Newsy

Zarządzania czasem można się nauczyć. Pomaga się to uporać ze stresem i realizować wyznaczone cele

2018-10-11  |  06:10
Mówi:dr Agnieszka Jarzębowska
Funkcja:trener biznesu, autorka książki „Nawyk produktywności”
  • MP4
  • Internet, media społecznościowe, natłok obowiązków służbowych i domowych powodują, że tempo życia przyspiesza i brakuje nam czasu na codzienne aktywności. Eksperci zaznaczają, że stosując się do kilku prostych zasad, można skutecznie zarządzać swoim czasem. Nie chodzi o upychanie większej liczby zadań w ciągu dnia, ale o eliminacje mniej ważnych aktywności – podkreśla dr Agnieszka Jarzębowska. Umiejętne zarządzanie czasem pomaga się uporać ze stresem i realizować założone cele.

    Wiele osób narzeka współcześnie na ciągły brak czasu. Jest to spowodowane tym, że żyjemy w świecie, który pędzi coraz szybciej, mamy dostęp do bardzo wielu informacji, a do tego rozwój mediów społecznościowych sprawił, że obserwujemy życie innych ludzi i to wywołuje w nas poczucie chaosu. Też chcielibyśmy mieć czas na te wszystkie aktywności, którymi zajmują się inni ludzie. Czujemy z tego powodu frustrację, napięcie związane z tym, że nie wystarcza nam czasu na wszystko, na co chcielibyśmy go mieć – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes dr Agnieszka Jarzębowska, trener biznesu i autorka książki „Nawyk produktywności”.

    Powszechny dostęp do internetu i social mediów, nowe technologie, szybsze tempo życia i stres w pracy, z którym według badań OECD boryka się już prawie 54 proc. Polaków, powodują, że czujemy się bardziej zabiegani niż kiedykolwiek wcześniej. Mało komu wystarcza dziś czasu na zrealizowanie wszystkich zadań w pracy, znalezienie go na hobby, dla rodziny, nie wspominając o czasie dla siebie. Zdaniem ekspertów, stosując się do kilku prostych zasad, możemy mieć więcej czasu na wszystko.  

    – Należy zacząć świadomie decydować o tym, na jakie aktywności chcemy znaleźć czas. Zarządzanie czasem nie jest cechą charakteru. To umiejętność i tak jak każdej innej można się jej nauczyć. Nie jest to trudne, aczkolwiek wymaga bardzo dużo determinacji i chęci. W tym celu trzeba zacząć wdrażać do swojego codziennego życia zasady zarządzania czasem – mówi dr Agnieszka Jarzębowska.

    Jak podkreśla, zarządzanie czasem nie jest sztuką upychania jak największej liczby zadań w ciągu doby. To raczej sztuka eliminowania tego, co mniej ważne, żeby mieć czas na priorytety.

    Czasem jest to bolesne, ludzie nie potrafią rezygnować ze swoich aktywności, ale bez tego nie da się wydłużyć 24 godzin, więc jest to po prostu konieczne – podkreśla dr Agnieszka Jarzębowska.

    Organizację dnia codziennego warto zacząć od planowania i decyzji dotyczącej tego, co chcemy w danym dniu zrealizować, a z czego rezygnujemy. Warto prowadzić kalendarz i notować wszystkie swoje aktywności, dzięki czemu można też zaobserwować, na co tracimy najwięcej czasu.

    Osobom,  które chcą zacząć zarządzać swoim czasem, polecam zacząć od poszukiwania wiedzy na ten temat. Można wykorzystać książki, których jest na rynku bardzo wiele, skorzystać z bezpłatnych artykułów w internecie albo zapisać się na specjalne szkolenie. Sama wiedza, bez umiejętności wykorzystania jej, nie jest nic warta, dlatego trzeba jeszcze opanować umiejętność zarządzania swoim czasem. Można to zrobić albo metodą prób i błędów, albo skorzystać z pomocy kogoś, kto przeprowadzi nas przez cały ten proces – mówi Agnieszka Jarzębowska.

    Autorka książki „Nawyk produktywności” podkreśla, że umiejętne zarządzanie czasem pozwala realizować złożone cele, ale także uporać się ze stresem, poczuciem życia w ciągłym biegu. To wymiernie wpływa na jego jakość oraz na zadowolenia z niego.

    – Zarządzanie czasem jest potrzebne przede wszystkim po to, żeby mieć satysfakcjonujące życie. Jeżeli potrzebujemy mieć trwałe więzi rodzinne, warto przeznaczyć czas na ich budowanie i utrzymywanie. Jeśli naszym celem jest pięcie się po szczeblach kariery, wtedy więcej czasu przeznaczamy na aktywność zawodową i rezygnujemy z czegoś innego. Dzięki temu jesteśmy bardziej zadowoleni z tego, jak wygląda nasze życie i jak spędzamy swój czas. Mamy poczucie, że robimy coś, co jest dla nas ważne – podkreśla Agnieszka Jarzębowska.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Targi Bezpieczeństwa

    Handel

    Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca

    5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.

    Ochrona środowiska

    Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

    Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.

    Handel

    Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

    – Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.

    Partner serwisu

    Instytut Monitorowania Mediów

    Szkolenia

    Akademia Newserii

    Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.