panek. – To już dwa lata minęło, kiedy zainwestowaliśmy w spółkę izraelską [Formula Systems, wrzesień 2010 – przyp. red]. i proszę mi wierzyć, zrobili wszystko, co obiecali, a nawet trochę więcej i chociaż były wątpliwości dwa lata temu, to wszyscy możemy być z tego ruchu zadowoleni.
Poza dotychczas preferowanymi branżami, czyli administracją publiczną, sektorem finansowym i przedsiębiorstwami, w portfelu spółki znajdują się również inne dziedziny, m.in. rolnictwo, energetyka i sektor medyczny.
– Ten sektor jest jednym z wielu, na których Asseco funkcjonuje. Nas cieszy to, że mamy w nim bardzo interesującą pozycję. W Polsce obsługujemy ponad 400 szpitali, czyli to jest większość tego rynku. W tej chwili produkujemy i zaczęliśmy wdrażać nową wersję rozwiązania dla szpitali. Jest dobrze przyjmowana przez klientów i to jest nasza przyszłość – przekonuje Marek Panek.
W I półroczu zarówno przychody ze sprzedaży, jak i zysk netto Asseco wzrosły w tempie dwucyfrowym – odpowiednio o 14 proc. i 20 proc.
Asseco to największa spółka informatyczna notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych i jednocześnie ważny gracz na europejskim rynku producentów oprogramowania. Z jej produktów korzysta ponad połowa banków działających w Polsce. Stworzyła również systemy dla administracji publicznej, m.in. dla ZUS, ARiMR, MSWiA oraz instytucji międzynarodowych (NATO, Frontex).
Czytaj także
- 2024-12-18: Co trzeci nastolatek nie rozmawia o pieniądzach z rodzicami. To ma wpływ na jego zachowania w świecie finansów
- 2025-01-07: Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową
- 2024-11-29: PGE: Na dniach zapadnie decyzja inwestycyjna dla Baltica 2. Ta morska farma wiatrowa ma zacząć działać od 2027 roku
- 2025-01-14: Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
- 2024-10-18: Katarzyna Dowbor: Po rewolucji telewizja publiczna już staje na wszystkie nogi. Dobrze sobie teraz radzimy i wierzymy, że część osób wróci do nas
- 2024-10-22: Robert El Gendy: Zauważam inne programy śniadaniowe i dobrze, że one są. Konkurencja nakręca nas do walki o widzów
- 2024-11-06: Robert Stockinger: Wziąłem na siebie odpowiedzialność podnoszenia jakości Telewizji Polskiej i przywracania jej blasku
- 2024-09-24: Lotniska regionalne z dużym wzrostem czarterów. Stały się motorem napędowym ruchu pasażerskiego
- 2024-09-13: Grupa PGE wciąż zwiększa wydatki na inwestycje. Po raz pierwszy przekroczyły 4,5 mld zł
- 2024-08-12: Ponad 200 polskich sportowców walczyło w Paryżu nie tylko o medale, ale też nagrody finansowe i uwagę sponsorów. To szczególnie istotne dla mniej popularnych dyscyplin
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Praca

Dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry przyciąga do Polski inwestorów. Kluczowymi partnerami stają się firmy z Wielkiej Brytanii
Polska zajmuje szóste miejsce w Europie pod względem atrakcyjności inwestycyjnej. Jako największa gospodarka w regionie, ze strategicznym położeniem, odgrywa istotną rolę w budowaniu odpornych, zrównoważonych i konkurencyjnych łańcuchów dostaw w szybko zmieniającym się globalnym środowisku. Tym samym jej potencjał inwestycyjny wciąż rośnie. Wielka Brytania już jest strategicznym partnerem dla Polski, potencjał jest jednak znacznie większy.
Sport
Coraz lepsze perspektywy dla branży fitness. Sieć Xtreme Fitness Gyms zapowiada rozwój również poza Polską

Ponad połowa Polaków deklaruje aktywność fizyczną co najmniej raz w tygodniu. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor, w 2025 roku 14 proc. osób planuje zwiększyć wydatki na siłownię, dietę oraz wizyty u specjalistów. W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie sieci fitness dynamicznie rozwijają swoją działalność i dostosowują liczbę placówek do popytu. Xtreme Fitness Gyms zamierza do 2027 roku uruchomić 227 lokalizacji, w tym roku ma też powstać około 10 placówek Xtreme KiDS przeznaczonych dla dzieci. W planach jest również ekspansja zagraniczna.
Polityka
Przyspiesza proces wstąpienia Mołdawii do UE. Unia przeznaczy dla tego kraju ponad 1,8 mld euro wsparcia

– Wspieranie procesu integracji europejskiej Republiki Mołdawii jest kluczowe dla Polski – przekonuje Michał Szczerba, europoseł z Platformy Obywatelskiej. Mołdawia uzyskała oficjalny status kandydata do UE w 2022 roku. W opinii Komisji Europejskiej robi systematyczne postępy pomimo bezprecedensowych wyzwań, wynikających z intensyfikacji przez Moskwę działań hybrydowych obliczonych na wewnętrzną destabilizację tego państwa. Przyznany pakiet pomocy ma wesprzeć Mołdawię w implementacji reform związanych z akcesją do UE.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.