Mówi: | Robert Abramczuk |
Funkcja: | prezes zarządu |
Firma: | Posnet Polska SA |
Rośnie zapotrzebowanie na zaawansowane technologicznie drukarki fiskalne
Rosną oczekiwania przedsiębiorców wobec kas fiskalnych. Firmy oczekują, że drukarki będą wyposażone w coraz mocniejsze systemy obliczeniowe, a równocześnie, że będą zajmowały coraz mniej miejsca. Na rynku widać też rozwarstwienie – przedsiębiorcy kupują albo najtańsze, albo najbardziej zaawansowane urządzenia. Coraz więcej nabywców kas to duże przedsiębiorstwa, małych firm ubywa.
‒ Trend to rozwój firm, które inwestują w infrastrukturę, czyli sięgają po rozwiązania zaawansowane, czyli systemy informatyczne z drukarką fiskalną, oraz klientów, którzy szukają najprostszych i najtańszych rozwiązań. Czyli z jednej strony mamy segment bardzo prostych urządzeń, czyli kas do 1000-1200 złotych, oraz segment urządzeń zaawansowanych, czyli drukarek fiskalnych – opisuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Robert Abramczuk, prezes zarządu Posnet Polska.
Abramczuk podkreśla, że poza segmentacją Posnet widzi również inne zmiany na rynku. Ubywa z niego małych przedsiębiorców, którzy są zastępowani przez sieci i duże firmy. Choć nie wpływa to na łączny poziom sprzedaży, to proces ten jest niekorzystny dla małej przedsiębiorczości. Abramczuk dodaje, że Posnet ma dokładne dane dotyczące aktywności tych firm, które zgodnie z prawem muszą instalować kasy fiskalne.
‒ Niestety, działa to post factum, czyli my jesteśmy w stanie po zakończonym kwartale powiedzieć, jak on wyglądał. My dostajemy dane w monecie, kiedy firma zamyka się lub otwiera. Możemy nasze dane skrzyżować z danymi GUS-u i sądzę, że wyszedłby z tego ciekawy wskaźnik pomiaru polskiej przedsiębiorczości – uważa Abramczuk.
Przedsiębiorcy kupujący kasy i drukarki fiskalne mają wobec tych urządzeń coraz większe wymagania. Oczekują, że będą one jak najmniejsze, dzięki czemu nie będą zajmowały dużo cennego miejsca w sklepie. Do tego urządzenia muszą mieć jak największą moc obliczeniową i – poza funkcjami samej drukarki lub kasy fiskalnej – dawać też funkcjonalność komputera.
Aby sprostać tym wymaganiom, Posnet zapowiada innowacje. Jedną z nich jest możliwość integracji drukarki fiskalnej ze zwykłym komputerem stacjonarnym. Spółka wprowadza też do oferty drukarkę fiskalną zintegrowaną z wagą. Nad kolejnymi projektami pracuje w Posnecie zespół 40 inżynierów.
Abramczuk dodaje, że popyt na kasy fiskalne w dużej mierze zależy też od regulacji i wymogu posiadania takich urządzeń przez coraz większą liczbę grup zawodowych.
‒ Rynek urządzeń fiskalnych jest regulowany przez Ministerstwo Finansów i bardzo często zwiększony popyt jest wywołany nowym rozporządzeniem, czyli dodaniem nowej grupy podatników, którym poprzez prawo narzucony został obowiązek posiadania kas fiskalnych. Trudno jest mówić o naturalnym rynku – podkreśla Abramczuk.
Posnet na rynku zaawansowanych drukarek fiskalnych miał w ubiegłym roku 44 proc. udziału, co dawało mu pozycję lidera. Z kolei w segmencie prostych kas fiskalnych w 2013 r. spółka miała niemal 30-proc. udział w rynku i zajęła drugą pozycję.
Czytaj także
- 2025-07-01: Koniec polskiej prezydencji w Radzie UE. Doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków na obronność
- 2025-06-18: Większość Polaków sprzeciwia się wprowadzeniu euro. Problemem może być brak dobrej komunikacji
- 2025-06-13: Hejt w sieci dotyka coraz więcej dzieci w wieku szkolnym. Rzadko mówią o tym dorosłym
- 2025-06-11: ZUS zatwierdził standardy dofinansowania posiłków dla pracowników. To nowy rozdział w firmowych benefitach
- 2025-06-04: Rynek nieprzygotowany do wdrożenia systemu kaucyjnego. Może się opóźnić nawet o kilka miesięcy
- 2025-06-09: Do 2030 roku liczba plastikowych opakowań w e-handlu modowym może się podwoić. Ich udział najszybciej rośnie w Polsce
- 2025-05-26: Dyrektywa o przejrzystości płac zmniejszy lukę płacową między kobietami a mężczyznami. Obniży za to skłonność pracodawców do podwyżek
- 2025-05-21: Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność
- 2025-05-19: Poparcie dla UE rekordowo wysokie, mimo wzrostu populizmu. Społeczeństwo oczekuje większego zaangażowania w kwestie bezpieczeństwa
- 2025-04-17: Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.