Mówi: | Paweł Sapek, senior vice president, regional head na Europę Środkową, Prologis Marta Pietranik-Pacuła, dyrektor komunikacji i public affairs subregionu Słowacja, Czechy i Europa Wschodnia, Schaeffler Hubert Ibrom, burmistrz Ujazdu |
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego
Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
– Ten projekt jest dla nas bardzo ważny, jest to kamień milowy. Rozpoczynamy inwestycję w nowym parku logistyczno-produkcyjnym, Prologis Park Ujazd. Wraz z powstającym tu budynkiem otwieramy naszą nową lokalizację, która finalnie będzie miała powierzchnię około 150 tys. m2 – mówi agencji Newseria Paweł Sapek, senior vice president i regional head na Europę Środkową w Prologis.
Schaeffler, światowy lider w zakresie technologii mobilności, wybrał Prologis Park Ujazd w województwie opolskim jako lokalizację swojego nowego Wschodnioeuropejskiego Regionalnego Centrum Kompletacji i Dystrybucji. Magazyn o powierzchni 62 500 m2 będzie pełnił funkcję kluczowego centrum w łańcuchu dostaw części zamiennych firmy. Budynek zostanie poddany certyfikacji BREEAM na poziomie Outstanding – najwyższym w międzynarodowym systemie oceny zrównoważonego budownictwa. Według zapowiedzi Prologis inwestycja zostanie wybudowana z niskoemisyjnych materiałów, a dostawy realizowane będą lokalnie, co dodatkowo ograniczy ich ślad węglowy. Na wyposażeniu obiektu znajdą się nowoczesne systemy automatyzacji. Nowy magazyn to pierwszy budynek na terenie powstającego Prologis Park Ujazd.
– Nowoczesne projekty magazynowo-przemysłowe to już nie są tylko cztery ściany i dach. Wdrażamy w nich rozwiązania technologiczne, inżynierskie, które wspierają efektywność energetyczną budynku w fazie użytkowej. Nowy obiekt na terenie Prologis Park Ujazd będzie naszym pierwszym w Polsce całkowicie niezależnym od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku: bez przyłącza gazu, a całe zapotrzebowanie na ciepło zostanie zabezpieczone przez instalacje pomp ciepła. Budynek będzie też wyposażony w instalację fotowoltaiczną o mocy około 1 MW. Tak że rozwiązania środowiskowe wspierające efektywność operacji w magazynie są tu bardzo ważne – mówi Paweł Sapek.
26 czerwca br. odbyła się uroczystość symbolicznego wbicia pierwszej łopaty pod inwestycję. Zakończenie prac budowlanych jest zaplanowane na pierwszą połowę 2026 roku.
– O wyborze Prologis Park Ujazd zdecydowały trzy kluczowe kryteria. Po pierwsze, strategiczna lokalizacja tego miejsca, po drugie, warunki najmu, a po trzecie, koszty energii – mówi Marta Pietranik-Pacuła, dyrektor komunikacji i public affairs subregionu Słowacja, Czechy i Europa Wschodnia w firmie Schaeffler. – Nowe centrum, które powstaje w Ujeździe, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, czyli z branżą motoryzacyjną. Będzie się zajmować dystrybucją i kompletacją zestawów naprawczych. Dzięki regionalnym centrom dystrybucji, takim właśnie jak to w Ujeździe, będziemy bliżej klientów, procesy dostawy i obsługi klientów będą skalowalne, wyższej jakości i szybsze. Za sprawą kompletacji zestawów naprawczych będą oni dostawać bardziej kompleksowe usługi.
Magazyn Prologis dla Schaefflera będzie budynkiem typu BTS (build-to-suit), czyli obiektem w pełni dopasowanym do indywidualnych potrzeb klienta. Po wybudowaniu centrum dystrybucji dla firmy Schaeffler w parku logistycznym Prologis Park Ujazd może powstać dodatkowe 82 tys. mkw. powierzchni magazynowej lub produkcyjnej. Park znajduje się tuż przy węźle autostrady A4, na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 88, 33 km od autostrady A1 i 60 km od Katowic.
– Nowy obiekt będzie jednym z większych, które wybudujemy w systemie built-to-suit w naszym kraju. Do tej pory w południowej Polsce inwestowaliśmy głównie na Górnym i Dolnym Śląsku. Województwo opolskie to lokalizacja pomiędzy tymi dwoma bardzo przemysłowo rozwiniętymi aglomeracjami, a Ujazd jest strategicznie położonym miejscem, wzdłuż autostrady A4, między dwoma węzłami. Strefa ekonomiczna wraz z gminą poczyniły ogromne inwestycje infrastrukturalne, wspierając tutejsze inwestycje. Jestem przekonany, że w niedługim czasie będziemy realizować kolejne budynki w Prologis Park Ujazd – mówi Paweł Sapek.
– Mam nadzieję, że ten projekt będzie się rozwijać, bo to jest pierwszy krok w kierunku stworzenia całego parku logistycznego i produkcyjnego. Jeszcze jest możliwość zabudowy wielu gruntów, tak że zachęcamy do inwestycji – mówi Hubert Ibrom, burmistrz Ujazdu. – Inwestorów przyciąga m.in. to, że mamy jedną z najlepszych lokalizacji w Polsce, między dwoma zjazdami z autostrady A4, bez wąskich gardeł, bez przejazdu przez zabudowę domów jednorodzinnych. Druga sprawa to media. Przy ulicy Europejskiej jest woda, kanalizacja, gaz, prąd, są wszystkie dostępne media. I trzeci czynnik, który jest najtrudniejszy nie tylko u nas, ale myślę, że w całej Polsce, to są zasoby ludzkie. Jesteśmy jedną z gmin, która się rozwija i ma wzrost demograficzny. Mamy już od wielu lat darmowy żłobek, długo otwarte przedszkola, mamy całą infrastrukturę sportowo-rekreacyjną.
Centrum w Ujeździe będzie trzecią inwestycją Schaefflera w naszym kraju.
– Pierwsza lokalizacja to Wrocław Shared Service Center, z blisko 800 pracownikami. Drugie miejsce to Warszawa z prężnym zespołem sprzedaży i teraz Ujazd, w którym powstanie nowoczesne centrum dystrybucji i kompletacji zestawów naprawczych – mówi Marta Pietranik-Pacuła. – Schaeffler to 120 tys. pracowników, 55 lokalizacji na całym świecie. Dostarczamy najnowocześniejsze produkty, technologie i usługi w zakresie mobilności, jeśli chodzi o Europę Wschodnią, działamy na Słowacji, w Czechach, na Węgrzech, w Polsce.
Czytaj także
- 2025-07-03: Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
- 2025-07-01: Rynek piwa kurczy się w I półroczu 2025 roku. Zła pogoda w maju przyniosła 12-proc. spadek sprzedaży
- 2025-06-23: Polscy inżynierowie pracują w Częstochowie nad systemami do zautomatyzowanej jazdy. Opracowali jeden z najszybszych komputerów na świecie
- 2025-06-06: Ze względu na różnice w cenach surowce wtórne przegrywają z pierwotnymi. To powoduje problemy branży recyklingowej
- 2025-05-19: Doda: Zostawiłam po sobie niesamowite dzieło filmowe, ale nie myślę o powrocie do branży. Mam za dużą traumę
- 2025-04-24: Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu
- 2025-05-13: Duże zmiany na rynku agencji PR. Prawie połowa z nich działa na rynku krócej niż pięć lat
- 2025-04-11: Spada udział chowu klatkowego w hodowli drobiu. Wciąż jednak 67 proc. kur trzymanych jest w klatkach
- 2025-04-18: Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie
- 2025-04-03: Krakowska fabryka Philip Morris przestawia się na produkcję wkładów tytoniowych do nowych podgrzewaczy. Amerykański koncern ogłosił zakończenie inwestycji o wartości blisko 1 mld zł
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Bankowość
Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.
Prawo
Trwają próby wzmocnienia dialogu społecznego. Niespokojne czasy wymuszają większe zaangażowanie społeczeństwa w podejmowanie decyzji

Według zapowiedzi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen głos partnerów społecznych i dialog społeczny będą stały w centrum procesu decyzyjnego w Europie. Taki jest cel podpisanego w marcu Paktu na rzecz europejskiego dialogu społecznego. Potrzeba wzmocnienia głosu społeczeństwa jest również podkreślana na forum krajowym. Rząd planuje reformę Rady Dialogu Społecznego, by usprawnić pracę tej instytucji, a przedsiębiorcy wzywają do rzetelnego konsultowania ze stroną społeczną ustaw, które wychodzą z rządu.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.