Mówi: | Andrzej Sadowski |
Funkcja: | Ekspert |
Firma: | Centrum im. Adama Smitha |
Ustawy emerytalne czekają na podpis prezydenta
Prezydent lada dzień podejmie decyzję w sprawie ustaw emerytalnych. - Nie przywiązywałbym się do tych reform, bo następna władza polityczna może je zmienić - mówi Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. Poza tym, zdaniem eksperta, wysokość emerytur za kilkadziesiąt lat będzie zależała od przyszłych pokoleń i rozwoju gospodarczego, a nie dzisiejszych decyzji rządu.
Los ustaw emerytalnych w rękach prezydenta. Chociaż na podjęcie decyzji ma jeszcze dwa tygodnie, doradca ds. społecznych Bronisława Komorowskiego, prof. Irena Wóycicka zapowiedziała, że zapadnie ona w najbliższych dniach. Obecnie jest analizowana przez prezydenckich prawników.
- Nie przywiązywałbym się ani do decyzji polskiego parlamentu, ani do tego, że prezydent to podpisze, bo z jednej strony następna władza polityczna, jak zadeklarowała, może ją zmienić, a po drugie tak naprawdę nasza emerytura zależy od przyszłych pokoleń, które będą pracować w gospodarce i od poziomu rozwoju gospodarczego kraju - uważa Andrzej Sadowski z Centrum im. Adam Smitha.
Dlatego, zdaniem eksperta, podejmowane dziś polityczne decyzje i deklaracje na niewiele się zdadzą.
- Na nic nie zda się zadekretowanie, że emerytura za 20 lat będzie wyższa, skoro nie będzie na to pieniędzy. Poza tym, jak rząd może publicznie twierdzić coś takiego, w momencie, kiedy dzisiaj, rodzący się nowy obywatel Polski otrzymuje od rządu dług do zapłacenia w wysokości 20 tysięcy złotych - podkreśla Andrzej Sadowski.
W jego opinii, model, w którym władza narzuca wiek, po przekroczeniu którego obywatele nabywają prawa emerytalne, nie jest dobry. Polska powinna, wzorem innych krajów, pozwolić obywatelom decydować o swoim wieku emerytalnym.
- Każdy powinien swoją aktywnością i zaradnością wypracować swoją emeryturę i ustalać, w którym momencie zgromadził odpowiednie środki, aby samemu zdecydować o swoim wieku emerytalnym. Są na świecie rozwiązania, jak w Nowej Zelandii czy częściowo w Kanadzie, w którym rząd gwarantuje każdemu jednakową, podstawową emeryturę, ale ta prawdziwa zależy wyłącznie od obywatela - wyjaśnia ekspert.
Na podpis prezydenta czekają ustawy dotyczące podniesienia wieku emerytalnego do 67. roku życia i reformy emerytur służb mundurowych. Do Kancelarii Prezydenta trafiły w ubiegłym tygodniu, po tym, jak w czwartek 24 maja przyjął je Senat. Prezydent może oba projekty skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Taki krok zapowiadają opozycja i związki zawodowe. Największe wątpliwości budzi przede wszystkim błyskawiczny tryb uchwalenia projektów.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.