Mówi: | Bogdan Kucharski |
Funkcja: | Prezes Zarządu |
Firma: | BP Polska |
Sklepy BP z poszerzoną ofertą Carrefoura. Testy trwają
Placówki Carrefour Express mogą zastąpić tradycyjne sklepy na wszystkich stacjach benzynowych BP. – Oczywiście, jest taka możliwość – mówi prezes zarządu BP Polska, Bogdan Kucharski. – Wszystko zależy od wyników testów, prowadzonych obecnie w kilku polskich miastach.
BP Polska od roku testuje na swoich stacjach nowy model działania.
– Pod jednym dachem staramy się połączyć to, co najlepsze z BP i Carrefoura w postaci sklepów tzw. convenience, pod brandem Carrefour Express – mówi Bogdan Kucharski.
Dziś funkcjonuje 10 tego typu placówek, działających w różnych formatach, zlokalizowanych w kilku polskich miastach, m.in. w Warszawie, Krakowie i Częstochowie. Takie rozwiązanie było dotąd niespotykane na polskim rynku.
– Na dzisiaj jest to jedynie pilotaż i musimy zobaczyć, co na to powie rynek – mówi szef polskiego oddziału BP.
Wyniki będą poddane ocenie. Pobieżne obserwacje pozwalają przypuszczać, że koncept się sprawdził, ale ostateczna decyzja o tym, czy warto iść w tym kierunku, musi być poparta dokładną analizą.
– Nie jest to łatwy rynek z uwagi na swój specyficzny format, konieczność szybkiej obsługi, brak powierzchni magazynowych i kilka innych wyzwań – wyjaśnia Kucharski.
Jak dodaje w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria, są kategorie produktów, które całkiem nieźle sobie radzą. Jednak niektóre dostawy wymagają jeszcze pewnych działań, np. z zakresu logistyki. Wiąże się z to szybką rotacją produktów oraz niewielkimi możliwościami magazynowania produktów. Aby testowany dziś model był wdrożony do seryjnej realizacji, konieczna jest dalsza optymalizacja działania.
Podobną współpracę koncern w Wielkiej Brytanii od lat realizuje razem z siecią Marks & Spencer.
– Wiele rynków europejskich poszło już w tym kierunku i wydaje się, że polski rynek też w tym kierunku pójdzie – przewiduje Bogdan Kucharski. – Natomiast nie możemy tego rynku sami zbyt szybko wykreować, musimy powoli, systematycznie starać się go rozwijać.
Działanie tradycyjnych sklepów na stacjach BP oparte jest o model, w którym firma sama zaopatruje większość swoich placówek. Wybiera dostawców oraz producentów, po czym podpisuje z nimi kontrakty. Wybrany wcześniej partner logistyczny magazynuje produkty i systematycznie rozwozi je na poszczególne stacje.
Czytaj także
- 2025-02-10: Sieć MOYA planuje otwierać kilkadziesiąt nowych stacji paliw rocznie. Właśnie otworzyła 500. punkt
- 2024-11-05: Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
- 2024-08-23: Kosmiczne śmieci są coraz większym problemem. Ich obecność na orbicie generuje znaczne koszty
- 2024-08-14: Polskie konsorcjum rozwija innowacyjny system serwisowania i tankowania satelitów na orbicie. To może wydłużyć czas ich eksploatacji o 20 lat
- 2024-08-01: Z programów lojalnościowych w sklepach korzysta 85 proc. Polaków. Ważne są dla nich promocje, personalizowane oferty i zbieranie punktów na nagrody
- 2024-06-07: Polski sektor kosmiczny na fali wznoszącej. Trwa rewizja najważniejszych dla branży dokumentów strategicznych
- 2024-05-20: Trwają intensywne przygotowania do polskiej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Siedem eksperymentów jest już w trakcie budowy
- 2024-02-06: 200 stacji paliw działa już pod marką MOL. Koncern chce być wiceliderem polskiego rynku
- 2023-11-24: Żywność convenience staje się alternatywą dla jedzenia w restauracjach. Konsumenci coraz częściej wybierają gotowe dania w sklepach
- 2023-09-01: Co czwarty rodzic kompletuje wyprawkę szkolną na ostatnią chwilę. Dla ponad 80 proc. ważne są ceny wybieranych produktów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

S. Cichanouska: Białorusini żyją jak w gułagach z czasów stalinowskich. Jednak nie poddają się mimo represji i brutalności reżimu
Przedstawiciele białoruskiej opozycji podkreślają, sytuacja w kraju jest bardzo poważna. Z jednej strony od niemal pięciu lat ludzie na Białorusi żyją jak w gułagach z czasów stalinowskich, doświadczają represji, są codzienne zatrzymania. – Co najmniej pół miliona ludzi musiało uciec z kraju – mówi agencji informacyjnej Newseria Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji, która w 2020 roku kandydowała na stanowisko prezydenta Białorusi.
Handel
Automatyzacja pomaga firmom budować przewagę nad konkurencją. Zwłaszcza wykorzystanie narzędzi sztucznej inteligencji

Firmy coraz chętniej inwestują w cyfryzację i automatyzację procesów, w tym z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI), co pozwala im oszczędzać czas, redukować koszty operacyjne i poprawiać jakość obsługi klienta. Nowoczesne narzędzia takie jak platforma FlowDog pozwalają relatywnie szybko i efektywnie kosztowo usprawniać procesy obsługi reklamacji, zleceń serwisowych czy analizę danych sprzedażowych. Eksperci podkreślają, że dobrze wdrożona automatyzacja może przynieść zwrot z inwestycji już w ciągu kilku miesięcy, zwiększając konkurencyjność firm na dynamicznie zmieniającym się rynku.
Handel
Odwetowe cła z UE na amerykańskie towary mogą być kolejnym etapem wojny handlowej. Następne decyzje spowodują dalszy wzrost cen

Komisja Europejska zapowiedziała nałożenie ceł na amerykańskie produkty w reakcji na wejście w życie ceł USA na stal i aluminium. Unijne cła o wartości 26 mld zł wejdą w życie 1 kwietnia, a w pełni zostaną wdrożone od 13 kwietnia. Donald Trump już zapowiada, że na to odpowie. – Wchodzimy w etap wojny handlowej między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi i na pewno będziemy świadkami wielu takich odwetów z każdej strony – ocenia europosłanka Anna Bryłka.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.