Mówi: | Magda Plutecka |
Firma: | Neckermann Podróże |
Polskie rodziny z coraz większym wyprzedzeniem rezerwują wakacyjne wyjazdy. W tym roku będą wypoczywać głównie w Bułgarii, Turcji i na greckich wyspach
Last minute nie jest najbardziej preferowaną przez polskie rodziny formą rezerwacji zagranicznych wakacji. Intensywny ruch w biurach podróży trwa już od stycznia, ale wciąż dostępne są atrakcyjne oferty z nawet 25-proc. zniżką. Wczesna rezerwacja to także większa szansa znalezienia hotelu w dobrej lokalizacji i z najlepszymi atrakcjami. Z danych biura podróży Neckermann Podróże wynika, że w tym roku rodziny będą wypoczywać głównie w Bułgarii, Turcji, na greckich wyspach, w Hiszpanii i Egipcie, rośnie także popularność Włoch.
– Choć do lata jeszcze chwila, to właśnie teraz najwięcej osób rezerwuje wakacje. W naszym biurze podróży to przede wszystkim rodziny rezerwują teraz wakacje – ponad 50 proc. rezerwacji stanowią wyjazdy rodzinne. W wybranych obiektach możemy jeszcze skorzystać z takich bonusów jak gwarancja najniższej ceny czy atrakcyjne zniżki. Jednak dla kupujących największe znaczenie ma możliwość wyboru oferty, bo te najlepiej położone hotele, ze zniżkami dla najmłodszych i wyborem pokoi rodzinnych, sprzedają się bardzo szybko – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Magda Plutecka, rzecznik prasowy Neckermann Podróże.
Jak wynika z raportu MerlinX, przygotowanego dla Polskiego Związku Organizatorów Turystyki, letnie wakacje zarezerwowało już ponad 30 proc. więcej klientów niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Rzeczniczka Neckermann Podróże podkreśla, że nie warto czekać z tym do ostatniej chwili – zwłaszcza jeżeli ma się w planach rodzinny wyjazd z dziećmi, w jednym z najchętniej wybieranych kierunków i na dodatek w szczycie sezonu.
Decydując się na rezerwację wakacji teraz, można jeszcze liczyć na wysokie rabaty, sięgające nawet 25 proc. To też większa szansa na to, że uda się znaleźć dobrze położony hotel, z pokojami rodzinnymi i w korzystnej cenie.
– Standardem jest wybór miejsc z gwarancją pogody, z ciepłym morzem i krótkim przelotem – choć to akurat się zmienia, bo dzieci zabieramy już nawet w odległe zakątki świata. Najważniejszy jest wybór odpowiedniego obiektu – najlepiej położonego przy piaszczystej plaży, z szeregiem atrakcji dla najmłodszych. Rodzice wybierają obiekty z dużymi placami zabaw, ze zjeżdżalniami i basenami – mówi Magda Plutecka.
Rzeczniczka Neckermann Podróże zwraca uwagę na to, że rosną wymagania dotyczące hoteli. Coraz częściej wybierane są pięciogwiazdkowe, nawet kosztem wyższej ceny. Rodziny z dziećmi bardzo chętnie wybierają też obiekty z aquaparkiem, animacjami i dużym wyborem atrakcji dla najmłodszych.
– Rosną także oczekiwania w stosunku do kuchni. Podczas wakacji chcemy się zdrowo odżywiać. Formą najczęściej wybieraną przez rodziny podróżujące z dziećmi jest all inclusive, czyli trzy posiłki dziennie i dodatkowe napoje. To bardzo wygodne, ale z drugiej strony – pokutuje trochę mit niezdrowego all inclusive, który chcemy zmienić. Pokazujemy klientom, jak zmieniła się kuchnia na przestrzeni ostatnich lat, jest w niej dużo warzyw i owoców, jest różnorodna, a produkty często pochodzą z ekologicznych upraw – mówi Magda Plutecka.
Z danych Neckermanna wynika, że czołówkę najchętniej rezerwowanych otwierają Bułgaria, Turcja i wyspy greckie. Popularna wśród rodzin jest też Majorka. Coraz więcej klientów spędza letnie wakacje we Włoszech oraz w Egipcie.
– W tym roku najwięcej rodzin spędzi wakacje w Bułgarii – od kilku sezonów jest to główny kierunek rodzinnego wypoczynku, zaraz obok Turcji. Bliskość Bułgarii, ciągnące się kilometrami plaże, olbrzymia metamorfoza, jaką przeszedł ten kierunek w standardzie obiektów, oraz atrakcyjne ceny powodują, że ten kraj jest niezwykle modny. Jeżeli chcemy udać się tam na wakacje – nie ma co zwlekać, bo to kierunek popularny także wśród klientów innych krajów europejskich. W tym roku Niemcy rezerwują Bułgarię na potęgę – mówi Magda Plutecka.
W tym roku do grona najchętniej wybieranych destynacji na wakacje wróciła Turcja, która notuje najwyższe wzrosty sprzedaży od ubiegłego roku. Polscy turyści polubili ją za nowoczesne hotele z aquaparkami i wysoki standard all inclusive. Obok Turcji w tym roku powraca również Tunezja – rzeczniczka biura podróży Neckermann podkreśla, że oba kierunki są bezpieczne.
Obok walorów wypoczynkowych atutem Turcji i Tunezji są też atrakcyjne ceny – koszt tygodniowych wakacji z przelotem dla rodziny (dwóch osób dorosłych i dziecka) z pobytem w czterogwiazdkowym hotelu z all inclusive wynosi od 3,5 tys. zł przed sezonem i od około 5 tys. zł w szczycie sezonu.
– Jak co roku szukamy też nowości. W tym roku dla wielu rodzin odkryciem mogą być dwie włoskie wyspy – Sycylia i Sardynia. Sardynia to prawie 2 tys. kilometrów bajkowego wybrzeża z fantastycznymi plażami, duże tereny zielone i bardzo dobre hotele rodzinne. Z kolei Sycylię Polacy znają dosyć dobrze, my natomiast zapraszamy na mniej odkryte południe, słynące z piaszczystych plaż – mówi Magda Plutecka.
Czytaj także
- 2025-01-07: Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
- 2025-01-07: W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
- 2024-12-27: Polscy producenci drobiu liczą na ponowne otwarcie chińskiego rynku. Kraje azjatyckie coraz ważniejszym importerem
- 2024-12-23: Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
- 2024-12-19: Przed świętami Polacy wydają na ryby nawet dwa razy więcej niż w innych miesiącach. Konsumenci powinni sprawdzać, czy pochodzą one ze zrównoważonych połowów
- 2025-01-14: Eksperci apelują o zmiany w konstrukcji podatków od nieruchomości. Danina od wartości byłaby bardziej sprawiedliwa i transparentna
- 2024-12-17: W Parlamencie Europejskim ważne przepisy dla państw dotkniętych przez klęski żywiołowe. Na odbudowę będą mogły przeznaczyć więcej pieniędzy
- 2024-12-30: Nowy rok to dobry moment na refleksję nad celami finansowymi. Polacy mają coraz większą świadomość konieczności budowania kapitału
- 2024-12-06: R. Metsola: Polska ma bardzo dobrą pozycję do bycia liderem UE na następne pół roku. Bezpieczeństwo w centrum uwagi prezydencji
- 2025-01-13: Sztuczna inteligencja zmienia e-handel. Będzie wygodniej dla konsumentów, ale też sporo zagrożeń
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Producenci drobiu obawiają się liberalizacji handlu z Mercosurem i Ukrainą. Ostrzegają przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego w UE
Umowa o wolnym handlu z krajami Mercosur może się okazać zagrożeniem dla polskich i europejskich producentów drobiu – ocenia Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza. Dziś 25 proc. mięsa z piersi kurczaka spożywanego w UE pochodzi z krajów spoza Wspólnoty – ocenia AVEC. Dodatkowy kontyngent z krajów Ameryki Południowej w wysokości 180 tys. t oznacza, że łącznie importowalibyśmy do UE 1,1 mln t mięsa drobiowego. Unijnych producentów niepokoją też stosunki handlowe z Ukrainą.
Prawo
Eksperci apelują o zmiany w konstrukcji podatków od nieruchomości. Danina od wartości byłaby bardziej sprawiedliwa i transparentna
Polska jest jednym z nielicznych unijnych państw, gdzie wysokość podatku od nieruchomości zależy od jej powierzchni, a nie wartości. Dyskusja nad zmianą systemu toczy się w Polsce od kilku dekad, ale hamują ją przede wszystkim obawy społeczne o wzrost daniny. Eksperci jednak przekonują, że podwyżki podatku od nieruchomości nie muszą iść w parze ze zmianą, a nowe rozwiązanie byłoby bardziej sprawiedliwe i z korzyścią dla transparentności rynku oraz samorządów.
Konsument
Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.