Mówi: | Przemysław Hewelt |
Funkcja: | menedżer |
Firma: | Grant Thornton |
Grant Thornton: firmy pożyczkowe nie potrzebują nadzoru KNF, bo nie oferują klientom depozytów
Ministerstwo Finansów chce, aby Komisja Nadzoru Finansowego objęła swoim nadzorem firmy pożyczkowe. Według Przemysława Hewelta, menedżera firmy doradczej Grant Thornton firmy te nie potrzebują nadzoru, bo pożyczają pieniądze inwestorów, którzy świadomie podejmują takie ryzyko. Nadzór powinien być natomiast stosowany tylko wśród tych instytucji finansowych, które oferują depozyty. Jak podkreśla, popyt na pożyczki jest duży, ale są one dobrze spłacane.
– Proponowany przez firmy pożyczkowe poziom oprocentowania, który w tej chwili jest obecny na rynku, powoduje pewną równowagę rynkową, która sprawia, że i ci, którzy pożyczają pieniądze są zadowoleni, ponieważ prowadzą rentowną działalność gospodarczą, i ci, którzy mogą pożyczać krótkoterminowo również są zadowoleni, bo przychodzą do tych firm i mają dostęp do pieniędzy – podkreśla Przemysław Hewelt z Grant Thornton.
Jednocześnie zaznacza, że firmy działające w sektorze pozabankowym nie powinny być objęte nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego.
– Nadzór generalnie pojawia się w miejscu, gdzie jest zagrożenie interesów osób, które składają depozyty w tych firmach – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Przemysław Hewelt. – Firmy pożyczkowe generalnie finansują się na rynku hurtowym, czyli przyjmują środki od inwestorów, którzy świadomie podejmują pewne ryzyko. Jest to zazwyczaj finansowanie dostarczane w kwotach znacznie przekraczających limit gwarantowany przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, czyli tak naprawdę możemy powiedzieć, że firmy pożyczkowe konkurują o finansowanie z innymi sektorami gospodarki.
Dlatego – w opinii eksperta – nadzór nie powinien obejmować firm działających na rynku pożyczek pozabankowych.
– Dajmy firmom i ludziom podejmować ryzyko inwestowania w co chcą, nawet jeśli to są firmy pożyczkowe wysokiego ryzyka – apeluje ekspert. – Jest popyt na te pożyczki, te pożyczki są spłacane, a firmy, które prowadzą tego typu działalność - są rentowne – argumentuje.
W projekcie nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz niektórych innych ustaw, nad którą trwają prace, resort finansów proponuje m.in. objęcie firm pożyczkowych nadzorem KNF. Nowe uprawnienia Komisji pozwoliłyby jej na prowadzenie postępowań wyjaśniających przeciwko firmom, wobec których ma podejrzenia o nielegalną działalność. Resort proponuje też m.in. podwyższenie kar za nieuczciwą działalność parabankową oraz utworzenie rejestru legalnie działających firm pożyczkowych. Zastanawia się również nad wprowadzeniem maksymalnego limitu kosztu kredytu.
Czytaj także
- 2025-04-23: Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież
- 2025-04-24: Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu
- 2025-04-25: Trwają prace nad nową ustawą o Rzeczniku MŚP. Urząd zyska nowe kompetencje
- 2025-04-18: Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
- 2025-04-22: Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
- 2025-04-22: Rynek agencji PR staje się coraz bardziej rozproszony. Zdecydowanie rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych
- 2025-04-09: Sejmowa Komisja Zdrowia ciągle czeka na projekt ustawy o reformie szpitali. Po raz trzeci nie został zatwierdzony przez rząd
- 2025-04-24: Polska nauka potrzebuje różnych źródeł finansowania. Trwają rozmowy o zmianach w systemie
- 2025-04-11: Czeski ubezpieczyciel wchodzi na polski rynek. Oferował będzie na początek ubezpieczenia komunikacyjne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rząd zapowiada nową strategię wspierającą polski kapitał. Rodzimym firmom przyda się promocja ze strony instytucji państwowych
Premier Donald Tusk podczas otwarcia wiosennej odsłony Europejskiego Forum Nowych Idei zapowiedział nową politykę gospodarczą, opartą na odbudowie i repolonizacji krajowej gospodarki. Przy wyborze wykonawców w państwowych inwestycjach mają być promowane polskie firmy, a zadaniem administracji ma być dbanie o interes narodowy. – Wydaje mi się, że powinniśmy jednak przede wszystkim patrzeć na to, kto i jak skutecznie będzie wspierał polskie firmy, inwestycje, bo to jest to, czego potrzebujemy – ocenia dr Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan.
Finanse
Członek RPP spodziewa się obniżki stóp procentowych już w maju, może nawet o 50 pb. Potem dyskusja o kolejnej obniżce możliwa w lipcu

Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu. W grze może być nawet 50 punktów bazowych na początek, a do końca roku dwa razy tyle. Podwyższona niepewność w globalnej gospodarce spowodowana polityką administracji w Waszyngtonie to dodatkowy czynnik, który powinien wesprzeć decyzję o poluzowaniu polityki pieniężnej.
Prawo
Trwają prace nad nową ustawą o Rzeczniku MŚP. Urząd zyska nowe kompetencje

Zgodnie z procedowaną ustawą Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców stanie się Rzecznikiem Praw Przedsiębiorców i zyska nowe uprawnienia. Wśród nich najważniejsze to możliwość reprezentowania wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od ich wielkości, i rolników, a także inicjatywa ustawodawcza. Ustawą w kolejnych tygodniach ma się zająć rząd.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.