Mówi: | Jan Lubomirski-Lanckoroński |
Funkcja: | Prezes Zarządu |
Firma: | Euro Invest |
Ufficio Primo Jana Kulczyka odnowiony za 60 mln zł. Uroczyste otwarcie w maju
Reprezentacyjny, luksusowy biurowiec w centrum Warszawy jest gotowy już od dwóch miesięcy. Kwota, którą pochłonął generalny remont, przewyższa znacznie koszt postawienia budynku od nowa. Jak zapewniają inwestorzy, nie chodziło o to, by zbudować coś nowego. – Ten budynek to perła w koronie – podkreśla Jan Lubomirski-Lanckoroński, prezes Euro Invest.
- To nie do końca nowa inwestycja, bo tak naprawdę zaczęła się w latach 50-tych zeszłego wieku. Myśmy ją tylko nieco dokończyli i poprawili, ale dzieło prof. Marka Leykama jest dziełem niesamowitym i ponadczasowym – mówi Jan Lubomirski-Lanckoroński.
Spółka Euro Invest należąca do Jana Kulczyka odkupiła nieruchomość od syndyka w 2005 roku. Po kilku latach przygotowań generalny remont rozpoczął się 3 lata temu.
- To był chyba jeden z najdroższych remontów w Warszawie i jedna z największych budów tego typu. Pracowało nad tym ponad 250 osób, a koszt to ponad 60 mln złotych. Faktycznie można by było za te pieniądze wybudować nowy budynek tego typu albo nawet więcej – podkreśla biznesmen.
Jednocześnie zaznacza, że nie brali pod uwagę wyburzenia budynku i postawienia go od nowa.
- Nam zależało na tym, żeby przywrócić Warszawie ten wspaniały architektonicznie, ale również pod względem technicznym budynek. Myśmy wprowadzili tutaj wiele innowacji technicznych. Rozwiązania, które praktycznie w Warszawie i w Polsce jeszcze nie miały miejsca, żeby to zaczęło funkcjonować w tkance miejskiej – wyjaśnia Jan Lubomirski-Lanckoroński.
Na sześciu kondygnacjach będą znajdowały się nowoczesne biura o łącznej powierzchni 6 tys. m kw. W podziemiach wybudowano centrum konferencyjne, które ma służyć również jako przestrzeń do wielkich wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Na dwóch podziemnych poziomach zmieści się ok. 1 tys. gości.
- To był budynek, który miał być budynkiem reprezentacyjnym. Tak naprawdę ten budynek ma być takim symbolem przywracania Warszawie pewnej rzeczywistości, wspaniałych rozwiązań takich architektów jak prof. Leykam – mówi Lubomirski-Lanckoroński.
Budynek przy ul. Wspólnej 62 powstał ok. 60 lat temu. Zaprojektowano go jako siedzibę komunistycznego prezydium rządu. Jednak taką funkcję pełnił zaledwie kilka lat. W latach 90-tych XX wieku biurowiec został kupiony przez koreański koncern Daewoo.

J. Kulczyk: rewitalizacja Ufficio Primo to jeden z większych moich sukcesów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Duże możliwości korzystania z funduszy europejskich przez polskie firmy. Szczególnie w obszarze obronności
W ramach polityki spójności i Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji 190 mld zł na wsparcie polskich firm. Środków dla przedsiębiorców nie zabraknie również w nowej perspektywie finansowej po 2027 roku. Dedykowane im programy KPO obejmują nie tylko wsparcie finansowe, ale również inwestycje i reformy deregulujące polską gospodarkę. Ich celem jest zwiększenie jej konkurencyjności, jak również bezpieczeństwa w kontekście położenia geopolitycznego Polski. Na szczególnie szeroką ofertę programów mogą liczyć sektory obronności i transportowy.
Farmacja
Zniesienie zakazu reklamy aptek może zwiększyć świadomość pacjentów o usługach farmaceutycznych. Taki może być skutek wyroku TSUE

W czerwcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo UE. To oznacza, że Polska będzie musiała dostosować regulacje. Dla pacjentów wyrok oznacza szerszy dostęp do informacji o usługach farmaceutycznych, a dla właścicieli aptek – możliwość legalnej komunikacji z rynkiem. Naczelna Rada Aptekarska obawia się chaosu prawnego i wezwała resort zdrowia do uregulowania sytuacji prawnej.
Prawo
Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii

Komisja Europejska przedstawiła plan działania dla modernizacji i wzmocnienia konkurencyjności unijnego przemysłu chemicznego. Plan ma być rozwiązaniem najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem chemicznym w Europie, w tym m.in. wysokich cen energii i nieuczciwej konkurencji na rynkach zagranicznych. KE chce również promować inwestycje w innowacje, ESG, a także uprościć unijne przepisy dotyczące chemikaliów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.