Mówi: | Olgierd Dziekoński |
Funkcja: | Sekretarz Stanu |
Firma: | Kancelaria Prezydenta RP |
Powstanie Polsko-Chińska Izba Gospodarcza w Szanghaju
Do rejestracji Izby ma dojść jeszcze w tym miesiącu, podczas wizyty wicepremiera Waldemara Pawlaka wraz z delegacją polskich przedsiębiorców w Pekinie. W podróż do Chin udaje się również prezydentowa Anna Komorowska. To kolejne spotkanie dwóch stron na wysokim szczeblu państwowym w ciągu ostatnich kilku miesięcy. - Efekty mogą tylko cieszyć – ocenia Olgierd Dziekoński, prezydencki minister.
Oficjalna wizyta polskiej delegacji w Chinach związana jest z uruchomieniem bezpośredniego połączenia PLL LOT na trasie Warszawa-Pekin. Na pokładzie znajdzie się m.in. prezydentowa Anna Komorowska oraz wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.
– Mamy nadzieję, że Polsko-Chińska Izba Gospodarcza, która w tej chwili jest w procesie organizacji, zostanie zarejestrowana w trakcie pierwszego bezpośredniego lotu do Pekinu, czyli pod koniec tego miesiąca – podkreśla Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.
I dodaje, że Izba powstanie i będzie funkcjonować na mocy prawa chińskiego. Celem inicjatywy będzie promowanie polskiego biznesu w Państwie Środka i wspieranie wspólnych projektów.
To kolejna wizyta polityków wysokiego szczebla wraz z przedsiębiorcami w ciągu ostatnich 6 miesięcy. W grudniu z wizytą do Pekinu udał się prezydent Bronisław Komorowski. W ubiegłym miesiącu do Warszawy przyleciał chiński premier Wen Jiabao.
Zarówno przedsiębiorcy, jak i politycy liczą na to, że, podobnie jak poprzednie, również majowa wizyta polskiej delegacji przyniesie wiele wymiernych efektów.
– Kilka firm chińskich jest zainteresowanych zakupem polskich podmiotów, począwszy od rynku mleczarskiego poprzez zakupy na rynku firm budowlanych – mówi prezydencki minister.
Lepsze stosunki na szczytach władzy sprzyjają ożywieniu współpracy gospodarczej. Tym bardziej, że gospodarka chińska jest mocno powiązana ze sferą polityczną.
Podczas grudniowej wizyty prezydenta Komorowskiego w Pekinie obie strony podpisały umowę o strategicznym partnerstwie. W czasie Forum Gospodarczego Polska – Europa Środkowa – Chiny, które odbyło się w Warszawie z udziałem premiera Chin Wen Jiabao przyjęto 12-punktowy program dla współpracy chińskiej z regionem. Ujęto w nim konkretne propozycje współpracy, m.in. wspieranie inwestycji w infrastrukturę i ochronę środowiska czy zmierzanie do wyrównania bilansu w dwustronnej wymianie handlowej.
– W dokumencie zawarto założenie, że obrót pomiędzy całym regionem a Chinami ma wzrosnąć w ciągu najbliższych 5 lat do poziomu 100 mld euro – mówi Olgierd Dziekoński.
W programie znalazło się również postanowienie o linii kredytowej o wartości 10 mld zł, częściowo finansowanej przez Chińczyków, na wspieranie innowacyjności i tworzenie nowych technologii.
Podczas wizyty w Warszawie premier Jiabao podkreślał potrzebę poprawienia mechanizmów współpracy i komunikacji, m.in. poprzez regularne fora, spotkania przedsiębiorców i polityków. W tym celu Chiny chcą utworzyć sekretariat ds. promocji z państwami Europy Środkowo-Wschodniej.
– Wspólny sekretariat po stronie chińskiej byłby realizowany przez ministerstwo ds. gospodarki. Natomiast ze strony Chin jest sugestia, aby rozważyć, czy tego rodzaju sekretariat, taka wspólna grupa robocza, nie mogłaby być koordynowana przez Polskę w ramach współpracy regionalnej – wyjaśnia sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.