Mówi: | Andrzej Jakubiak |
Funkcja: | Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego |
KNF chce obniżyć opłaty za nadzór pobierane od Giełdy i KDPW
Komisja Nadzoru Finansowego chce znacznie obniżyć opłaty ponoszone na rzecz KNF przez GPW i KDPW. Nadzór zamierza do końca czerwca przygotować projekty rozwiązań ustawowych. Nowy model finansowania obejmie opłatami za nadzór także m.in. TFI, domy maklerskie i spółki giełdowe. Szef KNF ma nadzieję, że nowy system będzie obowiązywał od początku 2013 r.
Komisja Nadzoru Finansowego proponuje, by udział w opłatach z tytułu finansowania nadzoru nad rynkiem kapitałowym ponoszonych rocznie przez GPW i KDPW spadł do ok. 41 proc. z około 88 proc. obecnie.
- Nasza propozycja zakłada obniżenie opłat wnoszonych zarówno przez Giełdę jak i KDPW o ponad 50%. Więc wydaje nam się, że to jest, z punktu widzenia przynajmniej tych dwóch instytucji, propozycja interesująca – mówi przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak.
Nowy model finansowania nadzoru nad rynkiem kapitałowym ma objąć też bezpośrednimi opłatami m.in.: domy maklerskie i towarowe domy maklerskie, TFI, spółki publiczne, spółki prowadzące pozagiełdowy rynek regulowany ASO, izby rozliczeniowe i rozrachunkowe.
- Chcielibyśmy, żeby docelowo, w ostatecznych kształcie te rozwiązania dotyczące całego rynku kapitałowego weszły w życie 1 stycznia 2013 roku. Tak, aby nowy rok budżetowy został rozpoczęty według nowych zasad – dodaje szef KNF.
Zgodnie z planami opłaty z tytułu finansowania nadzoru nad rynkiem kapitałowym mają być wnoszone co miesiąc. Planowane koszty nadzoru nad rynkiem finansowym w 2012 roku wynoszą około 39 mln zł.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
– Polska prezydencja skierowała oczy Europy na obronność – przekonuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka z KPRM. Większość europejskich państw jest zgodna, że najważniejszą kwestią jest obecnie finansowanie bezpieczeństwa i obronności. Jednym z priorytetów białej księgi w sprawie obronności europejskiej będzie Tarcza Wschód, która obejmuje umocnienia wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.