Newsy

Min. Sportu i Turystyki: Euro długo będzie pracować na polską turystykę

2012-03-19  |  06:45
Mówi:Katarzyna Sobierajska
Funkcja:Wiceminister Sportu i Turystyki
 • MP4

  W maju przygotowania na Mistrzostwa Świata mają być dopięte na ostatni guzik. Gotowe są już m.in. areny sportowe i baza noclegowa. Ministerstwo Sportu i Turystyki zapewnia, że inwestycje poczynione na Euro przyczynią się do zwiększenia ruchu turystycznego również w kolejnych latach.

  O stan przygotowań nie powinniśmy się martwić. Piłkarze mają gdzie grać i trenować, a kibice na pewno znajdą miejsca noclegowe.

   - Na maj określiliśmy sobie datę osiągnięcia stanu gotowości. Jeśli chodzi o areny sportowe, a więc te najważniejsze obiekty, na których Mistrzostwa będą się odbywać, są już gotowe, baza noclegowa, centra pobytowo-treningowe również - mówi Katarzyna Sobierajska, wiceminister sportu i turystyki.

  Mimo że do pierwszego meczu pozostały już niecałe 3 miesiące, MSiT wciąż próbuje zachęcić kibiców, ale i niezainteresowanych sportem turystów do odwiedzenia Polski.

   - W tej chwili trwa bardzo duża kampania na 3 rynkach: niemieckim, brytyjskim i francuskim. Jeszcze przed Euro chcemy pokazać dużą kampanię w telewizjach ogólnoeuropejskich. Myślę, że to również przełoży się na zwiększony ruch turystyczny - dodaje wiceminister.

  MSiT szacuje, że w czasie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej przyjedzie do Polski nawet milion zagranicznych turystów. Autorzy raportu Impact o wpływie organizacji Euro na polską gospodarkę obliczyli, że w kolejnych 8 latach Polskę będzie odwiedzać ok. pół miliona osób więcej niż do tej pory. Dochody z turystyki w tym okresie mają wzrosnąć o 5 mld zł.

   - Możemy dywagować, jak w tym roku będą wyglądać przyjazdy turystyczne, czy ta ilość znacznie wzrośnie, czy utrzyma się na podobnym poziomie. Ale niewątpliwie infrastruktura, która powstaje na Euro, nie tylko turystyczna, jak obiekty hotelowe, ale też infrastruktura drogowa, renowacje dworców kolejowych czy też powiększenie możliwości naszych lotnisk - to będzie jeszcze długo po Euro pracować na rzecz zwiększonego ruchu turystycznego - podkreśla Katarzyna Sobierajska.

  Czytaj także

  Kalendarium

  MSPO - Targi Obronne Zbrojeniowe 2019 - Kielce

  Bankowość

  Społeczne budownictwo czynszowe przyspiesza. Ponad 2 tys. rodzin w mieszkaniach z umiarkowanym czynszem

  W Polsce na tysiąc mieszkańców przypadają 381 mieszkania, czyli ponad 50 mniej niż średnio w Unii Europejskiej. Mniej więcej 40 proc. społeczeństwa nie może pozwolić sobie na kupno ani wynajem na komercyjnych zasadach, a jednocześnie są zbyt zasobni, aby przysługiwało im mieszkanie od gminy. Wpadają oni w tzw. lukę czynszową, z którą boryka się wiele samorządów. W jej wypełnieniu pomagają preferencyjne kredyty z Banku Gospodarstwa Krajowego. W programie Społecznego Budownictwa Czynszowego do użytku oddano już ponad 2 tys. lokali, kolejnych 4 tys. jest w przygotowaniu. BGK poprawia również warunki mieszkaniowe osób o średnich i niskich dochodach. W tym i przyszłym roku na wsparcie budownictwa komunalnego i socjalnego trafi po 500 mln zł, a od 2021 roku – nawet 1 mld zł rocznie.

  Prawo

  Ponad 70 proc. Polaków jest zadowolonych z działań władz lokalnych. Firmy powinny brać z tego przykład do budowania społecznego kapitału

  Po 30 latach funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce zaufaniem darzy go 2/3 Polaków, a ponad 70 proc. jest zadowolonych z działań lokalnych władz. Jeszcze większy odsetek deklaruje zainteresowanie sprawami lokalnymi – pokazują badania CBOS. – Tak wysoki poziom zaufania i zadowolenia Polaków z samorządu to inspiracja dla sektora przedsiębiorstw, jak prowadzić efektywny dialog i budować kapitał społeczny – podkreślają eksperci Krajowej Izby Gospodarczej.

  Patronaty Newserii

  XXIX Forum Ekonomiczne - Krynica

  Bankowość

  Spersonalizowane i przejrzyste oferty, doradztwo i budowanie zaufania. Tak banki zabiegają o lojalność klientów

  Coraz większa konkurencja w sektorze finansowym oraz zbliżające się wdrożenie dyrektywy PSD2 powodują, że banki muszą szukać elementów, które wyróżnią je na rynku i zbudują grono lojalnych klientów, niezależnie od kanału kontaktu. Kreowanie pozytywnych doświadczeń klientów jest dla banków zwyczajnie opłacalne – w co drugim przypadku pozytywna ocena prowadzi do polecenia jego usług. – Kluczem do sukcesu jest personalizacja, zaufanie oraz wygoda i prostota oferty – wskazuje Aleksandra Gorbacz z Banku Millennium, który niedawno został doceniony za obszar relacji z klientami.

  IFA 2019 Berlin

  Bankowość

  Kurs bitcoina na huśtawce. Najpopularniejsza kryptowaluta może zyskać dzięki uregulowaniu rynku

  Od początku tego roku cena bitcoina wzrosła już prawie trzykrotnie. Po załamaniu z 2018 roku najpopularniejsza kryptowaluta znów wróciła do łask inwestorów. Kurs bitcoina na przestrzeni ostatniego miesiąca to jednak ciągła huśtawka, co potwierdza niestabilność kryptowalutowego rynku. Tomasz Rozmus, prezes grupy produktów kryptowalutowych Tokeneo, prognozuje, że wartość bitcoina będzie rosła wraz z postępującymi regulacjami. – Wszystko rozchodzi się o to, żeby powstały odpowiednie przepisy, które pozwolą wejść na ten rynek dużemu, instytucjonalnemu kapitałowi – ocenia.

  Złote Spinacze 2019