Newsy

Giełda ratunkiem dla kopalń. Węglokoks zadebiutuje wiosną 2013, Kompania Węglowa rok później

2012-09-13  |  06:45
Mówi:Tomasz Tomczykiewicz
Funkcja:Wiceminister Gospodarki
  • MP4

    Jastrzębska Spółka Węglowa i LW Bogdanka udowadniają, że kopalnie można sprywatyzować z sukcesem. W kolejce do giełdowego debiutu stoją Kompania Węglowa i Węglokoks. Ta ostatnia jest najbliżej upublicznienia, trwają ostatnie przygotowania do wejścia na parkiet. Nie należy jednak liczyć, że stanie się to jeszcze w tym roku. – W tym terminie wydaje się to niemożliwe. Kondycja spółek na giełdzie jest różna. Realny okres dzisiaj to wiosna przyszłego roku – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Tomasz Tomczykiewicz, wiceminister gospodarki.

    Wiceminister, odpowiedzialny w resorcie gospodarki za sprawy górnictwa, uważa, że to dobra droga na pozyskanie kapitału i restrukturyzację węglowych spółek. Zyskała na tym np. spółka Lubelski Węgiel Bogdanka, która była pierwszym sprywatyzowanym podmiotem w polskim górnictwie i pozyskała z giełdowego debiutu 528 mln zł.

     – Pokazuje to też Jastrzębska Spółka Węglowa, bo przecież mimo zawirowań na rynku, mimo kryzysu europejskiego, ma się całkiem dobrze. Zyski ubiegłoroczne były rewelacyjne. Jestem przekonany, że to jest jedyna droga do tego, aby przemysł węglowy miał się dobrze – przekonuje Tomasz Tomczykiewicz.

    JSW zadebiutowała na GPW w 2011 roku, czyli trzy lata po wejściu Bogdanki na warszawski parkiet. Oba przedsiębiorstwa pieniądze przeznaczają na rozwój.

    Po przetarciu szlaku przez Bogankę i JSW, czas na inne węglowej spółki. Na pierwszy ogień ma pójść Węglokoks, którego debiut na giełdzie wiceminister prognozuje na wiosnę przyszłego roku.

     –  W przypadku Węglokoksu Ministerstwo Skarbu Państwa ma wybrać doradcę prywatyzacyjnego. Po tej decyzji i pracy doradcy będzie można powiedzieć, że spółka jest przygotowana do wejścia na giełdę – informuje Tomasz Tomczykiewicz.

    Następna w kolejce jest Kompania Węglowa, która zgodnie z planem ma zostać sprywatyzowana w 2014 roku.

     – To jest realny termin. Spółka się już przygotowuje, ale nie ma jeszcze decyzji formalnej, właścicielskiej o tym, żeby do prywatyzacji przystąpić. Czekamy na ostateczną decyzję premiera Pawlaka – zapowiada wiceminister.

    Mimo że utrzymuje się światowa koniunktura na węgiel, polskie niedoinwestowane kopalnie nie są w stanie jej wykorzystać. Stąd pilna potrzeba zwiększania wydajności wydobycia, a co za tym idzie – pozyskania kapitału na inwestycje. Od 2008 roku Polska jest importerem węgla netto, czyli kupuje z zagranicy więcej niż tam sprzedaje.

    W ubiegłym roku import węgla do Polski wzrósł do 14,7 mln ton, wobec 14,1 mln ton w porównaniu do 2010 roku. Najwięcej tego surowca kupiliśmy z Rosji, Ukrainy i Czech. Sprowadzamy węgiel również z Kolumbii i USA. Z kolei polski eksport węgla wyniósł w ubiegłym roku 5,7 mln ton.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Edukacja

    Coraz więcej Polaków widzi korzyści płynące z obecności w UE. Co ósmy wciąż jednak nie potrafi ich wskazać

    Członkostwo w UE cieszy się wśród Europejczyków rekordowo wysokim poparciem – wynika z tegorocznego Eurobarometru. Korzyści dla swojego kraju dostrzega 74 proc. obywateli Unii – to odsetek najlepszy od początku badań w 1983 roku. A w Polsce jest on jeszcze wyższy. Doceniamy przede wszystkim wkład UE w bezpieczeństwo, nowe możliwości zawodowe i rozwój gospodarczy kraju. Po 21 latach naszej obecności w UE wciąż jednak potrzebna jest europejska edukacja.

    Polityka

    Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego

    Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.

    Konsument

    Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

    Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.

    Partner serwisu

    Instytut Monitorowania Mediów

    Szkolenia

    Akademia Newserii

    Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.