Newsy

Narażenie niemowlaków na hałas może mieć poważne skutki zdrowotne w ich dorosłym życiu. Kluczowe znaczenie ma ograniczenie szkodliwych dźwięków na oddziałach szpitalnych

2023-10-10  |  06:15

Nadmierny hałas w otoczeniu najmłodszych pacjentów może być dla nich czynnikiem stresującym i mieć istotny wpływ na ich zdrowie i rozwój – alarmują eksperci. To nie tylko wskazówka dla personelu medycznego, by chronić niemowlaki przed dźwiękami, ale też dla osób odpowiedzialnych za projektowanie i budowę oddziałów szpitalnych. Dziś sale dla pacjentów rzadko mają jakiekolwiek wyciszenie.

Lekarze podkreślają, że długotrwałe narażenie na hałas może mieć zarówno krótko-, jak i długoterminowe skutki dla zdrowia i dorosłych, i dzieci. Szczególnie ważne jest chronienie przed nadmiernymi dźwiękami nowo narodzone dzieci, zwłaszcza te, które przebywają w szpitalach. Hałas zamykanego inkubatora czy inne odgłosy nieszkodliwe dla dorosłych mogą zakłócać proces leczenia noworodka.

Narażenie na hałas we wczesnym okresie życia, w okresie niemowlęcym może skutkować uszkodzeniem słuchu, ponieważ słuch u noworodków jest bardziej wrażliwy niż u osób dorosłych. Nawet niższe poziomy hałasu mogą powodować reakcje somatyczne takie jak zmiany poziomu tętna, ciśnienia tętniczego czy bezdechy. A te z kolei, jak dowodzą badania, mogą prowadzić do zmian rozwojowych w obrębie kory mózgowej, co może skutkować różnymi przypadłościami w życiu dorosłym, od nadwrażliwości na hałas po autyzm – mówi agencji Newseria Lifestyle Mikołaj Jarosz, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”.

Jak podkreśla, oddziały neonatologii czy intensywnej terapii noworodka pod względem akustycznym z reguły nie są dostosowane do potrzeb najmłodszych pacjentów. Poza tym personel szpitalny nie jest przeszkolony w tym kierunku, by chronić niemowlęta przed hałasem.

– Personel często nie zdaje sobie sprawy z tego, że jego działalność generuje hałas, czasami niepotrzebny. Na takich oddziałach dobrym rozwiązaniem byłoby na przykład zainstalowanie mierników hałasu, które wskazywałyby pracownikom, czy ten hałas nie jest za duży i czy nie powinni się może mitygować swoim zachowaniem. Świadomość pozwala także wybierać cichszy sprzęt, na przykład współczesne inkubatory potrafią być znacznie cichsze niż te, które były używane jeszcze 10–15 lat temu – mówi ekspert Stowarzyszenia „Komfort Ciszy”.

Druga istotna kwestia to przygotowanie techniczno-budowlane, czyli wykończenie oraz izolacja akustyczna pomieszczeń przeznaczonych dla najmłodszych pacjentów.

– Bardzo istotna jest świadomość u projektantów, którzy projektują budynki szpitalne, dlatego że od wykończenia pomieszczeń, również tych na oddziałach neonatologii, zależy to, jak jest w nich głośno – mówi Mikołaj Jarosz.

Ochrona noworodków przed hałasem była tematem pierwszego odcinka cyklu „Kwadrans z akustyką” przygotowanego przez Stowarzyszenie „Komfort Ciszy”. W wywiadzie lekarka Izabela Lehman z Kliniki Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu podsunęła kilka istotnych rozwiązań, w jaki sposób można tworzyć bezpieczne środowisko dla niemowląt w pierwszych tygodniach ich życia.

– Uznaliśmy, że historię oddziaływania hałasu na człowieka trzeba zacząć od początku, czyli od noworodków. Poza tym informacje, które znaleźliśmy w artykule pani dr Lehman, którą zaprosiliśmy do tego wykładu, były dla nas na tyle nowe i na tyle nawet szokujące, że uznaliśmy, że od tego tematu warto zacząć – podkreśla ekspert. 

W ramach cyklu wywiadów „Kwadrans z akustyką” eksperci poruszają temat wpływu akustyki na nasze życie, zdrowie i samopoczucie. W świecie pełnym hałasu ta kwestia jest niezwykle istota. Do rozmowy zapraszani są lekarze, architekci, prawnicy i działacze społeczni. Chodzi bowiem o to, aby ich doświadczenia i refleksje związane z hałasem i dźwiękiem stały się inspiracją do poprawy akustyki w budynkach. Stowarzyszenie „Komfort Ciszy" od siedmiu lat zwraca uwagę na ten aspekt zarówno budynków mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Farmacja

Polska odstaje od innych państw UE w leczeniu raka prostaty. Od kwietnia br. z programu lekowego mogą wypaść kolejne nowoczesne terapie [DEPESZA]

W Polsce każdego roku rak prostaty diagnozowany jest u 18 tys. mężczyzn. Średnio 25 proc. z nich w momencie rozpoznania ma już przerzuty, a nowotwór jest w stadium zaawansowanym. Tacy pacjenci nie kwalifikują się do leczenia chirurgicznego. Jedyną opcją są dla nich nowoczesne leki, dzięki którym rak może się zamienić w chorobę przewlekłą, a nie śmiertelną. W Polsce dostęp do takich terapii w ostatnich dwóch–trzech latach znacznie się poprawił, ale organizacje pacjenckie obawiają się, że od kwietnia br. z programu lekowego mogą wypaść dwa nowoczesne leki, co ograniczy im możliwości leczenia. Podkreślają też, że w naszym kraju konieczne jest ułatwienie dostępu do badań i wizyt u urologa, aby móc diagnozować raka prostaty na jak najwcześniejszym etapie.

Transport

Brak przepisów i odpowiedniej infrastruktury wstrzymuje rozwój autonomicznych pojazdów. Hamulcem są także obawy o bezpieczeństwo

Cyberzagrożenia, błędy w oprogramowaniu i konieczność dopasowania infrastruktury drogowej – to część barier, które stoją w tej chwili na drodze do rozwoju autonomicznego transportu. Jednak eksperci wskazują, że najistotniejsze są regulacje, które nie nadążają za rozwojem technologii. Obecnie część przepisów ruchu drogowego blokuje testowanie najnowocześniejszych systemów wspierających kierowców. Znowelizowanie prawa w tym obszarze resort infrastruktury zaplanował na I kwartał 2025 roku. Kolejnym wyzwaniem będzie przekonanie użytkowników do autonomicznego transportu.

Edukacja

Wpływ robotyzacji na rynek pracy będzie bardziej widoczny w ciągu dekady. To dobry czas na zaplanowanie zmian w systemie edukacji i zabezpieczenia społecznego

O automatyzacji i robotyzacji wiele mówi się w kontekście rynku pracy i zastępowania ludzi na niektórych stanowiskach, jednak obawy, że doprowadzą one do zapaści na rynku pracy i bezrobocia, wydają się przesadzone. Zdaniem ekspertów roboty częściowo odpowiedzą na problem niedoborów na rynku pracy związanych m.in. ze starzeniem się społeczeństwa, a ponadto wygenerują popyt na wiele nowych stanowisk. Pozytywne skutki automatyzacji są o tyle możliwe, że jest jeszcze sporo czasu, żeby przygotować się do zmian. Powinny one obejmować m.in. kwestie podnoszenia kompetencji cyfrowych i zabezpieczenia społecznego.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.