Mówi: | Łukasz Kwiecień |
Funkcja: | Wiceprezes Zarządu |
Firma: | TFI PZU |
Trudna sytuacja na giełdzie, a TFI PZU zwiększa wartość aktywów o połowę
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU zwiększa wartość aktywów, którymi zarządza. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku o 50 procent. W tym samym czasie rynek TFI rósł w tempie pięciokrotnie mniejszym. Postawiliśmy na produkty, na fundusze, które zarabiają – tłumaczy strategię sukcesu Łukasz Kwiecień, wiceprezes Zarządu TFI PZU.
Bieżący rok jest trudny dla towarzystw funduszy inwestycyjnych. Prognozy analityków były mało obiecujące.
– Mimo tego, że okoliczności może nie są zbyt radosne, bo wszyscy mówią w kółko o kryzysie, o niepewności, co nie sprzyja podejmowaniu decyzji przez samych klientów, możemy pochwalić się dynamiką wzrostu aktywów, którymi zarządzamy – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Łukasz Kwiecień, wiceprezes Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych PZU.
Towarzystwo zarządza dziś aktywami, przekraczającymi kwotę 8,23 mld złotych, czyli o połowę większymi niż na przełomie roku 2011 i 2012.
– Branża, rozumiana jako rynek wszystkich TFI, zwiększyła wszystkie aktywa w zarządzaniu ledwie o kilkanaście procent – zauważa Kwiecień. – Mówimy tutaj o poziomach rzędu dwunastu procent.
Zdaniem wiceprezesa TFI PZU, potwierdza to słuszność obranej na początku tego roku strategii działania.
– Rok jest trudny, ale my chcemy dawać klientom możliwość zarządzania pieniędzmi, niezależnie czy deszcz pada, czy słońce świeci – tłumaczy. – Widać, że ludziom „przejadło się” takie klasyczne podejście do funduszy, mnożenie funduszy zrównoważonego wzrostu, klasycznych akcyjnych, które opierają się o porównywanie z konkretnymi indeksami giełdowymi.
Tym bardziej, że giełda zachowuje się niestabilnie, notując często spore spadki. Trudno więc mówić o długofalowym trendzie wzrostowym.
– Od paru lat jesteśmy w stanie bliskim schizofrenii, od paniki do euforii i tak naprawdę niewiele z tego wynika – tłumaczy wiceszef TFI PZU. – My postawiliśmy na produkty, na fundusze, które próbują zarabiać, oczywiście ponosząc adekwatne ryzyko, niezależnie od tego, czy sytuacja na rynku akcji czy obligacji jest sprzyjająca, czy też nie.
Jak podkreśla, firma zmienia strategię sprzedażową i otwiera się na klientów indywidualnych.
– TFI PZU nie był wcześniej znany zbyt dobrze na rynku detalicznym. W ciągu ośmiu miesięcy udało nam się to zmienić. W sierpniu połowa naszej sprzedaży to była sprzedaż realizowana już przez biura maklerskie, kierowana do klientów indywidualnych – mówi wiceprezes Towarzystwa. – Zmieniamy więc oblicze TFI PZU w ten sposób, że z firmy, kojarzonej głównie z zarządzaniem pieniędzmi samego PZU, stajemy się coraz bardziej firmą typowo rynkową, szukającą kapitału do zarządzania, oferującą rozwiązania klientom zewnętrznym, spoza grupy PZU.
Temu ma służyć podjęta współpraca z biurami maklerskimi, a za ich pośrednictwem z departamentami private banking kolejnych banków.
– To jest taki klient, którego jesteśmy w stanie przekonać do długotrwałej współpracy, oferując rozwiązania unikalne na rynku, czyli wyspecjalizowane fundusze zamknięte w emisjach niepublicznych – tłumaczy Łukasz Kwiecień.
Ale na tym firma poprzestać nie zamierza.
– Przygotowujemy się do tego również, żeby zaoferować coś dla szerokiej publiczności i tę naszą ofertę produktową modyfikujemy – przekonuje Kwiecień.
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU funkcjonuje na rynku od ponad 10 lat, oferując jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych o różnych strategiach inwestycyjnych. Można je nabyć w ponad 500 placówkach w całej Polsce.
Czytaj także
- 2025-06-30: Kończą się konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego. 2,4 mld euro trafi na sektor transportu po 2026 roku
- 2025-04-29: Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
- 2024-12-11: Kobiety nie wierzą w swoje kompetencje dotyczące inwestowania. Niska samoocena często przeszkadza w podjęciu pierwszych kroków
- 2024-12-13: PZU chce mocniej inwestować w sektor zdrowia i transformację energetyki. W strategii do 2027 roku zapowiada duże zmiany w strukturze grupy
- 2024-11-28: P. Serafin: Potrzebujemy bardziej elastycznego unijnego budżetu. UE musi ponownie stać się synonimem innowacyjności i konkurencyjności
- 2024-11-27: Fundusze Norweskie wspierają innowacje w polskich firmach. Ponad 200 projektów otrzymało granty o wartości 92 mln euro
- 2024-10-30: Wydatkowanie funduszy europejskich przez samorządy. Polska chce promować ten model w UE
- 2024-10-25: Gruzini wybierają nowy parlament. Sobotnie wybory mogą przesądzić o kursie kraju na dekady
- 2024-10-07: Nowotwór wykryty na wczesnym etapie może być całkowicie wyleczalny. Tylko co trzeci Polak wykonuje jednak regularne badania profilaktyczne
- 2024-09-26: W przyszłym roku spodziewana jest fala inwestycji ze środków UE. Prawo zamówień publicznych wymaga pewnych korekt
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Jednorazowe opakowania z plastiku mają do 2030 roku zniknąć z lokali gastronomicznych. Przekonanie klientów do pojemników wielorazowych może być wyzwaniem
Unijne przepisy zobowiązują firmy z branży HoReCa do ograniczenia w perspektywie 2030 roku jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych i zastąpienia choć części z nich opakowaniami wielorazowymi. Choć wielu Europejczyków pozytywnie odnosi się do oferowania opakowań wielorazowych przez lokale gastronomiczne, zaangażowanie użytkowników w zwrot pojemników może się okazać wyzwaniem.
Handel
Zbliża się szczyt UE–Chiny. Głównym tematem spotkania będzie polityka handlowa, w tym cła

Unia Europejska i Chiny odpowiadają łącznie za niemal 30 proc. światowego handlu, ale Europa wciąż ma ogromny deficyt handlowy w wymianie z Państwem Środka. Ostatnio relacje między Pekinem a Brukselą były pełne napięć, choćby w kwestii europejskich ceł na elektryki, chińskich ograniczeń eksportu metali ziem rzadkich, czy braku równowagi w dostępie do rynków. Szczyt UE–Chiny odbędzie się ponad półtora roku po poprzednim.
Polityka
Dane statystyczne pomogą przyspieszyć rozwój turystyki. Posłużą również do promocji turystycznej Polski

Główny Urząd Statystyczny we współpracy z resortem turystyki buduje nowoczesny portal analityczny Turystyka+. To interaktywne narzędzie, które umożliwia śledzenie zmian i porównywanie danych. Celem projektu jest wsparcie rozwoju turystyki na wielu poziomach – nie tylko krajowym, ale również lokalnym i regionalnym. Ma on być pomocny zarówno w podejmowaniu decyzji politycznych dotyczących infrastruktury turystycznej, jak i dla przedsiębiorców, co ma się przełożyć na rozwój sektora i gospodarki.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.