Mówi: | Marcin Laskowski, wiceprezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Martin Mellor, prezes zarządu, Ericsson w Polsce Jacek Drozd, prezes zarządu PGE Dystrybucja |
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
– Jesteśmy w trakcie transformacji systemu elektroenergetycznego, która polega na tym, że dekarbonizujemy źródła wytwórcze, do tej pory produkujące energię elektryczną głównie w oparciu o węgiel kamienny i brunatny, przechodząc w stronę źródeł odnawialnych. Jednak w tym celu potrzebne są też zmiany w sieci dystrybucyjnej, która z jednej strony odbiera tę energię od wytwórców, a z drugiej strony dostarcza ją do odbiorców końcowych. Dzisiaj mamy już do czynienia z siecią dwukierunkową, bo energia jest przesyłana w dwie strony. Nowe uwarunkowania sprawiają, że ta sieć musi być aktywna, w związku czym ona wymaga digitalizacji, wdrożenia nowych systemów cyfrowych, żebyśmy mogli zarządzać podażą i popytem na energię w sposób odpowiedzialny, zwinny i szybki – wyjaśnia w rozmowie z agencją Newseria Biznes Marcin Laskowski, wiceprezes zarządu do spraw regulacji w PGE Polskiej Grupie Energetycznej.
Dla nowoczesnej energetyki – wymagającej m.in. integracji odnawialnych źródeł energii, bilansowania czy rozwoju klastrów energii – niezbędna jest sprawna, niezawodna i bezpieczna sieć łączności. Ma ją zapewnić realizowany przez PGE Program LTE450 – wdrażany w technologii LTE z wykorzystaniem pasma częstotliwości 450 MHz, dla której ogólnopolską rezerwację do zastosowań w energetyce posiada spółka PGE Systemy z Grupy PGE. Zapewnienie kanałów łączności umożliwi m.in. elastyczne zarządzanie siecią, a tym samym poprawę niezawodności dostaw energii i większe bezpieczeństwo energetyczne. Pozwoli też na większą automatyzację i optymalizację usług energetycznych.
– Źródła odnawialne są źródłami niestabilnymi, a jeśli dołożymy do nich jeszcze magazyny energii, które będą akumulowały nadwyżki produkcji energii elektrycznej w szczytach i oddawały ją w momentach zwiększonego zapotrzebowania, to tutaj potrzebujemy sieci elastycznej, z nowymi systemami, żeby bilansować to zapotrzebowanie na energię. Bez sprawnej komunikacji, bez nowoczesnej sieci łączności takiej jak LTE450 ten proces byłby mocno utrudniony – mówi Marcin Laskowski.
Sieć LTE450 pozwoli na usprawnienie także pracy dyspozytorów, a dzięki automatyzacji procesów monitorowania pomoże skrócić czas usuwania awarii. Dla klientów oznacza to bezpieczniejsze i stabilniejsze dostawy energii. Sieć łączności LTE450 będzie integralną częścią realizowanego w PGE Dystrybucja projektu Liczników Zdalnego Odczytu. Zakłada on, że do roku 2030 u wszystkich odbiorców zainstalowane zostaną nowoczesne liczniki energii elektrycznej, umożliwiające m.in. zdalny odczyt danych pomiarowych. Odbiorcy zyskają możliwość bieżącego dostępu do informacji na temat zużycia energii i obliczonych według niego opłat.
– Wdrażana przez nas sieć LTE450 ma przede wszystkim służyć łączności dyspozytorskiej, żeby móc sprawnie i elastycznie zarządzać przepływami w sieci. Ma też służyć firmom serwisowym, które będą miały świetne narzędzie do tego, żeby się komunikować i zarządzać pracą tej sieci – podkreśla wiceprezes PGE.
– Z perspektywy klientów jedną z najważniejszych rzeczy jest też to, że zarządzanie danymi generowanymi w sieci pozwoli nam na szybszą reakcję i skrócenie czasów usuwania awarii, które pojawiają się np. w związku z warunkami pogodowymi. To jest kluczowe, bo naszą rolą jest zabezpieczenie dostaw energii dla klientów w sposób ciągły i bezpieczny – mówi Jacek Drozd, prezes zarządu PGE Dystrybucja.
Prace przygotowawcze do budowy sieci łączności specjalnej przeznaczonej dla polskiej energetyki rozpoczęły się już w sierpniu 2018 roku, po otrzymaniu koncesji na częstotliwość 450 MHz. Jednym z kluczowych założeń w programie LTE450 jest maksymalne wykorzystanie własnej infrastruktury PGE Dystrybucja, w szczególności wież telekomunikacyjnych. Dlatego też spółka już od dwóch lat prowadzi ich modernizację. Zgodnie z założeniami zmodernizowane wieże własne PGE Dystrybucja będą stanowić trzon docelowej siatki lokalizacji, na których będzie instalowany sprzęt radiowy sieci LTE450. Z kolei brakujące lokalizacje, w obszarach o mniejszym znaczeniu strategicznym, będą realizowane poprzez najem powierzchni na obcych wieżach antenowych.
Sieć PGE, oparta na rozwiązaniach Ericsson Cloud Core i RAN, ma obejmować swoim zasięgiem prawie 40 proc. powierzchni Polski (ponad 500 stacji bazowych PGE Dystrybucja). W ub.r. spółki z Grupy PGE podpisały umowy z firmą Ericsson na dostawę i wdrożenie komponentów radiowych RAN oraz na dostawę komponentów centralnych sieci rdzeniowej CORE. Z kolei w tym tygodniu PGE Dystrybucja podpisała z Ericssonem nową umowę – na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego tej sieci.
– Umowa na dostawę zabudowy i systemów zasilania stanowi uzupełnienie poprzednich umów na sprzęt rdzeniowy CORE i sprzęt radiowy – informuje Martin Mellor, prezes Ericssona w Polsce. – W tej chwili jesteśmy już gotowi do budowy sieci LTE450. Będzie to pierwsza sieć o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, która przyczyni się do jego cyfryzacji. Zapewni Grupie PGE bezpieczną, dedykowaną infrastrukturę, którą spółka będzie wykorzystywać z korzyścią dla konsumentów i przemysłu w Polsce.
Harmonogram realizacji programu LTE450 w pierwszym etapie przewiduje uruchomienie pierwszych stacji bazowych sieci na obszarze działania operatora w połowie 2025 roku oraz dalszą rozbudowę jej zasięgu, a także rozwój nowych usług dla energetyki. W kolejnych etapach planowana jest również realizacja prac dla innych podmiotów z sektora energetyki.
– Ericsson posiada w Polsce centra badawczo-rozwojowe, a nasi inżynierowie w Krakowie i Łodzi będą wspierać rozwój tego projektu. Realizujemy również produkcję we współpracy z naszym partnerem Flex, który wytwarza tutaj moduły radiowe 4G i 5G oraz urządzenia baseband dla stacji bazowych, co oznacza, że elementy sieci LTE dla PGE będą powstawać w Polsce – dodaje Martin Mellor.
Czytaj także
- 2025-07-17: Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji
- 2025-07-22: Duże możliwości korzystania z funduszy europejskich przez polskie firmy. Szczególnie w obszarze obronności
- 2025-07-24: Mikro-, małe i średnie firmy liczą na lepszy dostęp do finansowania. To coraz istotniejszy klient dla sektora bankowego
- 2025-07-09: GUS chce walczyć z fake newsami. Współpraca z sektorem prywatnym ma pomóc ograniczyć chaos informacyjny
- 2025-07-04: Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
- 2025-07-21: Zwalczanie mobbingu wciąż bardzo trudne. Prawo jest nieprecyzyjne, a inspektorzy pracy nie mają wystarczających narzędzi
- 2025-07-08: Rynek gier mobilnych w Polsce może być wart prawie 0,5 mld dol. do 2030 roku. Za tym idzie rozwój smartfonów dla graczy
- 2025-06-25: Polskie przedsiębiorstwa otwarte na transformację w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. Nowa mapa drogowa mogłaby w tym pomóc
- 2025-06-23: Przedsiębiorcy chcą uproszczenia kontroli celno-skarbowych i podatkowych. Wskazują na potrzebę dialogu z kontrolerami
- 2025-06-17: Nowe opłaty za emisję CO2 mogą spowodować wzrost kosztów wielu małych i średnich firm. Eksperci apelują o mądre instrumenty wsparcia [DEPESZA]
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Firmy dzierżawiące grunty od Skarbu Państwa muszą zwrócić majątek rolny. Zagrożony jest też wspierany przez nich ośrodek rehabilitacyjny
Działalność ośrodka rehabilitacji dla dzieci z niepełnosprawnościami w Głubczycach, w województwie opolskim, jest zagrożona, o czym alarmuje Stowarzyszenie „Tacy Sami”. Zagrożenie jest konsekwencją restrukturyzacji spółki Top Farms Głubczyce, która jest jednym z największych pracodawców w okolicy i od lat wspiera działalność stowarzyszenia. Rolnicza spółka nie wie, jakie będą dalsze losy dzierżawionych do tej pory przez nią ziem, które w listopadzie br. muszą wrócić do Zasobu Skarbu Państwa. Zarząd spółki od wielu miesięcy apeluje do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o wiążące decyzje w sprawie powołania Ośrodków Produkcji Rolniczej, które miałyby powstać na zwróconych gruntach, oraz kryteriów wyboru ich nowych dzierżawców.
Bankowość
Polskie kredyty hipoteczne wciąż jednymi z najdroższych w Europie. Zdaniem członka RPP odgórne ograniczanie marż banków się nie sprawdzi

Hipoteki w Polsce, co podkreśla też wielu polityków, należą do najdroższych w Europie. To nie tylko kwestia wysokości stóp procentowych, ale też marży banku. Zdaniem członka RPP prof. Ireneusza Dąbrowskiego jest tylko możliwość wpływania na ten pierwszy czynnik, bo regulacyjne ograniczenie wysokości marży byłoby trudne do wdrożenia.
Ochrona środowiska
Budowa morskich farm wiatrowych w Polsce szansą na kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy. Wciąż brakuje jednak wykwalifikowanych pracowników

W Krajowym Planie w dziedzinie Energii i Klimatu rząd przewiduje zainstalowanie do 2030 roku około 5,9 GW w morskich farmach wiatrowych i kolejnych 12 GW w ciągu następnej dekady. Offshore ma być istotnym filarem dekarbonizacji krajowej gospodarki. Realizowane przez polskie spółki wraz z partnerami zagranicznymi projekty tzw. fazy I nabierają tempa i wkraczają w etap budowy infrastruktury na lądzie. Wśród wyzwań, które czekają wykonawców, jest m.in. brak pracowników z branży offshore. Pomocne może być ściąganie do kraju Polaków, którzy pracują na zagranicznych projektach morskich.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.