Mówi: | Zbigniew Stopa |
Funkcja: | Prezes zarządu |
Firma: | LW Bogdanka |
LW Bogdanka do 2015 r. chce podwoić wydobycie węgla
Spółka Lubelski Węgiel Bogdanka stara się utrzymać pozycję lidera jako najnowocześniejszej i najbardziej efektywnej kopalni węgla kamiennego w Polsce. Mimo trudności na jednej ze ścian, podtrzymuje cel zwiększenia wydobycia i wydłużenia żywotności kopalni. Jeszcze w tym miesiącu zamierza uruchomić drugi kompleks strugowy.
– Bogdanka realizuje program inwestycyjny, który zmierza do podwojenia wydobycia. Rok 2013 jest kolejnym, w którym zwiększamy wydobycie skokowo – mówi Newserii Biznes Zbigniew Stopa prezes zarządu LW Bogdanka.
Zgodnie z przyjętym przez spółkę harmonogramem, kopalnia powinna wydobyć w tym roku od 8,6 do 9 mln ton surowca. Jednak podczas prac na jednej ze ścian natrafiono na utrudnienia, co może opóźnić realizację tego planu.
– W jednej ze ścian pokładu 382, gdzie jest bardzo dobry jakościowo węgiel, są problemy. Warunki geotechniczne pogorszyły się, zaczęło zaciskać chodniki przyścianowe. W związku z tym ściana ma mniejszy rozstaw niż spodziewaliśmy się. Może to rzutować na końcowe wydobycie tego roku. I ten przedział wydobycia, który podawaliśmy, może się przesunąć na 8,4-8,6 ton węgla – zapowiada Zbigniew Stopa.
Jest jednak za wcześnie, by mówić o końcowych wynikach. W ciągu najbliższych dni Bogdanka zamierza uruchomić drugi kompleks strugowy, dzięki czemu jednocześnie pracować będą oba strugi. A to ma znacząco zwiększyć tegoroczne wydobycie w porównaniu do ubiegłorocznego.
– W listopadzie uruchamiany dwie ściany i o ostatecznym wyniku możemy porozmawiać w zależności od tego, jak nastąpi rozruch i jaki jakościowo węgiel z nich otrzymamy – wyjaśnia prezes. – Jedna ściana w pokładzie 380, czyli ściana niska strugowa w polu Stefanów. I druga, w pokładzie 382 w polu Nadrybie.
Inna inwestycja Bogdanki oczekuje na decyzję koncesyjną.
– Chcemy pozyskać koncesję wydobywczą na K6, K7, czyli w okolicach Cycowa. Jesteśmy w procesie koncesyjnym, składamy odpowiednie dokumenty. Decyzje środowiskowe już otrzymaliśmy – informuje prezes. – Ale do budowy szybu, do inwestycji jest jeszcze droga daleka. Jednak nawet po uzyskaniu koncesji spółka jest w stanie wyrobiskami podziemnymi rozpocząć eksploatację w tych złożach, w tym nowym polu.
Podtrzymuje, że 2020 rok jest realny, aby uzyskać koncesję i rozpocząć budowę nowego szybu. Ta inwestycja wpisuje się w strategię Bogdanki, która zakłada, że pozyskanie nowych pól wydobywczych ma przyczyniać się do wydłużenia życia kopalni.
– Ewentualne zwiększenie wydobycia mogłoby nastąpić po realizowaniu następnych inwestycji, ale to wszystko zależy od sytuacji rynkowej. W tej chwili realizujemy inwestycję rozbudowy zakładu przeróbki mechanicznej węgla, która ma się zakończyć w przyszłym roku. Natomiast następne inwestycje są w fazie projektowej, jeszcze żadnych umów nie podpisujemy – informuje prezes Stopa.
W czerwcu LW Bogdanka ogłosiła strategię rozwoju na lata 2013-2020. Najważniejszymi celami są finalizacja do 2015 roku programu inwestycyjnego, który ma podwoić wydobycia w stosunku do roku 2011, oraz przedłużenie żywotności kopalni do około 2050 roku.
Czytaj także
- 2024-12-19: Polska centralna przyciąga coraz więcej inwestycji. W Łodzi powstaje nowe centrum dystrybucyjne dla Della
- 2025-01-03: Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia
- 2024-12-20: Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]
- 2024-12-11: Kobiety nie wierzą w swoje kompetencje dotyczące inwestowania. Niska samoocena często przeszkadza w podjęciu pierwszych kroków
- 2024-12-04: Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
- 2024-11-08: Spadek sprzedaży detalicznej może się okazać tymczasowy. Konsumenci dalej są skłonni do dużych zakupów
- 2024-10-29: Trudno gojące się rany to problem miliona Polaków. System ochrony zdrowia go bagatelizuje
- 2024-10-22: Wiarygodność ekonomiczna Polski sukcesywnie się pogarsza. To negatywnie wpływa na postrzeganie Polski przez inwestorów
- 2024-10-22: Coraz więcej inwestycji na Mazurach. Skokowy przyrost zabudowy niszczy jednak krajobraz regionu
- 2024-10-28: Ochrona krajobrazu mało istotna w nowych inwestycjach. Mazurskie gminy chcą to zmienić
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Doświadczenia Ukrainy są cenną lekcją dla polskich medyków. Pomagają się przygotować na potencjalny konflikt
– Ukraińskie doświadczenia z frontu są cenną lekcją dla wojskowych służb medycznych w Polsce, która zmienia podejście do zabezpieczenia medycznego na wypadek ewentualnego konfliktu – mówi gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM – PIB. Jak podkreśla, wiele się mówi o konieczności zwiększania wydatków na zakupy broni i sprzętu wojskowego, a wciąż stosunkowo mało uwagi poświęca się budowaniu bezpieczeństwa medycznego.
Ochrona środowiska
Rośnie znaczenie zielonych certyfikatów w nieruchomościach. Przybywa ich również w mieszkaniówce
Trend certyfikowania budynków już od wielu lat jest obecny na rynku komercyjnym i dotyczy głównie biurowców i nieruchomości logistycznych. Teraz coraz mocniej wchodzi także do segmentu mieszkań. Liczba certyfikatów dla tego typu inwestycji rośnie, co ma związek z rosnącą świadomością ekologiczną mieszkańców oraz ich chęcią ograniczania kosztów eksploatacji mieszkań.
Konsument
Systemy żywnościowe będą się zmieniać w kierunku bardziej zrównoważonym. Transformacja czeka nie tylko rolników
Europejski Zielony Ład budzi wiele kontrowersji i sprzeciwów, w szczególności w Polsce. Jak przyznaje ekspert zespołu Team Europe powołanego do wyjaśniania polityk Unii Europejskiej, choć w strategii „Od pola do stołu” można poprawić pewne elementy, to jest ona konieczna, by ratować kurczące się zasoby naturalne w Europie. Polska jest dużym producentem rolnym UE i zarazem krajem mocno zagrożonym suszą, więc transformacja systemów żywnościowych jest dla nas szczególnie istotna.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.